11. MFFA Animator

11. MFFA Animator za nami!

Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Odwiedziło nas ponad 350 gości z Polski i zagranicy, w tym współzałożyciel studia Aardman Animations - David Sproxton. Za nami ponad 300 pokazów filmowych i łącznie niemal 100 wydarzeń, które odbyły się w ramach festiwalu. Według wstępnych danych z wydarzeń festiwalowych skorzystało ponad 16 000 osób.

11. MFFA Animator zakończyła Ceremonia Wręczenia festiwalowych nagród, czyli Pegazów i - po raz pierwszy w historii festiwalu - Animuszy. Wydarzeniu towarzyszył pokaz filmu SOLAR WALK Réki Bucsi z muzyką na żywo autorstwa Iwony Witek, absolwentki klasy kompozycji i aranżacji Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Kompozycja została napisana na bazie oryginalnej ścieżki dźwiękowej animacji. Muzykę dla gości zagrała Orkiestra Poznańskiej Piętnastki.

Werdykty Jury

W międzynarodowym konkursie o najważniejsze laury Animatora rywalizowało 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń z 63 krajów. Międzynarodowe jury w składzie Vera Neubauer (Wielka Brytania), Krzysztof Knittel (Polska), Nag Vladermersky (Wielka Brytania) [krótki metraż] oraz Chris Robinson (Kanada), Joanna Raczyńska (Stany Zjednoczone) i Zbigniew Czapla (Polska) [pełny metraż] przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX / Złoty Pegaz / 45 000 PLN
Neputovanja / Untravel / Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr. / Serbia, Słowacja / Serbia, Slovakia / 2018 / 9’20”

UZASADNIENIE JURY: Film o aktualnym i uniwersalnym przekazie, który za pomocą lalek i prostego projektu postaci osiąga niezwykle silny emocjonalny efekt.

II Nagroda / Srebrny Pegaz/ NAGRODA FILMOTEKI NARODOWEJ - INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO / 25 000 PLN
Telefonul / The Call / Anca Damian / Rumunia / Romania / 2018 / 10’11”

UZASADNIENIE JURY: Za niesamowite połączenie płynnie współgrających, pełnych inwencji technik, które poruszyło nas pełną emocji opowieścią.

III Nagroda /Brązowy Pegaz/ 15 000 PLN
Negative Space / Max Porter, Ru Kuwahata / Francja / France / 2017 / 5’30”

UZASADNIENIE JURY: Prosty, pięknie zrealizowany, poetycki film o utracie i żałobie.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY / 45 000 PLN
Photon / reż. Norman Leto / Polska 2017

UZASADNIENIE JURY: Ta z pozoru naukowa wykładnia na temat procesów poznawczych człowieka z czasem zmienia się w subtelną wiwisekcję udręczonego, ale być może nieudolnego i niewiarygodnego narratora. Ten film w sposób niezwykle twórczy wykorzystuje konwencje wywiaduz Bogiem. Postać naukowca uprawia man-splaining; dzięki animacji roztacza niekiedy mroczne wizje, jako „dowód”, ale i „fantazję”, wskutek czego granice tych binarności ciągle przesuwają się i zderzają. Mamy tu film wyjątkowo odważny, oryginalny i niepodobny do czegokolwiek, co wcześniej widzieliśmy.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM MUZYCZNY
Min Börda / The Burden / Niki Lindroth von Bahr / Szwecja / Sweden / 2017 / 13’

UZASADNIENIE JURY: Doskonałe połączenie muzyki, słów, obrazu i humoru.

NAGRODA SPECJALNA Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studenckiLove Me, Fear Me / Veronica Solomon / Niemcy / Germany / 2018 / 6’06”

UZASADNIENIE JURY: Wyjątkowy film dowodzący, że animacja to idealne medium, by za pomocą choćby odrobiny gliny, stworzyć coś z niczego.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE/ 5 000 PLN oraz NAGRODA SPECJALNA UFUNDOWANA PRZEZ DITO GEAR™ / 3 000 EURO do wykorzystania w sklepie DITO GEAR™
Nebula / Marcin Nowrotek / Polska / Poland / 2017 / 03:34

UZASADNIENIE JURORA (Marcin Giżycki): Za udane połączenie interesującej, eksperymentalnej formy z muzyką jazzową.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
Min Börda / The Burden / Niki Lindroth von Bahr / Szwecja / Sweden / 2017 / 13’

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY
Seder-Masochism / Nina Paley / USA / 2018

KRYSZTAŁOWY PEGAZ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
DANIEL SZCZECHURA

W tym roku w ramach Animatora po raz pierwszy zorganizowany został - we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Studiem Miniatur Filmowych - KONKURS POLSKICH FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMATOR.PL. Międzynarodowe jury w składzie Małgorzata Sady, Jerzy Armata, Izabela Plucińska, Yves Nougaréde i Maciek Szczerbowski przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX - Kryształowy Animusz / 10 000 PLN - dla autora filmu z dowolnej kategorii konkursowej / Specjalne wyróżnienie dla nagrodzonych twórców ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu w postaci niepieniężnego wkładu o wartości 60 000 zł na produkcję kolejnego filmu. Kwadratura koła / Squaring the Circle / Karolina Specht / Polska / 2018 / 4:50

UZASADNIENIE JURY: Za piękne połączenie abstrakcji z narracją.

Złoty Animusz za Debiut / 3 000 PLN dla autora filmu z kategorii Filmy Studenckie i Dyplomowe
Na zdrowie! / Bless You! / Paulina Ziółkowska / Polska / 2018 / 4:45

UZASADNIENIE JURY: Za wesoły graficzny toast.

Złoty Animusz za Film lub Serial dla Dzieci / 3 000 PLN
Basia i nowy braciszek / Babsy and her baby brother / Marcin Wasilewski / Polska / 2018 / 11:36

UZASADNIENIE JURY: Za subtelne i mądre pokazanie relacji rodzinnych.

Złoty Animusz za Film Autorski / 3 000 PLN
III / Marta Pajek / Polska / 2018 / 12:00

UZASADNIENIE JURY: Za wyrafinowane przedstawienie relacji kobiety z mężczyzną.

Wyróżnienia:
Nie masz dystansu / You are overreacting / Karina Paciorkowska / Polska / 2017 / 3:57
UZASADNIENIE JURY: Za odwagę i podjęcie ryzyka.

Świat, który uleciał na grzbiecie krowy / The World that flew away on the back of a Cow / Wojciech A. Hoffmann / Polska / 2018 / 7:00
UZASADNIENIE JURY: Za niekonwencjonalne wykorzystanie mediów.

Bernard / Anna Oparkowska / Polska / 2017 / 4:30
UZASADNIENIE JURY: Dla kompozytora muzyki do filmu, Mikołaja Trzaski za korespondencję obrazu i dźwięku.

The Game / Natalia Oliwiak / Polska / 2017 / 8:00
UZASADNIENIE JURY: Za hipnotyczną, transową podróż.

Kosmiczne trio / The Amazing Adventures of Not So Special People from Outer Space / Katarzyna Miechowicz / Polska / 2018 / 6:38
UZASADNIENIE JURY: Za humor nawiązujący do lat 70-tych.

Pokazy filmów nagrodzonych

13 lipca odbędą się pokazy filmów nagrodzonych. Zapraszamy do Kina Muza na Masztalarskiej: o 17:00 odbędzie się projekcja zwycięskiego filmu pełnometrażowego, o 19:00 pełnometrażowy film nagrodzony przez publiczność, a o 21:00 pokaz animacji krótkometrażowych. 14 lipca o 16:00 w CK Zamek, w Sali Wielkiej odbędzie się pokaz filmów zrealizowanych przez najmłodszych uczestników festiwalu w ramach Animatora dla dzieci.