Plenerowe Muzyka

Coolturalny Stary Rynek/ czerwiec

, Stary Rynek

Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej

„Rytmy Starego Miasta”
W cyklu plenerowych koncertów letnich został przygotowany szeroki wachlarz stylów muzycznych, które będą prezentować skrajnie różne od siebie klimaty kulturowe. Każdy koncert poprzedzony będzie krótkim wprowadzeniem nawiązującym do historii miejsca, jego twórców i artystów związanych z Poznaniem. Na te wydarzenia zapraszamy na Dziedziniec Szkoły Baletowej w każde sobotnie popołudnie.

Obok koncertów zapraszamy na 4 niedzielne tematyczne przechadzki z przewodnikiem pt. „Muzyka Dookoła Rynku”, w trakcie których całe rodziny będą mogły odkrywać muzyczne tajemnice Starego Rynku i okolic. Przechadzki poprowadzi Fundacja „Visit Poznań”.

25 czerwca – sobota - godzina 17:00 Dziedziniec Szkoły Baletowej- „Koncert z myszką – przedwojenne piosenki” w wykonaniu tancerzy Szkoły Baletowej.
26 czerwca – niedziela – godzina 12:30 – zbiórka przed Ratuszem

MALWINA PASZEK, TOMEK BESTJA GRDEŃ
Przedwojenne Piosenki to duet Malwiny Paszek i Tomka Grdenia. Muzycy współtworzą także zespół „Ludożercy z innej wsi”, który osadzony jest w piosence kabaretowej z wpływami folku miejskiego, muzyce Cyganów bałkańskich czy polskich melodiach ludowych.
Przedwojenne Piosenki to ich kolejny projekt. Powstał z inicjatywy Tomka, który wcześniej wykonywał repertuar przedwojenny solo. Malwina dodała nie tylko akordeon, altówkę i śpiew, ale także swoje zamiłowanie do muzyki ludowej. Stąd oprócz pięknych i znanych szlagierów z lat 20' i 30' muzycy wykonują zapomniane melodie, często z wpływami muzyki cygańskiej czy węgierskiej.
Na koncertach oprócz kontrabasu, czy akordeonu pojawiają się mniej znane, a charakterystyczne dla okresu międzywojennego instrumenty jak mandolina, banjola, banjoukulele czy ukulele.


PROGRAM
Koncert i wspólne śpiewanie z pokazem tanecznym z okresu (Część pokazowa w wykonaniu uczniów szkoły baletowej to foxtroty, walce, tanga, slow foxy i inne tańce charakterystyczne dla lat 20' i 30').
Spotkanie z piosenką przedwojenną w dwóch wymiarach. Z jednej strony będzie to forma koncertowa, ale otwarta na publiczność, z drugiej spotkanie śpiewacza. Przygotowane zostaną śpiewniki specjalnie opracowane dal publiczności, po to by móc razem przypomnieć sobie lub poznać dawne melodie.
W repertuarze znajdą się zarówno znane piosenki jak „Umówiłem się z na dziewiątą”, „Baby,ach te baby”, „Już nie zapomnisz mnie” jak i zapomniane utwory: „Co bez miłości wart jest świat” czy „Dziewczę z Puszty”. „Zimny drań” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

W trakcie koncertu wystąpią tancerze z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej w Poznaniu oraz Swing Craze

Estrada_wookmark_thumb_baletowo Estrada_wookmark_thumb_baletowo1