Animator 2016

Latem Poznań ponownie stanie się stolicą światowej animacji. 8. lipca rusza 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR


Program festiwalu:
http://www.animator-festival.com/#program
Program do pobrania:
http://www.animator-festival.com/assets/animator/A...

Bilety:
1 zł – pokazy i koncerty w Klubie Festiwalowym, pokazy Animatora dla Dzieci, warsztaty i spotkania
5 zł – przeglądy konkursowe, master-classy, przeglądy Młodej Polskiej Animacji
10 zł – pozostałe pokazy, Spotkania z Mistrzem/Mistrzynią
25 zł – Ceremonia Wręczenia Nagród
50 zł – karnet na 10 pokazów


UWAGA! Bilety zakupione na wydarzenia festiwalowe odbywające się poza Klubem Festiwalowym, upoważniają do wejścia na wydarzenia w Klubie Festiwalowym ( koncerty, spotknia, wykłady i Kino Nocne).

Zapisy na warsztaty rozpoczną się 13 czerwca.

Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne będą od 20. czerwca, przedsprzedaż biletów na wybrane wydarzenia już od 3. czerwca na www.bilety24.pl.

W tym roku liczba zgłoszeń i ich różnorodność przeszła oczekiwania organizatorów. O Złotego Pegaza w 2016 roku powalczą filmy wybrane z grona prawie tysiąca animacji z 58 krajów. Komisja selekcyjna wybrała 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży. Najlepszy obraz zdobędzie prestiżowego Złotego Pegaza / GRAND PRIX oraz 45 000 złotych.

Konkursowe filmy krótkometrażowe reprezentują wiele technik i krajów. 12 tytułów pochodzi z Polski, kolejno po 5 z Wielkiej Brytanii, USA i Rosji. 3 tytuły reprezentować będą Estonię, po 2 Kanadę i Szwajcarię. w konkursie zobaczymy także obrazy z Danii, Niemiec, Węgier, Singapuru, Indii, Finlandii i Chorwacji oraz 8 międzynarodowych koprodukcji. Wszystkie filmy i ich opisy znajdują się w zakładce program.

W gronie obrazów pełnometrażowych znlazła się węgierska opowieść o zemście („Manieggs: Zemsta twardziela”, reż. Zoltán Miklósy, Attila Herko), zwariowana historia lekarza, który leczył niepłodność kozimi gonadami („Niezłe jaja!”, reż. Penny Lane), film o ucieczce z wyspy dotkniętej katastrofą ekologiczną („Psychonauci, zapomniane dzieci”, reż. Alberto Vázquez, Pedro Rivero), południowokoreańska przypowieść o odmienności („Na białej planecie” reż. Bum-wook Hur) oraz polsko-francusko-rosyjska biografia Adama Jacka Winklera, który w czasie inwazji ZSRR na Afganistan chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom („Czarodziejska Góra”, reż. Anca Damian).

Grand Prix Animatora dla najlepszego filmu krótkometrażowego przyzna międzynarodowe jury. Pełne metraże oceniać będą Stanislav Sokolov (Rosja), Margaret Parsons (USA) i Paweł Sitkiewicz (Polska). W jury filmów krótkometrażowych zasiądą Michaela Pavlátová (Czechy), Špela Čadež (Słowenia) oraz Mateusz Solarz (Polska). Ich decyzje oraz laureatów poznamy na Gali Festiwalu Animator 14. lipca.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR 2016 charakteryzować będzie przede wszystkim animacja lalkowa i przestrzenna. Niezwykle ciekawie zapowiada się cykl „OD STAREWICZA DO ‘STAR WARS’” , gdzie przed dwa dni wspólnie z Katedrą Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prześledzimy ewolucję animacji lalkowej. Od pierwszych lalek ojca gatunku Władysława Starewicza, przez mistrza Yodę i dinozaury z Parku Jurajskiego, do współczesnej animacji 3D stosowanej m.in w Avatarze.

Ważnymi punktami Animatora 2016 będą także retrospektywy. Zaczynamy od ojca polskiej kinematografii animowanej - Zenona Wasilewskiego. Widzowie poznają także twórczość nominowanego do Oscara Barry’ego Purvesa, który pracował m.in. przy „Marsjanie atakują” oraz zobaczą fantastyczne prace Paula Busha, mistrza niekonwencjonalnych technik animacji. Zaprezentujemy także retrospektywę wyjątkowej twórczości Špeli Čadež, wielokrotnie nagradzanej artystki ze Słowenii.

Podczas 9. już edycji Animatora pokażemy także dwie części „Hoffmaniady” Stanislava Sokolova, opartej na twórczości E.T.A. Hoffmanna.

Uwagę warto także zwrócić na cykl „ANIMACJA Z CHORWACJI”. Pokażemy tu zarówno nowe animowane kino chorwackie, zaprosimy widzów na retrospektywę Borivoja Dovnikovića “Bordo” oraz zaprezentujemy najlepsze filmy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest.

Animator 2016 ukaże również młode polskie talenty. W ramach sekcji MŁODA POLSKA ANIMACJA/ SPOTLIGHT zaprezentujemy twórczość nowego pokolenia animacji: Karoliny Głusiec, Izumi Yoshidy, Jakuba Wrońskiego, Natalii Brożyńskiej, Karoliny Specht oraz Tomka Duckiego. Twórcy będą obecni na festiwalu.

A’ propos najmłodszych - w ramach sekcji ANIMATOR DLA DZIECI zaprezentujemy specjalny program przygotowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Stworzy go siedem przystanków w drodze do poznawania animacji. Wśród nich przegląd najnowszych filmów ze świata, spotkanie z Chorwacją, bajki dla najnajmłodszych, a także warsztaty Animatorów Jutra oraz pokazy ich Mistrzów.

ANIMATOR 2016 to także różnorodne wydarzenia muzyczne i muzyczno-filmowe. Wśród nich m.in. RUDNIK/KALISKI/SZYMBORSKI - niezwykły projekt poświęcony Eugeniuszowi Rudnikowi, jednemu z pionierów muzyki elektronicznej i konkretnej w Polsce.

Kuba Ziołek, jedna z najbardziej ciekawych postaci polskiej alternatywy muzycznej (tegoroczny laureat Paszportu Polityki), wspólnie z wirtuozami jazzu Wojtkiem Jachną i Jackiem Buhlem zagrają na żywo do filmu „Chłopiec i świat” brazylijskiego reżysera Alê Abreu. Nie zabraknie współczesnych brzmień, nowych odkryć oraz sprawdzonej klasyki. Na Animatorze 2016 zagrają również Alien Ensemble oraz JAAA!. Usłyszymy także muzykę Aleksandra Nowaka.

Zapraszamy również na warsztaty z cyfrowej animacji lalkowej z Paulem Andrejco, warsztaty dźwiękowe z Emiterem, warsztaty animacji stroboskopowej z Piotrem Muszalskim, kursy krytyki filmowej z Jerzym Armatą oraz warsztaty z podstaw animacji 3D z 3R Studio.

ANIMATOR 2016: WYDARZENIA SPECJALNE

Niesamowity świat April – POLSKA PREMIERA FILMU
Para naukowców bliska wynalezienia środka, który czyni człowieka niezwyciężonym, zostaje uprowadzona. Dziesięć lat później, ich córka April rozpoczyna pełne przygód poszukiwania rodziców. Belgijsko-francusko-kanadyjski film z Marion Cotillard w roli głównej.

Heavy Metal - POKAZ SPECJALNY
Kultowy film Geralda Pottertona z 1981 roku. Walka dobra ze złem przedstawiona w formie krótkich animacji, które łączy motyw świecącej zielonej kuli Loc-Nar, będącej wcieleniem zła. Swobodna adaptacją komiksów opublikowanych w magazynach „Heavy Metal” i „Métal Hurlant”.

Master class: „Cartoon v. Reality” - Gerald Potterton
Kultowy twórca podzieli się wiedzą i zaprezentuje swoje spostrzeżenia dotyczące przenikania się animacji i rzeczywistości.

„Gerald Potterton - In Conversation” – spotkanie Geralda Pottertona z Laurie Gordon
Trzykrotnie nominowany do Oscara współtwórca animacji do kultowej „Żółtej łodzi podwodnej” rozmawiając z Laurie Gordon, dyrektorką MFFA w Montrealu podzieli się z widzami przeróżnymi historiami i nagraniami.

Retrospektywa Michaeli Pavlátovej
Nominowana do Oscara czeska reżyserka, ilustratorka i animatorka. Jej filmy zdobyły najważniejsze wyróżnienia i nagrody, w tym Złotego Niedźwiedzia w Berlinie oraz Grand Prix na festiwalach w Hiroszimie i Annecy.

Jachna/Buhl/Ziołek – „Chłopiec i świat”
Cuca wyrusza w podróż, która zaprowadzi go w nieznane. Do filmu brazylijskiego reżysera Alê Abreu, nominowanego w tym roku do Oscara, na żywo zagrają Wojciech Jachna, Jacek Buhl i laureat Paszportu Polityki Kuba Ziołek.
Lucky Dragons
Koncert Luka Fischbecka z Lucky Dragons, którzy w swojej twórczości badają formy uczestnictwa, sprzeciwu, postrzegania i uwagi w sztuce publicznej i performance’ach.

Flora Quartet z wizualizacjami diaskopowymi Małgorzaty Wawro
Fuzja diaskopowych wizualizacji, elektroniki, field recordingu z brzmieniem muzyków z Sejneńskiej Orkiestry Klezmerskiej i Sztetl.

JAAA! z wizualizacjami Karoliny Głusiec
Ich muzykę można nazwać transowym lotem w krainę wyobraźni. Marek Karolczyk, Kamil Pater i Miron Grzegorkiewicz improwizują tworząc muzyczne opowieści tkane emocjami.

Alien Ensemble z wizualizacjami Van Dieselqueen
Od delikatnych sekcji dętych po nowoorleańskie klimaty – brzmienie Alien Ensemble wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania czy przypisania do konkretnego gatunku muzycznego. Projekt tworzy m.in. Micha Acher znany z The Notwist oraz Tied & Tickled Trio.

Robakowski/ Sharits
Pokaz jest próbą odtworzenia dialogu pomiędzy dwiema wybitnymi postaciami kina eksperymentalnego: Paula Sharitsa i Józefa Robakowskiego.

Komiks „Za żelazną kurtyną”.
Komiks jest zapisem intensywnego życia kulturalnego i społecznego PRL-u. Zapraszamy na spotkanie z autorami: Danusią Schejbal i Andrzejem Klimowskim. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Taborska.Animator 2016 zagości w Poznaniu od 8 lipca.
Do zobaczenia!