14. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO

14. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO | 4-10. KWIETNIA 2014

bilety: 18/15/12 zł

10 najciekawszych hiszpańskich filmów ostatnich lat będzie można zobaczyć w Muzie w dniach 4-10 kwietnia. Tradycyjnie ? nasz program filmowy będzie częścią Festiwalu Kultury Hispanojęzycznej QUE PASA, organizowanego przez CJO Kotnakt.

Przed seansami będziemy losować upominki związane z kulturą Hiszpanii i językiem hiszpańskim, m.in. vouchery na kursy w szkole Mundo Bailando.

Zapraszamy do udziału w konkursie kulinarnym:

Wszystkich miłośników hiszpańskiej kuchni gorąco zachęcamy do wziecia udziału w KONKURSIE KULINARNYM. Jeśli lubicie eksperymentować w kuchni i nieobce wam są smaki Hiszpanii, wyślijcie swój oryginalny przepis na adres quepasa@cjo.pl (w tytule wpisz PRZEPIS) do dnia 6.04.2014.

Autorzy dziesięciu najciekawszych przepisów zostaną zaproszeni do zademonstrowania swoich dań przed jury, 10 kwietnia w kinie Muza na zakończenie 14. Tygodnia kina hiszpańskiego . Na osobę, która przygotuje najciekawsze i najsmaczniejsze danie inspirowane kuchnią hiszpańska, czeka nagroda - stypendium na 2-tygodniowy kurs j. hiszpańskiego w Hiszpanii w Valladolid, o wartości 510 ?, do wykorzystania do końca 2014 r. Wymienna na zwykły kurs grupowy dowolnego języka w KONTAKT CJO w roku szkolnym 2013/14.
Regulamin konkursu dostępny na stroni CJO KONTAKT.

PLAN PROJEKCJI:

piątek 4.04.

21.00 15 lat i 1 dzień (Premiera z Browarem Fortuna) KUP BILET

sobota 5.04.

17.00 Nie zrywa się kwiatów KUP BILET

21.00 Sztokholm KUP BILET

niedziela 6.04.

16.00 Syn Kaina KUP BILET

18.00 Porządni ludzie KUP BILET

poniedziałek 7.04.

19.15 Viral KUP BILET

wtorek 8.04.

19.15 Las KUP BILET

21.00 Przecież wszyscy ją kochamy KUP BILET

środa 9.04.
17.00 Kawałek Sera ?  wprowadzenie wygłosi Baskijka Amaia Donés Mendia * bilety 10 zł KUP BILET

19.00 Klejnoty Evity KUP BILET

21.00 Alfa KUP BILET

czwartek 10.04.

21.00 18 spotkań przy stole *bilety 8 zł + finał konkursu kulinarnego KUP BILET

O FILMACH:

FILM OTWARCIA:

15 LAT I 1 DZIEŃ 15 a?os y un día

2012?106'?reż. Gracia Querejeta

PREMIERA POLSKA

Jon to nastolatek, który sprawia dużo problemów. Po tym, jak zostaje wyrzucony ze szkoły, jego matka (Maribel Verdú)  postanawia wysłać go na wakacje do dziadka, w nadziei, że były wojskowy nauczy chłopca dyscypliny. Dziadek Max (Tito Valverde, nominowany za tę rolę do nagrody Goya) ceni spokój, porządek i rutynę. Wizyta chłopca całkowicie je zburzy. Obu czeka lato pełne wrażeń. Film był hiszpańskim kandydatem do Oscara.

FILM ZAMKNIĘCIA:

KLEJNOTY EVITY ?Atraco!

2012?111'?reż. Eduard Cortés

PREMIERA POLSKA

Oparta na faktach, czarna komedia o kradzieży dóbr narodowych Argentyny.

Rok 1955, Generał Perón przebywa na wygnaniu w Panamie. Brakuje mu funduszy, żeby przenieść się do Hiszpanii. W tajemnicy przed nim jego sekretarz zastawia klejnoty, swojej żony Evity u madryckiego jubilera. Kiedy okazuje się, że żona generała Franco ma chrapkę na biżuterię, sekretarz wysyła do Hiszpanii swoich zaufanych ludzi. Ich zadaniem jest napad na zakład jubilerski i kradzież klenotów. Świetna rola Guillerma Francella (Sekret ich jej oczu).Hit za Oceanem.

NOWE KINO HISZPAŃSKIE:

ALFA Alpha

2012?112'?reż. Joan Cutrina

PREMIERA POLSKA

Drogi trzech przyjaciół, młodych przestępców, rozeszły się po nieudanym napadzie. Po ośmiu latach każdy z nich jest w innym punkcie: Eric wychodzi z więzienia, Toni jest policjantem w wydziale ds. przestępczości zorganizowanej, a Tom szefem gangu, który współpracuje ze skorumpowanymi policjantami. Alfa to punkt, w którym wszystko się zaczyna. To także film akcji i dramat, mówiący o lojalności, przeznaczeniu oraz cienkiej granicy między dobrem i złem.

NIE ZRYWA SIĘ KWIATÓW De tu ventana a la mía

2011?98'?reż. Paula Ortiz

PREMIERA POLSKA

Inés (Maribel Verdú), Violetta (Leticia Dolera) i Luisa (Luisa Gavasa). Trzy kobiety i trzy zupełnie różne, poruszające historie o miłości. Jedna siła i odwaga, która pozwala podnieść się po osobistej tragedii, marzyć i żyć dalej. Jeden region - piękna Aragonia i jeden kraj ? Hiszpania, w trzech różnych okresach jego burzliwej historii- w latach 20-tych, 40-tych i połowie 70-tych XX wieku. Uznany i nagradzany debiut fabularny Pauli Ortiz to uczta dla oka i ucha.

LAS El bosque

2012?98'?reż. Óscar Aibar

PREMIERA POLSKA

Mieszkająca w południowej Aragonii rodzina od pokoleń pilnie strzeże sekretu przed sąsiadami. Coś niezwykłego dzieje się na jej ziemiach. Dwa razy do roku w lesie widać tajemnicze światła, Legenda głosi, że są bramą do innego świata. Podobno kto raz przez nią przejdzie, nigdy nie powróci. Jednak w burzliwych początkach hiszpańskiej wojny domowej ?inny świat? wydaje się jedynym bezpiecznym miejscem, przynajmniej dla Ramona. W tej roli znakomity jak zawsze ?lex Brendemühl.

SYN KAINA Hijo de Caín

2013?100'?reż. Jesús Monllaó

PREMIERA POLSKA

Nico Albert to nietypowy nastolatek. Jest aspołeczny, wybitnie inteligentny i ma obsesję na punkcie szachów. Rodzice zatroskani dziwnym zachowaniem syna rodzice zatrudniają psychologa dziecięcego, Julia. Z pomocą szachów i terapii Julio nawiązuje kontakt z chłopcem, powoli wchodzi w jego mroczny świat i lepiej poznaje skomplikowane relacje panujące w tej, na pozór normalnej, rodzinie. Film jest oparty na bestsellerowej powieści Ignacia Garcii-Vali?o.

PORZĄDNI LUDZIE Somos gente honrada

2013 ? 90'?reż. Alejandro Marzoa

PREMIERA POLSKA

Słodko-gorzka komedia, której bohaterowie, Suso i Miguel, przyjaźnią się od lat. Obaj są po pięćdziesiątce i każdy z nich na własnej skórze mocno odczuwa skutki kryzysu w Hiszpanii. Jeden pracuje w firmie budowlanej będącej na skraju bankructwa, drugi musi znosić upokorzenia ze strony teścia, który pomaga mu finansowo. Wspólne wędkowanie to ich rytuał, choć podobno w kryzysie nawet ryby nie biorą. Pewnej nocy przyjaciele znajdują paczkę z 10 kilogramami kokainy, którą postanawiają sprzedać. Tylko czy odnajdą się w roli dilerów?

SZTOKHOLM Stockholm

2013?92'?reż. Rodrigo Sorogoyen

PREMIERA POLSKA

Poznają się pewnej nocy na imprezie. On, czarujący, elokwentny i pewny siebie. Ona, wycofana, delikatna i nieśmiała. Z początku odrzuca jego awanse, ale on nie ustępuje, zrobi wszystko, żeby ją do siebie przekonać. Rano okazuje się, że żadne z nich nie jest takie, jakim się wydawało być kilka godzin wcześniej, a igranie z uczuciami innych może mieć poważne konsekwencje. Trzymający w napięciu dramat na dwoje znakomitych aktorów.

PRZECIEŻ WSZYSCY JĄ KOCHAMY Todos queremos lo mejor para ella

2013? 120'?reż. Mar Coll

PREMIERA POLSKA

Drugi film nagradzanej (MFF San Sebastián, Goya, Gaudí) reżyserki. Geni ma 38 lat. Rok po poważnym wypadku powoli wraca do zdrowia. Jej rodzina chce aby wszystko było jak dawniej. Ale to już nie jest ta sama Geni. Nawet stare buty są na nią za małe. Sytuacja ją przytłacza a oczekiwania bliskich przerastają. Już nie chce żyć tak jak kiedyś. Jedynym wyjściem, jakie przychodzi jej do głowy jest ucieczka.

VIRAL Viral

2013?90'?reż. Lucas Figueroa

PREMIERA POLSKA

Horror z romansem w tle. Jego główny bohater, 25-letni Raúl wygrywa casting do nietypowego konkursu. Zamieszka na 7 dni w salonie FNAC bez możliwości opuszczenia budynku. Jego jedynym łącznikiem ze światem będą portale społecznościowe. Głównym zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby fanów. Nagroda jest wysoka. Jednak wygrana w konkursie wkrótce przestanie być najważniejsza. Raúl spróbuje odkryć, czy niepokojące nocne zajścia w starym budynku są wytworem jego wyobraźni, częścią kampanii marketingowej, czy rzeczywiście to zjawiska paranormalne.

KINO BASKIJSKIE:

KAWAŁEK SERA Gazta Zati Bat

bilety 10 zł

Ta historia zaczyna się w małym miasteczku, które słynie ze swojego sera...

Jest to film dokumentalny o baskijskiej tradycji i pragnieniu samostanowienia, o bliskości dwóch europejskich narodów mniejszościowych ? Basków i Szkotów, o międzynarodowym procesie pokojowym, o próbie pozostawienia trudnej przeszłości, by tworzyć nowe, lepsze jutro. To wielka historia pisana małymi literami, w której najważniejszymi bohaterami są zwyczajni ludzie.

Dokument ten został zrealizowany dzięki inicjatywie ruchu Nazioen Mundua i wyreżyserowany przez znanego baskijskiego twórcę- improwizatora Jona Maia.

Po projekcji filmu, z napisami w języku polskim, zapraszamy na debatę na temat sytuacji politycznej Kraju Basków i Katalonii z udziałem wykładowców z UAM Amaii Donés Mendia i Alfonsa Gregori i Gomis.

PARTNERZt TYGODNIA HISZPAŃSKIEGO W POZNANIU:


WIĘCEJ INFORMACJI

www.manana.plwww.facebook.com/TydzienKinaHiszpanskiego