Estrada Poznańska

Estrada Poznańska działa w Poznaniu od ponad 60 lat. Została utworzona 30 grudnia 1954 roku. Siedziba instytucji na Masztalarskiej była niegdyś miejscem spotkań kultowego kabaretu Tey. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Obecnie Estrada jest organizatorem wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych – wystaw, koncertów, spektakli, imprez plenerowych, spotkań kabaretowych. Wizytówką instytucji są trzy festiwale: Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, Made in Chicago oraz Poznań Baroque.

Ważnym miejscem w naszej działalności jest Scena na Piętrze. To punkt spotkań artystów i artystek reprezentujących rozmaite głosy, poglądy czy środki artystycznego wyrazu. Poprzez prowadzoną przez nas działalność producencko-artystyczną staramy się, aby Scena na Piętrze stała się miejscem, dzięki któremu mają szansę spotkać się seniorzy, studenci, dzieci i wszyscy Ci, którzy znajdą na niej coś dla siebie.

W 2004 roku otworzyliśmy Galerię Oko/Ucho. W jej przestrzeni odbyło się już kilka znaczących i dobrze przyjętych wystaw takich jak: „Wyspy Franciszki i Stefana Themersonów w Poznaniu – Wyspa Stefana”, „Oko słyszy, ucho widzi (gramatyka przestrzeni) Natalii Brandt”, czy też wystawa plakatów Dawida Ryskiego oraz Mateusza Holaka podczas Spring Break Festiwal.

W strukturach Estrady działa również kino MUZA o ponad stuletniej tradycji. Jest ono jednym z najprężniej działających kin studyjnych w Polsce. To już właściwie kultowe miejsce, które autorskim doborem repertuaru przyciąga filmowych maniaków. Kino Muza dzięki swojej przemyślanej strategii programowej oraz nieszablonowym pomysłom na wydarzenia filmowe wzbogaca ofertę kulturalną Poznania. Prowadzi też działalność edukacyjną w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Istotnym trzonem działalności filmowej Estrady jest także Poznan Film Commission oraz Regionalny Fundusz Filmowy.

W 2017 Estrada Poznańska została operatorem wspaniałego budynku na poznańskich Jeżycach. Dom Tramwajarza to kamienica pełna spotkań, zajęć teatralnych i tanecznych, pokazów filmowych, warsztatów artystycznych, koncertów i wielu innych wydarzeń, dedykowanych wszystkim pokoleniom. To 9 pomieszczeń i ponad 1000 m2 powierzchni przeznaczonej na działania artystyczne i społeczne. W obiekcie działa 30 organizacji pozarządowych, które wraz z programem Estrady Poznańskiej kreuje ponad 140 wydarzeń miesięcznie. Średnia frekwencja każdego miesiąca to ponad 2000 osób uczestniczących w programie Domu Tramwajarza. Na parterze kamienicy funkcjonuje gruzińska restauracja PAN GAR, a na drugim piętrze Orkiestra Miasta Poznania przy MPK. W Domu Tramwajarza działają również prężnie 3 kluby seniora.