CZĄSTKA PODLASIA - POKAZ SPECJALNY

19.03 | 16:15 | KUP BILET

realizacja: Paweł Jankowski i Zdzisław Folga | 37 min. | dokument | Polska

„Cząstka Podlasia” to film dokumentalny, a w zasadzie etiuda filmowa operująca wyłącznie muzyką i obrazem. Jest to swego rodzaju podróż, chwilami oniryczna, czasami bardzo realna, ukazująca unikalne walory przyrodnicze, różnorodność kulturową oraz magię Podlasia i wschodnich kresów Polski. W jednej z recenzji można przeczytać: „Świat widział już podobne produkcje, ale jeszcze nikt nigdy nie pochylił się tak malarsko nad Podlaskiem” Film często określany jest mianem „podlaskiej Baraki” w nawiązaniu do kultowego dzieła Rona Fricke.

To było pierwsze założenie jeszcze w okresie przygotowawczym, że nie chcemy robić czegoś co będzie się kojarzyło z filmem promocyjnym. W większości filmów tego typu osoba lektora opowiadająca nam to co widzimy na ekranie rozprasza. Chcemy by widz dał się ponieść obrazom i muzyce, aby nic tego odbioru nie zakłócało. Mieliśmy szczęście, że w momencie rozpoczęcia prac, informacja o projekcie dotarła do Marka Kubika, który zaoferował się, że udźwiękowi nasz film. Marek jest doświadczonym kompozytorem, który miał okazję już komponować utwory do filmów. Pokazał nam kilka swoich próbek i bardzo nam się to spodobało.

Prace na filmem trwały łącznie 3 lata. Najwięcej czasu zajęła na realizacja zdjęć – ponad dwa lata. W międzyczasie pracowaliśmy nad ogólnym konceptem filmu , który zmieniał się w trakcie realizacji wielokrotnie. Ostatnia faza czyli montaż i udźwiękowienie zajęło nam ostatnie pół roku. Biorąc pod uwagę to,  że pracowaliśmy nad filmem tylko w wolnych chwilach, czasu nie było zbyt wiele.