Warsztaty Dzieci Muzyka

Górczyńskie kulturobranie / sierpień - wrzesień

Rada Osiedla Górczyn zaprasza na
GÓRCZYŃSKIE KULTUROBRANIE


19 – 20 SIERPNIA GODZ. 11:00 – 14:00
Cafe Bajarka czyli warsztaty plastyczne dla dzieci szkolnych – boisko szkolne przy Gimnazjum nr 50, ul. Ściegiennego 10, Poznań

Sobota / Wycinanki wielkoformatowe

Wycinanki wielkoformatowa inspirowane sztuką awangardową początku XX wieku (materiały : arkusz papieru, kolorowe papiery, klej).

Na warsztatach poznamy prace awangardowych artystów, którzy inspirowali się zjawiskami zachodzącymi w naturze takimi jak kiełkowanie nasion, pączkowanie kwiatów, nieustanna zmienność form roślinnych. Reprodukcje dzieł sztuki zestawione z fotografiami przyrody stworzą okazje do obserwacji i analizy dział sztuki jako procesu twórczego człowieka skonfrontowanych ze zjawiskami zachodzącym w naturze. Działania wspierają rozwój poznawczy inspirują i pobudzają do działania uwrażliwiając dzieci na piękno różnorodnych
zjawisk przyrodniczych. Jednocześnie pielęgnuję krytyczne i świadome spojrzenie na rzeczywistość, które skutkuje innowacyjnością w działaniu, kształtuje wrażliwość na formę i barwy. Wycięte z kolorowego papieru obłe kształty inspirowane naturą zostaną wykorzystane do stworzenia, przez dzieci, wielokolorowej kompozycji.


Niedziela / Warsztaty plastyczne z wykorzystaniem kolorowych płynów i zapachów

Warsztaty z elementami Sensoplastyki: kolorowa ciecz nienewtonowska i masy plastyczne (materiały: mąka ziemniaczana, trzy kolory barwników spożywczych, aromat spożywczy np. waniliowy, śmietankowy, migdałowy, pomarańczowy, cytrynowy)
Plastyka migdałowa, cynamonowa, pomarańczowa... Plastyka pachnąca, słodka, kwaśna, gorzka, miękka, szorstka, gładka, twarda, sucha, mokra, lekka, ciężka...

Sensoplastyka wpływa na rozwój całego organizmu, rozwija kreatywność i twórcze myślenie u dzieci i osób dorosłych. Warsztaty z elementami Sesnoplastyki poprzez różnorodność wykorzystywanych materiałów wpływają na stymulację wszystkich zmysłów. W działaniach warsztatowych wykorzystujemy tylko produkty spożywcze - bezpieczne dla najmłodszych uczestnikowi, które różnie pachną, kolorowo wyglądają, są gładkie, mokre i chropowate, pluskają i pysznie smakują. Wszystkie składniki używane są do tworzenia farb i mas plastycznych. Płyny newtonowskie to te, które wszyscy znamy — na przykład woda. Kiedy ją przelewamy, uderzamy dłonią w jej powierzchnię, czy coś do niej wrzucamy, cały czas jest płynna. Płyny nienewtonowskie zachowują się w tych przypadkach inaczej. W zależności od rodzaju, mogą po użyciu wobec nich siły (na przykład właśnie po uderzeniu w powierzchnię) stawać się bardziej płynne lub "twardnieć" i przypominać zachowaniem ciało stałe.

Bajarkowy Plac Zabaw proponują Warsztaty dla WAS!

Stworzone z myślą o dzieciach i rodzicach, którzy wspólnie chcą poszaleć w terenie, doświadczać sensorycznie i działać przestrzennie !!!

Wspólnie tworzymy dla WAS!
Kto:

Adrianna Koralewska pedagog teatralny, performing arts oraz tańca nowoczesnego. Uczyła w Singapurze, Szanghaju, Meksyku, a teraz w Polsce! Ukończyła Theatre Training & Research Programme w PPAS w Singapurze. W latach 2006-2010 tworzyła i prowadziła programy (Primary Years | International Baccalaureate®) teatralne, taneczne i performing arts w międzynarodowych szkołach (SSIS, BISS, SAS, JZ School) w Szanghaju. W pracy wykorzystuje elementy Kinezjologii Edukacyjnej (Edu-K), która jest metodą terapii i twórczej pracy z dziećmi opartej na znajomości wpływu wzorców ruchu na obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i zdolność uczenia się. W 2011 została zaproszona do Międzynarodowego Laboratorium Theatre Pedagogy w World Theatre Training Institute.

Magdalena Martyniuk absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych oraz Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Laureatka 12. edycji Międzynarodowych Warsztatów Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta Słowo na terytorium sztuki dla dziecka ( prowadzenie warsztatów autorskich), stażystka Muzeum Narodowego w Poznaniu w ramach programu Kurs na kulturę, certyfikowany trener Odysei Umysłu, uczestnik Brygady Pigmaliona.

Olga Tarczyńska-Polus absolwentka Wydziału Archeologii i Filologii Hiszpańskiej. Pracowała w Centrum Turystyki Kulturowej TRAK jako specjalistka ds. turystyki kulturowej i eventowej. To ona organizuje dla WAS i współprowadzi imprezy, familijne gry terenowe, turnieje karciane i warsztaty genealogiczne dla rodzin z dziećmi!

3 WRZEŚNIA GODZ. 15:00 – 20:30
Rodzinny festyn – dziedziniec przy Szkole Podstawowej nr 10 ul. Bosa 9, Poznań

W programie: Orkiestra Dęta ze Swarzędza, Teatr Gili-Gili, Tomek Drabina i jego „Akordeon na drabinie”, Teatr Porywacze Ciał, Orkiestra Prowincjonalna, a poza tym gry, zabawy, konkursy, lody, wata cukrowa i wiele innych atrakcji…

Orkiestra Dęta ze Swarzędza
Swarzędzka Orkiestra Dęta istnieje od 1946 roku. Swój pierwszy koncert dała w Pobiedziskach. Przez lata Orkiestra działała pod patronatami m.in.: ZHP, Miejskiej Straży Pożarnej, Miasta, Świetlicy Międzyzakładowej, a od 1979 roku przy Swarzędzkich Fabrykach Mebli. W roku 1998 Orkiestra przekształciła się w Stowarzyszenie Kulturalne, a w 2003 patronat nad nią przejął Urząd Miasta i Gminy Swarzędz. W skład orkiestry wchodzi 30 muzyków oraz dwudziestoosobowa grupa choreograficzna. Średnia wieku wynosi około 20 lat. Jest to Orkiestra młodzieżowa, która propaguje kulturę na terenie gminy Swarzędz i nie tylko.
Teatr Gili-Gili

Igor Fijałkowski i Ewa Rurarz - aktorzy ze specjalizacją lalkarską, ukończyli PWST im. L. Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu. Igor swój autorski teatr założył w 2007 roku i prowadzi go do dziś. Obecnie pracuje w Teatrze Animacji w Poznaniu.
Ewa na co dzień uczy dzieci w przedszkolu, a swoje zdolności aktorskie rozwija w firmie Teatrze Blum i Teatrze Gili-Gili.
Z myślą o dzieciach i ich bogatej wyobraźni tworzą spektakle, warsztaty i animację, by spędzony z nimi czas nigdy się nie dłużył, a uśmiechy nie mogły odkleić się od ust!
Na Górczyńskim Kulturobraniu zaproszą dzieci do wspólnej zabawy z Magiczną Kostką. W tej grze jest tylko jedna zasada - wszyscy mają swój szczęśliwy rzut! Ogromna dwunastościenna kość zapewni zabawę dorosłym i dzieciom, a jej wynik nie zawsze będzie oznaczał słodką niespodziankę. Czasem trzeba będzie pomóc zwariowanym pszczołom, lub wybrać sobie rodzinę do zdjęcia. Doskonała zabawa i gilganie gwarantowane!
Tomasz Drabina. INSPIRACJE.
Argentyńskie i polskie tanga, paryskie walczyki, melodie etniczne z Bałkanów i Karpat oraz muzyka filmowa. Repertuar, budowany w oparciu o powyższe gatunki literatury akordeonowej, wzbogacany jest kompozycjami Tomasza Drabiny.

Tomasz Drabina
Akordeonista, kompozytor, pedagog. Absolwent klasy akordeonu Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat licznych konkursów i festiwali oraz stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Od 2007 roku tworzy i pracuje w Krakowie. Zakres jego zainteresowań muzycznych obejmuje argentyńskie i polskie tanga, paryską muzykę w stylu musette, folklor Bałkanów i Karpat, piosenkę francuską i polską, muzykę filmową oraz melodie klezmerskie. Repertuar, budowany w oparciu o powyższe gatunki i wzbogacany własnymi kompozycjami o filmowo-ilustracyjnym charakterze prezentuje w recitalu "TOMASZ DRABINA. INSPIRACJE.”

Teatr Porywacze Ciał
Teatr Porywacze Ciał istnieje od 1992 roku. Tworzą go absolwenci wrocławskiej PWST Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk - zawodowi aktorzy, którzy w swojej prywatnej scenie pełnią również funkcję dramaturgów i reżyserów. Teatr współpracuje z muzykami, plastykami, filmowcami oraz artystami z innych dziedzin sztuki.
Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk tworzą spektakle autorskie i bardzo różnorodne – salowe, plenerowe, muzyczne, monodramy, akcje jednorazowe, wystąpienia i działania na styku teatru i sztuki performance –wszystkie one mają wspólną cechę: są wypowiedziami autonomicznymi i totalnymi. W spektaklach twórcy testują różne formy i konwencje, wykorzystują stylistykę wodewilu, kabaretu i happeningu, balansując między bezpośredniością psychodramy a dystansem metafory. Posługują się strategią parodii i pastiszu, używają znaków i symboli kultury współczesnej, zestawiają teksty literackie z wulgaryzmami, arcydzieła z kiczem.
„PARADA ŚMIESZNYCH TWARZY”
Ma formułę spektaklu otwartego, w którym akcja zmienia się w zależności udziału w niej młodych widzów. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Aktorzy występują w dużych (1,5m) maskach, nawiązujących do różnych kultur i obyczajów. Jest to historia dziecka, które zagubiło się w świecie dorosłych i trafiło do krainy, gdzie ludzie pomimo różnic, żyją ze sobą w zgodzie, aż do momentu gdy muszą rozpocząć walkę z piratem, który chce to zniszczyć. Dziewczynka pomaga im walczyć ze złem. Po spektaklu aktorzy przeprowadzają prezentację masek, techniki ich używania, każdy może sprawdzić jak to jest mieć pięć razy większą głowę…

Orkiestra Prowincjonalna

ORKIESTRA PROWINCJONALNA to kwartet nietypowy. Skład tworzą dżentelmeni taszczący ze sobą oprócz kontrabasu, perkusji, tuby, gitary, ukulele, klawiszy, trąbki i …megafonu spory bagaż muzycznych i życiowych doświadczeń. Łączy ich fakt, że panowie: Łukasz Wicenciak, Marcin Mały Górny, Marek Gordziej i Tomasz Boorza Burzyński ukończyli poznańską Akademię Muzyczną, (zresztą niektórzy nadal tam pracują). Spoiwem formacji są miłość do sceny i muzykowania oraz autorski dorobek Gordzieja, frontmana - wokalisty grającego na gitarze i ukulele.


NA WSZYSTKIE IMPREZY WSTĘP WOLNY!

Estrada_wookmark_thumb_gk Estrada_wookmark_thumb_kolor.logo.ep. Estrada_wookmark_thumb_orkiestra_d_ta_02 Estrada_wookmark_thumb_orkiestra_prowincjonalna Estrada_wookmark_thumb_porywacze Estrada_wookmark_thumb_teatr_gili_gili Estrada_wookmark_thumb_tomasz_drabina_fot.barbara_popiel_043 Estrada_wookmark_thumb_warsztaty_ma_a_awangarda