Muzyka Warsztaty Literatura Dzieci

Frazy. Festiwal słowa w piosence.

, Poznań

Frazy. Festiwal słowa w piosence.

Takiego festiwalu jeszcze w Polsce nie było! Koncerty, wykłady, dyskusje, konkurs młodych talentów, gry i zabawy dla dzieci, a także tomik wierszy i piosenek. Od 3 do 7 listopada Poznań stanie się stolicą słowa w piosence.

Frazy. Festiwal słowa w piosence, został stworzony przez Bibliotekę Raczyńskich dzięki hojnemu mecenatowi PKO Banku Polskiego. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Krzysztof Gajda z filologii polskiej UAM, literaturoznawca, który zawodowo zajmuje się badaniem tekstów piosenek.
– Festiwal ma być wydarzeniem integrującym artystów i wielbicieli szeroko pojętej „piosenki tekstowej”, „piosenki autorskiej”, „piosenki dobrze napisanej”. Współcześnie mamy wielu artystów, którym bogatszy akompaniament nie przeszkadza w tworzeniu wartościowych literacko tekstów. Promocji takich zjawisk oraz poszukiwaniu talentów ma służyć nasze przedsięwzięcie – mówi Krzysztof Gajda, dyrektor artystyczny festiwalu.
– Każdy wielbiciel muzyki nawet bezwiednie myśli i mówi słowami ukochanych piosenek. Dlatego ich twórcy są głosami pokoleń, co widać w świecie anglosaskim od Dylana i Lennona, przez Springsteena do Cobaina i Jay-Z. Chcemy sprawić, by Polacy docenili rodzimych autorów, wśród których są giganci muzycznej poezji i publicystyki: od Tuwima i Hemara, przez Kaczmarskiego i Staszewskiego, do raperów Magika i Łony. Stąd m.in. wybór Jacka Kaczmarskiego jako patrona części konkursowej festiwalu – dodaje Marcin Kostaszuk wicedyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.
W festiwalowym programie znalazło się 5 koncertów.
We wtorek, 3 listopada, w sali widowiskowej Izby Rzemieślniczej nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu. Gwiazdą wieczoru będzie Kazik & Kwartet ProForma. Kazik Staszewski zaśpiewa piosenki z tekstami swojego ojca w nowych aranżacjach poznańskiej grupy.
W środę, 4 listopada, w Scenie na Piętrze wystąpią Andrej Chadanowicz oraz Filip Łobodziński. Ten pierwszy zaśpiewa przede wszystkim utwory Jacka Kaczmarskiego we własnych tłumaczeniach na białoruski, drugi zaprezentuje swoją najnowszą płytę Dylan.pl, na której znalazły się piosenki Boba Dylana we oryginalnych tłumaczeniach. Będzie to premierowe wykonanie tego programu.
W czwartek, 5 listopada, w Scenie na Piętrze wystąpi Pablopavo & Ludziki. To jeden z najbardziej cenionych współczesnych tekściarzy, zanurzony w świecie Warszawy współczesnej, ale w konwencji ballady miejskiej opisujący znacznie szerszą problematykę.
W piątek, 6 listopada, w tej samej sali wysłuchamy koncertów Jacka Stęszewskiego i Jacka Kleyffa. Wystąpią także laureaci Konkursu piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego.
W sobotę, 7 listopada, wielki finał, ściśle powiązany ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości. Krajobraz po uczcie to koncert z piosenkami Jacka Kaczmarskiego o tematyce historycznej. Wyjątkowe będą aranżacje tych utworów. Program zostanie wykonany w Sali Ziemi przez pełen skład symfoniczny (około 50 muzyków, w tym chór męski) Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, z towarzyszeniem solistów. Na scenie pojawią się m.in. Edyta Geppert, Jacek Bończyk, Krzysztof Kiljański, Janusz Radek.
Koncert galowy poprzedzi kameralny recital piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Justyny Panfilewicz, laureatki tegorocznych Super Debiutów w Opolu.
W ramach festiwalu odbędzie się także Konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Wezmą w nim udział młodzi twórcy, dla których piosenka to nie tylko muzyka, ale przede wszystkim dobry tekst. Spośród uczestników 5-osobowe jury (w składzie: Jacek Kleyff, Krzysztof Gajda, Jacek Stęszewski, Wanda Wasilewska, Daniel Wyszogrodzki) wybierze zwycięzcę. A jest o co walczyć, bowiem pierwsza nagroda to 10 tysięcy złotych. Przewidziano także inne nagrody i wyróżnienia, między innymi profesjonalne nagranie nagrodzonych piosenek w studio nagrań Radia Merkury.
– Biblioteka Raczyńskich to miejsce, w którym głównym bohaterem zawsze jest słowo. Czy pisane, czy mówione, czy śpiewane, jest sposobem wyrażania siebie, swoich myśli i emocji. Jest jednocześnie najlepszym sposobem komunikowania się. Słowo niesione przez muzykę zyskuje dodatkową siłę, jest nie tylko śpiewane, ale bywa także zapisywane w tomikach – podkreśla Anna Gruszecka dyrektor Biblioteki Raczyńskich.
Festiwalowi towarzyszyć będzie dwudniowa konferencja naukowa Nowe słowa w piosence, która odbędzie się w gmachu Biblioteki Raczyńskich. Badacze literatury, kultury, ale także dziennikarze i sami artyści zastanawiać się będą nad rolą oraz przemianami tekstów współczesnych piosenek. Konferencji towarzyszyć będą wykłady i spotkania autorskie z artystami. Gościem pierwszego dnia konferencji będzie Kazik Staszewski, który opowie między innymi o twórczości swojego ojca. W tym samym dniu o swojej pracy nad tekstem mówić będzie Filip Łobodziński, tłumacz utworów m.in. Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa i Boba Dylana.
Z uczestnikami konferencji drugiego dnia spotkają się Andrej Chadanowicz, białoruski poeta, tłumacz i pieśniarz oraz Daniel Wyszogrodzki, długoletni dyrektor literacki Teatru Roma, tłumacz. Konferencja będzie miała charakter otwarty. Prócz referatów przewidziano także dyskusje z udziałem publiczności.
Książkowym efektem festiwalu będzie wydany specjalnie z okazji pierwszej edycji imprezy tomik dzieł zebranych Stanisława Staszewskiego. Znajdą się tam, obok tekstów powszechnie znanych, również teksty dotąd niepublikowane, spisane z rękopisów, ze zbiorów prywatnych rodziny. O pracy nad tomikiem opowie podczas konferencji Przemysław Lembicz (Kwartet ProForma) oraz syn autora, Kazik Staszewski.
W sobotę, w ostatnim dniu festiwalu, w Bibliotece Raczyńskich odbędą się także warsztaty dla dzieci w wieku od 6-10 lat, prowadzone przez Anię Brodę: Moja Tajemnica, czyli jak bawić się muzyką i słowem…Podręczny warsztacik muzyczno-literacki.
Dzięki hojności PKO Banku Polskiego, mecenasa festiwalu, wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu Frazy, nie będą biletowane. Darmowe wejściówki dostępne będą od 15. października w CIM przy ul. Ratajczaka 44 oraz w gmachu głównym Biblioteki Raczyńskich. Będzie je można także wygrać w konkursach organizowanych w poznańskich i ogólnopolskich mediach, także w mediach społecznościowych.
Więcej informacji www.festiwalfrazy.pl


Biuro prasowe festiwalu FRAZY: Agnieszka Grabowska, tel. 605 68 57 72 agnieszka.grabowska@bracz.edu.pl