PRZYZWOICIE TANIE CZWARTKI - STYCZEŃ 2015

PRZYZWOICIE TANIE CZWARTKI
BILETY 8 ZŁ, nie przyjmujemy rezerwacji

1.01.

14.00 CZASEM ŚNIĘ, ŻE LATAM
reż. Aneta Popiel-Machnicka | Polska 2013 | 70 min.

Poruszająca opowieść o przekraczaniu granic w dążeniu do spełnienia marzeń. Bohaterką filmu jest młodą, wybitnie utalentowana tancerką, która od dziecka mieszka w bursie przy Szkole Baletowej. Z chwilą gdy  zostaje najlepszą absolwentką roku, otwiera się przed nią droga międzynarodowej kariery. Skromna i niezwykle pracowita Weronika wciąż dąży do perfekcji. Czas wolny od zajęć w teatrze spędza na nieustannej pracy nad swoim ciałem. Życie prywatne, ból jaki stale jej towarzyszy, samotność i zmęczenie - pozostają gdzieś w tle, bagatelizowane, aż do chwili poważnej kontuzji, której ulega dwa dni przed istotną dla jej kariery premierą w Operze Berlińskiej.


15.30 SIOSTRY I SCHILLER
reż. Dominik Graf | Austria, Niemcy, Szwajcaria 2014 | 171 min.

Rudolstadt, lato 1788 roku. Zbuntowany poeta, Friedrich Schiller, i dwie zubożałe arystokratki przeżywają niezapomniany czas, który koniec końców zwiąże ich ze sobą. Nieszczęśliwa w małżeństwie Caroline von Beulwitz i jej nieśmiała siostra, Charlotte von Lengefeld, serio traktują przysięgę, że będą się wszystkim dzielić. Nawet autorem "Zbójców". Charlotte wychodzi za mąż za Schillera, żeby mogli nadal wszyscy troje żyć razem zachowując pozory. Caroline opuszcza męża, a potem zachodzi w ciążę, co zachwieje kruchą równowagą trójkąta. Jednak Schiller jest zdecydowany walczyć o obie siostry. Pełna namiętności historia z Weimarem i Rewolucją Francuską w tle.


18.30 IDA
reż. Paweł Pawlikowski | Dania, Polska, Wielka Brytania 2013 | 80 min.

Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.

20.15 MAMA
reż. Xavier Dolan | Kanada 2014 | 140 min

Owdowiała kobieta wychowująca samotnie agresywnego syna dostrzega promyk nadziei, kiedy w jej życiu pojawia się tajemnicza sąsiadka. 
"Brawurowa sztuka, genialna zabawa kinem" – tak o najnowszym dziele Xaviera Dolana pisał Tadeusz Sobolewski. Nowy film Dolana uwiódł krytyków z całego świata, którzy zgodnie twierdzą, że  „Mama””  to film dojrzały, a zarazem młody, nowatorski, świeży, zanurzony w popkulturze, która przekuta zostaje w sztukę. Jury Festiwalu w Cannes przyznało młodemu reżyserowi Nagrodę Specjalną


15.01 TURECKI TANI CZWARTEK

17.00 MIÓD KUP BILET
reż. Semih Kaplanoğlu | Francja, Niemcy, Turcja 2010 | 103 min.

Sześcioletni Yusuf (Bora Altas) rozpoczyna edukację w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jego ojciec Yakup (Erdal Besikçioglu) jest pszczelarzem, który zbiera miód w lesie. Dla Yusufa położony w górach las, kryje wiele fascynujących tajemnic i chłopiec czerpie wielką satysfakcję towarzysząc ojcu. Podczas wyprawy Yusuf opowiada ojcu swój sen, który ma być ich wspólną tajemnicą. Tego samego dnia Yusuf czytając na głos w trakcie lekcji, nagle zaczyna się jąkać. Jakiś czas później, Yakup odkrywa zniknięcie pszczół, aby zarobić na utrzymanie rodziny, decyduję się udać w odległe góry. Podczas nieobecności ojca, Yusuf zupełnie traci głos. Dni mijają, a Yakup nie wraca, syn i matka Zehra (Tülin Özen) są coraz bardziej zaniepokojeni. "Miód" jest ostatnia częścią trylogii Semiha Kaplanoğlu.


19.00 DO WIDZENIA (Gule, gule) – wstęp wolny,
reż. Zeki Ökten | Turcja 2000 | 105 min.

bezpłatne wejściówki wydajemy w kasie kina godzinę przed seansem.
Organizator: Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie 196 min.

21.00 ZIMOWY SEN KUP BILET
reż. Nuri Bilge Ceylan | Francja, Niemcy, Turcja 2014 |

Głównym bohaterem jest Aydin, niegdyś aktor, obecnie posiadacz ziemski i właściciel malowniczego hotelu, w którym mieszka z młodszą żoną - Nihal i niedawno rozwiedzioną siostrą Neclą. Hotel zapewnia im przytulne schronienie przed kapryśną pogodą, jednocześnie skazując na wzajemne obcowanie ze sobą.

22.01.

15.00 ZA JAKIE GRZECHY DOBRY BOŻE? KUP BILET
reż. Philippe de Chauveron | Francja 2014 | 97 min.

Cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą?

17.00 BOGOWIE– seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących 
reż. Łukasz Palkowski | Polska 2014 | 102 min.

Opowieść o buntowniku, który rzucił wyzwanie naturze, władzy i własnym ograniczeniom. To film o pierwszym udanym polskim przeszczepie serca dokonanym przez prof. Religę w Zabrzu. Dramat nieudanych operacji, walka o każde uderzenie serca i samotność geniusza, który stanął sam przeciwko swoim mentorom i rozpoczął rewolucję w polskiej medycynie.

19.00 ANIMUZA: „Kreatywność i technologia - połączenie idealne” KUP BILET

pokaz filmów ze studia Platige Image + spotkanie z Olgą Cyganiak

21.00 DZIEWCZYNKA Z KOTEM – Psychorapeutyczny Klub Filmowy (dyskusja po seansie) KUP BILET
reż. Asia Argento | Francja, Włochy 2014 | 103 min.

Aria jest 9-letnią dziewczynką, zostaje oddzielona od swoich sióstr przyrodnich w rodzinie wielopokoleniowej. Aria jest przerzucana przez strony konfliktu rodziców, odrzucona i odepchnięta, przemierza miasto wyposażona w pasiastą torbę i w towarzystwie czarnego kota dotykając otchłani i tragedii, zwyczajnie próbując ocalić swoją niewinność.

29.01 KLASYCZNY AMERYKAŃSKI CZWARTEK

16.45 BUNTOWNIK BEZ POWODU KUP BILET
reż. Nicholas Ray | USA 1955 | 111 min.

Kino kultowe, filmowy przebój, który uczynił Jamesa Deana nieśmiertelnym. Najsłynniejsze dzieło Raya rozpoczęło popularny trend filmów o problemach młodzieży oraz paradoksalnie falę lekkich teen movies, którymi amerykańskie wytwórnie przyciągały do kin nową, młodą publiczność. Z ekranowym Buntownikiem bez powoduJimem Starkiem, wrażliwym, lecz nieakceptowanym młodzieńcem, utożsamiały się miliony amerykańskich nastolatków, znudzonych fałszywym kinem dorosłych i mitologią American dream, którą było naszprycowane hollywoodzkie kino lat 50. Młodzi Amerykanie zobaczyli na ekranie samotnych nastolatków-outsiderów, walczących z rodzicami, nauczycielami i samymi sobą. Fantastyczne role Deana i niezwykłego Sala Mineo w roli Plato.


21.00 MECHANICZNA POMARAŃCZA KUP BILET
reż. Stanley Kubrick | Wielka Brytania, USA 1971 | 136 min.

Chuligan Alex doskonale się bawi kosztem innych: dokonuje rozbojów, gwałtów i kradzieży. Transformacja pozbawionego wszelkich zasad moralnych łobuza w porządnego obywatela poprzez brutalne pranie mózgu (nowatorską terapię) i jego powrót do dawnych praktyk stało się osnową przerażającej wizji Kubricka zaczerpniętej z przełomowej powieści Anthony?ego Burgessa, osadzonej gdzieś w nieokreślonej przyszłości.

Nastrój osaczenia potęguje wspaniała muzyka elektroniczna. Na ścieżkę dźwiękową filmu składają się m.in. utwory stworzone przez Wendy Carlos na syntezatorze Mooga i klasyki Beethovena.