Mapping Sylwestrowy

Mapping Sylwestrowy


W tym roku Poznań przywita Nowy Rok w nietypowy sposób. Wszyscy zgromadzeni o północy na Placu Wolności będą świadkami wizualnego widowiska, czyli mappingu sylwestrowego, który zostanie wyświetlony na fasadach dwóch kamienic. Za projekt odpowiedzialny jest kolektyw multimedialny .wju.


Do Sylwestra pozostało 11 dni. Wczoraj kolektyw .wju zakończył zdjęcia w Poznańskiej Wytwórni Filmowej: 3 dni, 19 godzin, 500GB materiału, 13 kostiumów i charakteryzacji. Mapping, który na zlecenie Estrady Poznańskiej przygotowuje kolektyw .wju będzie wyświetlony na fasadach dwóch kamienic przy Placu Wolności 17 i 18, na powierzchni blisko 1300 m2. Fasady kamienic stworzą swoisty „ekran” na potrzeby widowiska mappingowego. Tradycje noworoczne i wątki rodem z historii Poznania przeplotą się w nim z iście karnawałową oprawą. Pokaz rozpocznie się tuż przed północą. Poświecimy jasno bez dymu i huku, z ikrą i przytupemkomentuje Mikołaj Ludwik Szymkowiak z kolektywu .wju. Wizualne show z energetyczną muzyką sprawi, że każdy uczestnik zgromadzony na Placu Wolności w Poznaniu odnajdzie właściwy dla siebie rytm – dodaje.

Mapping przygotowywany na Sylwestrowy wieczór jest połączeniem dwóch technik: animacji komputerowej wygenerowanej w środowisku 3D, bazującej na przestrzennym modelu kamienic oraz nagrań tancerzy Polskiego Teatru Tańca w trzynastu karnawałowych kostiumach i charakteryzacjach, filmowanych na zielonym ekranie. Dzięki zastosowaniu zielonego ekranu tło tancerzy zostanie usunięte, a żywe postaci przeniesione do barwnego i żywego świata animacji. Plan zdjęciowy, zlokalizowany w Poznańskiej Wytwórni Filmowej, trwał trzy dni. Wykorzystano podczas niego zaawansowane rozwiązania techniczne. Do projekcji w sylwestrowy wieczór zostaną wykorzystane dwa ponad 100kg projektory, mocniejsze od tych używanych w kinie, o zawrotnej mocy 30000 ansi lumenów każdy. Łącznie na ekranie o powierzchni około 13000 m2 użyjemy mocy 60000 ansi lumenów!Mapping jest formą projekcji obrazu na przedmiotach o dowolnej skali - od obiektów codziennego użytku aż po budynki. Mapowanie jest rodzajem widowiska na styku animacji, filmu i sztuki wideo. Twórca może w nieograniczony sposób nadawać mapowanym rzeczom nowe formy. Poprzez złudzenie, które zawiera wyświetlany obraz, można zmieniać graficznie kształty mapowanego przedmiotu, uwypuklać jego istniejące cechy charakterystyczne czy opowiadać w sposób filmowy historie wykorzystując strukturę danej powierzchni.

.Wju ma spore doświadczenie w łączeniu różnego rodzaju mediów, takich jak mapping 3D, performance, taniec, rzeźba, instalacja, czy też mural. Kolektyw realizował widowiska multimedialne w trakcie rozmaitych wydarzeń kulturalnych, ich specjalnością jest projektowanie scen dla dużych koncertów muzyki elektronicznej. Mają na swoim koncie produkcję widowisk i projektów teatralnych, z wykorzystaniem nowinek z zakresu cyfrowych mediów. Odpowiadali za oprawę wizualną i design sceniczny takich wydarzeń jak imprezy w poznańskiej Starej Rzeźni (2012-16), Audioriver Festival (2013,14,16). Wykorzystali swoje doświadczenie sceniczne i projektowe do pracy w teatrze, współtworząc spektakle: Utøpia, Enklawa, Stan wyjątkowy, Festiwal pamięci, eXordial, Mrowisko i Być jak Beata.

Za reżyserię show odpowiedzialny jest Mikołaj Ludwik Szymkowiak, założyciel kolektywu .wju. Jest także VJ-em, producentem i promotorem wydarzeń kulturalnych. Założył również inny poznański kolektyw I’M SO ADDICTED. Prowadzi warsztaty z mappingu i vjingu dla dzieci i dorosłych.

Za dramaturgię odpowiada Żelisław Żelisławski - dramaturg, absolwent wiedzy o teatrze UJ. Od 2010 roku stale współpracuje z Szymonem Kaczmarkiem m.in. przy spektaklach Nasze miasto, Jądro ciemności, Versus, Hedda Gabler, Granica. W kwietniu jego debiutancki tekst Srebrne tsunami miał premierę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Animatorem sylwestrowego mappingu jest Arkadiusz Zub, pochodzący z Katowic grafik, animator, oraz VJ. W swojej karierze miał okazję zaprezentować swoje umiejętności na: Open’er Festival, OFF Festiwal, Tauron Nowa Muzyka oraz Audioriver. Realizował kilkadziesiąt mappingów w polskich klubach w ramach grupy vj-skiej .wju. Jego największy projekt vj-ski to mapping na wieżowcu Cosmopolitan w Warszawie.

Spektakl współtworzą artyści tancerze z Polskiego Teatru Tańca: Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska oraz Fabian Fejdasz.

Muzyczną oprawą sylwestrowego mappingu zajmuje się zespół muzyków i realizatorów dźwięku z Oaktopus Studio: Adam Dornowski (Dw4ll), Mateusz Radź (Topcut), Julian Kulczyński oraz Adam Wójtowicz. Za kostiumy odpowiada Katarzyna Borelowska, zaś charakteryzjacją zajmuje się Marysia Ciernioch.

#sylwesteretrofuturo
#wjuvjs

Załączniki