W odcinku przygotowanym we współpracy z Pałacem Dąbrowskiego w Winnej Górze, rozmawiamy o herstoriach XIX-wiecznych organiczniczek, o katastrofie ekologicznej i o tym, jak możemy starać się jej zapobiegać poprzez sztukę, edukację czy działania z lokalnymi społecznościami. Wspólnie z zaproszonymi gościniami zastanawiamy się nad tym jak aktywizm ekologiczny i feministyczny łączą się w myśleniu i działaniu ekofeministycznym.
W odcinku występują: Oliwia Olesiejuk, koordynatorka Szlaku Pracy Organicznej przy Pałacu w Winnej Górze, Magdalena Genow, autorka nowo wydanej powieści „Złodziejka Matek” oraz Sara Grolewska i Anna Gruszka - zielarki i założycielki Stowarzyszenia Dziewczyny w naturze.
Konferencja została objęta patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiej i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. O wydarzeniu można przeczytać na stronie: https://pracaorganiczna.pl/wydarzenia/organicznie-o-ziemi-qqkgyk2k5/
W tym odcinku rozmawiam z Aleksandrą Pakiełą, dziennikarką, autorką videocastu "Weź pożycz", popularyzatorką czytelnictwa na koncie IG - @ola_czyta. Rozmawiamy o tym co tak naprawdę znaczy literatura kobieca, czy to "szkodliwy" przydomek, a może warto go odzyskać? Czym różni się od literatury feministycznej? Rozmawiamy też o kilku współczesnych pisarkach, wobec których nie można przejść obojętnie. Podpowiadamy również jakie wydawnictwa trzeba mieć na swojej liście, by nie przegapić fantastycznych książek.
Rozmowa z prof. Magdaleną Biniaś-Szkopek o życiu kobiet w średniowieczu.