INSIDE JOB - pokazy specjalne 7 i 8 sierpnia g.14.30

INSIDE JOB - pokazy specjalne:

niedziela 7 sierpnia g.14.30

poniedziałek 8 sierpnia g.14.30

 

bilety: 10 zł /nie przyjemujemy rezerwacji

 

reż. Charles Ferguson, USA 2010, 95 min., dokumentalny

 

Nominowany do Nagrody Akademii? Charles Ferguson (?Bez końca? /No End In Sight/), nakręcił film INSIDE JOB, pierwszy materiał filmowy dokumentujący szokującą prawdę o kulisach kryzysu ekonomicznego z 2008 roku. Globalna zapaść na rynkach finansowych, która przyniosła straty w wysokości ponad 20 bilionów dolarów, doprowadziła w rezultacie do utraty pracy i domów przez miliony ludzi. Dzięki zakrojonym na szeroką skalę wnikliwym działaniom badawczym i wywiadom przeprowadzonym z głównymi graczami rynków finansowych, politykami i dziennikarzami, film INSIDE JOB pokazuje rozwój spekulacyjnych operacji finansowych i stojącego za nimi przemysłu finansowego.

 

OŚWIADCZENIE REŻYSERA:

Film ten stara się dać widzowi pełen obraz niezwykle istotnego zagadnienia, którego skutki odczuwane są nadal na całym świecie. Pokazuje kulisy największej zapaści rynków finansowych od czasu Wielkiego Kryzysu, która nadal kładzie się cieniem na światowej stabilności finansowej i europejskiej polityce zadłużenia.

Był to jednocześnie kryzys, którego można było uniknąć. Przez 40 lat po wprowadzeniu reform zainicjowanych w wyniku Wielkiego Kryzysu, Stany Zjednoczone nie doświadczyły ani jednego kryzysu finansowego. Jednakże, postępująca od lat 1980-tych deregulacja sektora finansowego dała początek coraz bardziej kryminogennego przemysłu, którego ?innowacje? przyniosły w rezultacie serię kryzysów finansowych. Każdy kryzys był bardziej dotkliwy od poprzedniego, a mimo to za sprawą coraz większego bogactwa i wpływów sektora finansowego, niewiele osób odpowiedzialnych za zapaść trafiało do więzienia. W przypadku ostatniego kryzysu nikt nie trafił za kratki, pomimo oszustw, które doprowadziły do strat w wysokości bilionów dolarów. Mam nadzieję, że ten film w niecałe dwie godziny pozwoli każdemu na zrozumienie charakteru i przyczyn tego problemu. Mam również nadzieję, że niezależnie od politycznych opinii widzów, po obejrzeniu INSIDE JOB zgodzimy się jednogłośnie, że należy odbudować uczciwość i stabilność naszego systemu finansowego, jak również pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy te wartości zniszczyli.

 

JOANNA MORENO o filmie:

Ferguson zebrał wyczerpujące badania, przeprowadził mnóstwo wywiadów z ekspertami, bankierami, politykami. Zbadał temat kompleksowo, spojrzał nań z szerokiej perspektywy i ukazał różne aspekty. Z dziennikarskiego punku widzenia bez wątpienia spisał się znakomicie. Co jednak równie ważne, doskonale poradził sobie z przeniesieniem wszystkiego na ekran. Dokument chwilami przypomina teledysk na MTV (szczególnie rozbudowana czołówka z piosenką Petera Gabriela w tle). Dzieło jest dynamiczne, nowoczesne, pozbawione przydługawych wywodów, z absolutnie pięknymi zdjęciami Nowego Jorku, ale także Islandii. I chociaż twórca bazuje na faktach, świetnie radzi sobie z budowaniem napięcia, a narracja Matta Damona to już wisienka na torcie.

/źródło: http://film.onet.pl/recenzje/inside-job-dokument-w-stylu-mtv,1,4209435,wiadomosc.html/