PRZYZWOICIE TANIE CZWARTKI - SIERPIEŃ 2014

bilety 8 zł

nie przyjmujemy rezerwacji

 

7.08

17.15 Ojciec Szpiler

Petar, bogobojny właściciel chorwackiego kiosku handluje prezerwatywami. Gdy wraz ze znajomym księdzem zauważają pogłębiający się niż demograficzny, wpadają na szatański pomysł. Zaczynają masowo przekłuwać wszystkie sprzedawane prezerwatywy.

 

19.00 Rękopisy nie płoną

Były irański więzień polityczny i pisarz, Kasra, przez lata pracował w tajemnicy nad zbiorem swoich szokujących i kompromitujących wspomnień. Władze jednak o wszystkim wiedzą i żądają zwrotu rękopisów. Kasra nie zamierza oddać ich bez walki. Nie spodziewa się jednak, z kim ma do czynienia.

 

21.15 Nieznajomy nad jeziorem

Na plaży okupowanej przez gejów homoseksualny Franck jest świadkiem wstrząsającej sceny. Ciekawość i pożądanie zaczynają przeważać nad jego zdrowym rozsądkiem. Mężczyzna wplątuje się w relację podobną do tańca na brzytwie, w której raz po raz igra z namiętnością i ze śmiercią.

 

21.08  Afrykański przyzwoicie tani czwartek

17.00 Uciekinier z Nowego Jorku

Amerykański muzykolog, etnolog i globtroter Louis Sarno w młodości usłyszał w radiu pewną piosenkę, która wyjątkowo poruszyła jego wyobraźnię i zafascynowała tak bardzo, że postanowił prześledzić jej historię. Zaprowadziło go to do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu, gdzie odnalazł plemię Pigmejów o nazwie Bajaka. Nigdy już nie wrócił do rodzinnego domu. Zamieszkał z Pigmejami, nauczył się ich języka i związał się z Pigmejką, z którą ma 13-letniego syna o imieniuu Samedi. Przez lata nagrał ponad 1000 godzin muzyki Bajaków, a te unikalne nagrania zdecydował się przekazać brytyjskiemu Pitt Rivers Museum w Oksfordzie. Gdy jego syn poważnie się rozchorował, obiecał mu, że gdy wyzdrowieje zabierze go do miejsca, z którego pochodzi. W końcu nadszedł ten moment. 25 lat od wyjazdu z kraju Louis zabiera syna w podróż do Stanów Zjednoczonych. Odwiedzają w Nowym Jorku jego najlepszego przyjaciela ? Jima Jarmuscha, który wspomina ich wspólną młodość i opowiada o tym, jak Louis zmienił się po pierwszym wyjeździe do Bajaków. Z kolei brat Louisa, który jest jego całkowitym przeciwieństwem, zastanawia się jak to możliwe, że obaj poszli w życiu zupełnie inną drogą. Okazuje się, że Samedi całkiem nieźle odnajduje się w Stanach, ale niestety Louis czuje się zupełnie obco w swojej ojczyźnie. Ten niezwykle interesująco sfilmowany obraz jest debiutem reżyserskim niemieckiego dziennikarza i autora Michaela Oberta, który poznał historię Louisa Sarno dzięki przyjaźni z Jimem Jarmuschem.

19.00 Afryka Nowaka - prezentacje wybranych etapów sztafety podróżniczej ? spotkanie z Kazimierzem Nowakiem i pokazy slajdów

Prezentacje wybranych etapów sztafety podróżniczej ?Afryka Nowaka? i rozmowa z Piotrem Tomzą, autorem niedawno wydanej książki o tym przedsięwzięciu. Zrealizowany w dwa lata projekt jest rekonstrukcją niezwykłej wyprawy Kazimierza Nowaka, który w latach 1931?1936 jako pierwszy samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, poruszając się rowerem, pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie.

Przed i po projekcji w holu kina będzie działało stoisko księgarni Skład Kulturalny ? będzie okazja, aby zakupić książki "Afryka Nowaka", "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", "Polska Kazimierza Nowaka" Obecność na pokazie zadeklarował Łukasz Wierzbicki (rozchwytywany autor książek dla dzieci, m.in. dziecięcej wersji historii Nowaka "Afryka Kazika"; opowie o "etapie konnym" sztafety).
Organizatorzy: Skład Kulturalny i Kino Muza


21.00 Monari ? podróżniczy film dokumentalny +spotkanie z twórcami
realizacja: Kasper Piasecki, Łukasz Augustynia
k | 55 min.

Film zrealizowany w Kenii, opowiada o Davidzie Monarim, człowieku, który poświęcił swoje życie dzieciom i kobietom ze slumsów Nairobi. Monari wspiera dzieci z sierocińca, organizuje dla nich lekcje i żywność, pomaga także pełnoletnim osobom wychodzącym z sierocińca w znalezieniu pracy, zachęca miejscowe kobiety do zakładania małych przedsiębiorstw, pomaga też dzieciom i kobietom z HIV, zapewnia im opiekę i pomoc lekarską.

 

28.08

Przyzwoicie tani czwartek z Woodym Allenem

17.00 Zakochani w Rzymie

Woody Allen pokazuje kolejne miasto-muzę - upalny, głośny i piękny Rzym. Jak przystało na włoską atmosferę, jego bohaterowie zmagają się z miłosnymi rozterkami. Pojawia się miłosny trójkąt, młode narzeczeństwo zmagające się z akceptacją rodzin oraz namiętne zdrady i romanse na boku.

 

19.00 Bananowy czubek

Drugi film Allena, a w roli głównej wykreowana przez niego postać charakterystyczna ? nowojorski nieudacznik, introwertyk i intelektualista. Fielding Mellish wciąż słyszy od dziewczyny Nancy, aktywistki politycznej, że czegoś mu brakuje. Wplątuje się więc w polityczną demonstrację i zostaje ogłoszony wrogiem publicznym.

 

20.30 Blue Jasmine

Jasmine, przywykła do luksusu pani domu, zderza się z okrutną rzeczywistością, gdy jej mąż popełnia finansowe oszustwo. Bez pieniędzy i umiejętności praktycznych przeprowadza się do żyjącej skromnie siostry. Pogodzenie się z nową sytuacją jest dla niej koszmarem i pogłębiają się jej problemy psychiczne. Oscarowa rola Cate Blanchett.