AFRYKAŃSKI CZWARTEK - "AFRYKA NOWAKA"

AFRYKAŃSKI Przyzwoicie Tani Czwartek

21.08.2014

 

bilety: 8 zł, nie przyjmujemy rezerwacji

17.00 Uciekinier z Nowego Jorku | reż. Michael Obert | Niemcy/USA/Rep.Środkowoafrykańska | 98 min.

Amerykański muzykolog, etnolog i globtroter Louis Sarno w młodości usłyszał w radiu pewną piosenkę, która wyjątkowo poruszyła jego wyobraźnię i zafascynowała tak bardzo, że postanowił prześledzić jej historię. Zaprowadziło go to do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu, gdzie odnalazł plemię Pigmejów o nazwie Bajaka. Nigdy już nie wrócił do rodzinnego domu. Zamieszkał z Pigmejami, nauczył się ich języka i związał się z Pigmejką, z którą ma 13-letniego syna o imieniuu Samedi. Przez lata nagrał ponad 1000 godzin muzyki Bajaków, a te unikalne nagrania zdecydował się przekazać brytyjskiemu Pitt Rivers Museum w Oksfordzie. Gdy jego syn poważnie się rozchorował, obiecał mu, że gdy wyzdrowieje zabierze go do miejsca, z którego pochodzi. W końcu nadszedł ten moment. 25 lat od wyjazdu z kraju Louis zabiera syna w podróż do Stanów Zjednoczonych. Odwiedzają w Nowym Jorku jego najlepszego przyjaciela ? Jima Jarmuscha, który wspomina ich wspólną młodość i opowiada o tym, jak Louis zmienił się po pierwszym wyjeździe do Bajaków. Z kolei brat Louisa, który jest jego całkowitym przeciwieństwem, zastanawia się jak to możliwe, że obaj poszli w życiu zupełnie inną drogą. Okazuje się, że Samedi całkiem nieźle odnajduje się w Stanach, ale niestety Louis czuje się zupełnie obco w swojej ojczyźnie. Ten niezwykle interesująco sfilmowany obraz jest debiutem reżyserskim niemieckiego dziennikarza i autora Michaela Oberta, który poznał historię Louisa Sarno dzięki przyjaźni z Jimem Jarmuschem.

19.00 Afryka Nowaka  - prezentacje wybranych etapów sztafety podróżniczej ? spotkanie z podróżnikami i pokazy slajdów
Kazimierz Nowak w latach 1931?1936 odbył samotną podróż po Afryce. Z Trypolisu dotarł na Przylądek Igielny, po czym udał się z powrotem na północ, do Algieru. Przemierzył łącznie około czterdziestu tysięcy kilometrów, głównie rowerem, ale także pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie. Siedemdziesiąt lat później grupa podróżników postanowiła oddać mu hołd, powtarzając ten wyczyn w formie sztafety. Projekt został rozłożony na dwa lata. Zmieniający się co kilka tygodni uczestnicy szukali śladów Nowaka, opowiadali o nim, przywieszali pamiątkowe tabliczki. Nie obyło się bez zaskakujących zwrotów akcji, momentów grozy, śmiechu i wzruszeń.

Przedsięwzięcie barwnie opisał w swojej książce Piotr Tomza (?Afryka Nowaka czyli rowerem i pieszo po śladach sztafetą?, wyd. W.A.B. 2014). W 550-stronicowym tomie przedstawił najważniejsze dla sztafety wydarzenia, opowiedział o najciekawszych przygodach i o trudach z jakimi wiązała się realizacja tak skomplikowanej logistycznie inicjatywy.

Autor pojawi się na spotkaniu w Muzie razem z kilkunastoma innymi członkami projektu. Będzie można porozmawiać o książce i posłuchać kilkunastominutowych prezentacji z niektórych etapów sztafety ? m.in. libijskiego i namibijskiego, a także z ?etapu specjalnego? zrealizowanego w Polsce i na Ukrainie. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 sierpnia. Rozpocznie się o 19 i potrwa dwie godziny.

 

Przed i po projekcji w holu kina będzie działało stoisko księgarni Skład Kulturalny ? będzie okazja, aby zakupić  książki "Afryka Nowaka", "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", "Polska Kazimierza Nowaka" Obecność na pokazie zadeklarował Łukasz Wierzbicki (rozchwytywany autor książek dla dzieci, m.in. dziecięcej wersji historii Nowaka "Afryka Kazika"; opowie o "etapie konnym" sztafety).

Organizatorzy: Skład Kulturalny i Kino Muza


21.00 Monari ? podróżniczy  film dokumentalny +spotkanie z twórcami
realizacja: Kasper Piasecki, Łukasz Augustyniak | 55 min.

Film zrealizowany w Kenii, opowiada o Davidzie Monarim, człowieku, który poświęcił swoje życie dzieciom i kobietom ze slumsów Nairobi. Monari wspiera dzieci z sierocińca, organizuje dla nich lekcje i żywność, pomaga także pełnoletnim osobom wychodzącym z sierocińca w znalezieniu pracy, zachęca miejscowe kobiety do zakładania małych przedsiębiorstw, pomaga też dzieciom i kobietom z HIV, zapewnia im opiekę i pomoc lekarską.