Estrada Poznańska i jury konkursu na koncepcję scenariusza spektaklu teatralnego dla dzieci „Z kulturą o odpadach” informują, że z przyczyn formalnych, nie jest możliwe zrealizowanie werdyktu jury z dnia 19.10.2023 roku. Tym samym zachodzi konieczność dokonania ponownego wyboru koncepcji, spośród prac nadesłanych w konkursie na koncepcję scenariusza, który odbył się w dniach 6.09-9.10.2023 i był organizowany przez Estradę Poznańską.
W dniu 15.11.2023 jury w składzie:
Jakub Kapral – przewodniczący jury
Agnieszka Cienciała
Marta Maciejewska
Aleksandra Marzec-Hubka
Dominika Mądry
wybrało koncepcję opatrzoną godłem GOLDEN BADGER autorstwa Jacka Stachowicza.
Z wielkim smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Krzysztofa Jaślara, współzałożyciela kabaretu Tey, autora tekstów, dziennikarza, w początkach swojej kariery związanego z poznańską Sceną na Piętrze.
Rodzinie oraz bliskim przekazujemy kondolencje oraz wyrazy współczucia.
Konkurs na koncepcję scenariusza, który odbył się w dniach 06.09. - 09.10.2023 r. i był organizowany przez Estradę Poznańską - wygrała Magdalena Biodrowicz, publikującą pod pseudonimem Salcia Hałas (godło „SZALONA SZYNSZYLA”).
O wyniku konkursu zadecydowało Jury w składzie: Kuba Kapral, Agnieszka Cienciała, Marta Maciejewska, Aleksandra Marzec-Hubka, Dominika Mądry.
Gratulujemy!
Przedstawiamy oficjalne podsumowanie konferencji zawodników_czek kultury - SPARING KULTURALNY 2023, której tematem przewodnim były „Badania publiczności vs intuicja".
DLACZEGO SPARING? DLACZEGO ZAWODNICY_CZKI? Te sportowe metafory wybraliśmy, bo praca w kulturze wymaga ciągłego treningu, doskonalenia się, bycia na bieżąco, ale też współzawodnictwa i pracy zespołowej. Na konferencję zaprosiliśmy pracowników i pracowniczki publicznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz tych reprezentujących sektor prywatny, do udziału w treningu towarzyskim, do przyjacielskiej wymiany piłki przy zachowaniu zasad fair play.
PRZECZYTAJ PODSUMOWANIE KONFERENCJI - SPARING KULTURALNY 2023
Termin: 12 - 13 października 2023
Miejsca: Pawilon (Ewangelicka 1), Kino Muza (ul. Św. Marcin 30), Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44)
Akcja społeczna Poznanianki jest dla nas punktem wyjścia do rozmowy o kobietach, ich doświadczeniach i przemyśleniach. 12 października odbędą się trzy panele dyskusyjne, poświęcone: siostrzeństwu, inkluzywności i zdrowiu. Zapraszamy panelistki, rozmówczynie i słuchaczki do przestrzeni, w której poruszone zostaną tematy aktualne dla doświadczeń kobiet żyjących współcześnie w Polsce. Poruszymy kwestie teoretyczne, jednak z optyką nastawioną na to, jak działają one w praktyce.
Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie spotkanie z Poznaniankami roku 2023 oraz wydarzenie ROZMOWY PRZY STOLE, gdzie drag queen Twoja Stara zaprosi nasz do performatywnego doświadczenia wspólnej debaty. Wydarzeniem towarzyszącym będzie performatywne czytanie „Niewidzialnych kobiet” Caroline Criado Perez w Teatrze Ósmego Dnia.
Drugiego dnia wydarzenia Women Talk. Poznanianki 2023 odbędą się 3 moduły warsztatowe poświęcone pracy z ciałem, nowym praktykom liderskim oraz wzmacnianiu pewności siebie, a także otwarty pokaz filmu dokumentalnego „Kobieta” w kinie Muza z rozmową z publicznością po seansie.
Akcja społeczna Poznanianki to projekt Miasta Poznań prezentujący silne, niezależne i wyjątkowe kobiety w naszym mieście. Projekt jest realizowany przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, we współpracy z poznańskimi instytucjami kultury i organizacjami samorządowymi.
Więcej informacji i pełen program: www.poznan.pl/poznanianki
WYPEŁNIJ FORMULARZ I ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE
Rusza konkurs na koncepcję scenariusza spektaklu teatralnego dla dzieci, organizowany przez Estradę Poznańską. Konkurs ma charakter otwarty, a do udziału zapraszamy osoby pełnoletnie, piszące teksty dramatyczne dla młodej widowni. Nabór trwa do 9.10.2023 r.
Wszystkich twórców oraz osoby zainteresowane współczesną dramaturgią dla młodych, zachęcamy do udziału w konkursie. Poszukujemy nowych, wartościowych sztuk teatralnych, wcześniej niepublikowanych oraz nieposiadających swoich realizacji, skierowanych do dzieci powyżej 4 roku życia.
Nagroda pieniężna dla laureata_ki konkursu wynosi 3000 zł.
Wynagrodzenie dla laureata_ki konkursu za napisanie scenariusza wynosi łącznie 10.000 zł
Zgłoszenia można nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: konkurs@estrada.poznan.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 20.10.2023 r.
REGULAMIN KONKURSU NA KONCEPCJĘ SCENARIUSZA SPEKTALU TEATRALNEGO DLA DZIECI
Nowy sezon projektu “Dzieciaki na Piętrze” oparty będzie w głównej mierze o idee: inkluzywności, dostępności, sprawczości i różnorodności.
Różnorodności rozumianej wielorako, wielopoziomowo i horyzontalnie. Począwszy od różnorodności repertuarowej, wydarzeń dedykowanych zróżnicowanej wiekowo dziecięcej publiczności, jak i różnorodności edukacyjnej, tematycznej, metodologicznej, warsztatowej i artystycznej. Od września do czerwca planuję szereg spotkań o wysokiej jakości artystycznej. Spektakli: ruchowych, teatralnych,
lalkowych, cyrkowych. Koncertów familijnych: folkowych, żydowskich, współczesnych i klasycznych. Każdy miesiąc będzie posiadał inny motyw przewodni odnoszący się, nomen omen, do zróżnicowanych i zmiennych potrzeb dziecięcych grup odbiorczych.
Hasłem przewodnim września będzie nasze CIAŁO.
Na pierwszym planie pojawią się takie tematy jak wyjątkowość i sprawczość ciał, autentyczny ruch ciał w przestrzeni, zabawa, współbycie, relacje, emocje, przemijanie. Październik z kolei, będzie głównie ucztą dla zmysłu słuchu. Odbędą się dwa koncerty familijne. Pierwszy z nich “Grajmy w zielone” w wykonaniu
Teatru Mozaika, dedykowany najmłodszym odbiorcom 3+ przypomni nam o tym jak ważne jest dbanie o nasze środowisko. Jakimi codziennymi metodami możemy wspierać nasz ekosystem oraz czym jest ten cały zrównoważony rozwój.
Druga październikowa niedziela zabierze nas, w nieco zapomniany obecnie, świat kultury żydowskiej. Nastrojowe kołysanki w języku jidysz z repertuaru Berjozkele zaprezentuje Ola Bilińska wraz z zespołem. Dwie listopadowe niedziele należeć będą do topowych polskich artystów, profesjonalnie zajmujących się klaunadą. Teatr na Walizkach oraz Teatr Czerwona Walizka udowodnią nam, że śmiech potrafi realnie wpłynąć na podniesienie jakości naszego życia.
Czego w listopadzie, przyznajmy uczciwie, potrzebuje każdy z nas. Korzystając z narzędzi wyniesionych z obszaru sztuk performatywnych oraz pedagogiki cyrku podzielą się oni z najmłodszymi widzami swoim unikatowym wachlarzem umiejętności. Poczynając od sztuczek iluzjonistycznych, kuglarskich czy akrobatycznych - artyści rozwiną ten wątek również w ramach warsztatów! Grudzień należeć będzie do “Opowieści Zimowej” w wykonaniu śląskiego Teatru Lufcik na Korbkę opierającego swoje prezentacje na wielorakich technikach scenicznych – żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima, fireshow. W zimowy sen, na dobre ukołysze nas znany i lubiany poznański Teatr Atofri wraz z najnowszym kołysankowym repertuarem “Uśnijże, mi uśnij”.
Ostatniemu spotkaniu w roku 2023 towarzyszyć będzie muzyka grana na akordeonie, altówce i instrumentach perkusyjnych. Poprzez złożony, interdyscyplinarny i bogaty program oraz intensyfikację działań do dwóch niedziel w miesiącu, postaram się dotrzeć do nowych grup odbiorczych, w szczególności tych zagrożonych społeczną marginalizacją oraz odbiorców kultury z mniejszych ośrodków Wielkopolski. Założenia programu każdorazowo podkreślają podmiotowość, wyjątkowość i sprawczość dzieci. Oddamy im przestrzeń Sceny na Piętrze dosłownie i w przenośni. Zadamy pytania i postaramy się usłyszeć odpowiedzi. Zastanowimy się nad tym kim jesteśmy, co nas łączy, co różni, z czego składa się nasze wnętrze, a czego nie widać na zewnątrz, czym są stereotypy, co to znaczy mieć tożsamość, jak płynna i różnorodna jest nasza osobowość…
Jak oblicze samej Sceny na Piętrze w nowym sezonie!
Zapraszamy na nowy, jesienny sezon uwielbianego przez najmłodszych widzów cyklu Dzieciaki na Piętrze.
Agnieszka Dubilewicz – kuratorka cyklu Dzieciaki na Piętrze
***
To cykl przedstawień i twórczych warsztatów dla najmłodszych, które odbywają się w Scenie na Piętrze w Poznaniu przy ulicy Masztalarskiej 8. Do współpracy zapraszamy niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców. Wydarzenia w Scenie na Piętrze to ciekawy i kreatywny pomysł na rodzinne spędzenie czasu z dzieckiem.
Cykl Dzieciaki na Piętrze to również książeczki, piosenki, audiobooki i słuchowiska przygotowane przez wasze ulubione teatry.
Animację przygotowała Alicja Piotrowska.
To tydzień, w którym celebrujemy. W niedzielę opublikowaliśmy 150. odcinek podcastu serialowego „Nie spać, słuchać”, a dziś premierę ma 100. odcinek podcastu o kobietach, społeczeństwie i kulturze - „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”.
„Jesteśmy ogromnie dumni z naszych serii podcastowych. Fakt, że podcasty i słuchowiska stworzone przez miejską instytucję kultury z Poznania, słuchane są w 32 krajach przez setki tysięcy osób mówi, że to był strzał w dziesiątkę. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ich produkcję.”- mówi dyrektorka Estrady Poznańskiej, Małgorzata Kempa.POSŁUCHAJ TERAZ
Podcast „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy” tworzony jest przez Kasię Chrobak i Agnieszkę Szczepanek. W swoich odcinkach przedstawiają m.in. historie niezwykłych kobiet, ruchów społecznych i rozmawiają o tym, co dla nich znaczy bycie feministką, bo cały czas sobie to definiują. Trzy odcinki cyklu opowiadające o historii feminizmu zostały lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim, a portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich najukochańszych polskich podcastów - „Uwielbiamy mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” W 100. odcinku prowadzące spoglądają w przeszłość i opowiadają o początkach produkcji podcastu, wspominają ulubione odcinki i zapowiadają kolejny epizod, w którym przyjrzą się reakcjom na film „Barbie” Grety Gerwig. Odcinek dostępny jest na wszystkich platformach streamingowych:Dobrego odsłuchu!
Na placu Wolności zakończyły się prace konserwatorskie płyty, która upamiętnia miejsce przysięgi Powstańców Wielkopolskich z 26 stycznia 1919 roku.
Tablica umieszczona jest w centralnej części placu, przed budynkiem Arkadii. Została wykonana z płyt granitu. Zatopiono w niej mosiężne litery, a na narożach umieszczono ozdobne płaskorzeźby krzyża powstańczego. Autorkami projektu z 1988 roku są Anna Krzymańska i Jolanta Drzewoska.
Prace renowacyjne prowadzone były w oparciu o opracowany przez konserwatora dzieł sztuki program prac i objęły między innymi: demontaż płyty, renowację spękanych płytek kamiennych, wymianę trwale uszkodzonych płyt na nowe z analogicznego kamienia, przygotowanie podbudowy pod płytę, konserwację zdemontowanej płyty, montaż płyty oraz wykonanie spoinowania pomiędzy płytami kamiennymi, a także impregnację powierzchni kamienia.
Przeprowadzone prace przywróciły tablicy odpowiednią estetykę oraz zminimalizują przyczyny jej niszczenia w przyszłości. Realizacja zadania została współfinansowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Estrada Poznańska od 10 lat zarządza w imieniu Miasta Poznania najbardziej reprezentacyjnymi przestrzeniami miasta – Starym Rynkiem, placem Kolegiackim oraz placem Wolności. Instytucja odpowiada za utrzymanie czystości, prowadzi bieżące prace konserwacyjne, koordynuje działalność gospodarczą prowadzoną w tych przestrzeniach, a także organizuje plenerowe wydarzenia artystyczne.
Nowa familijna książeczka o podróży koleją z Elfem Edmundem pt. “Podróże po kulturze: kierunek południe", jest jednym z efektów trwającej współpracy między Estradą Poznańską a Kolejami Wielkopolskimi. Publikacja powstała z okazji cyklu Lato z Estradą.
W książeczce oprócz opowiadania, znajdują się także gry i zabawy rysowane przez polską ilustratorkę Kasię Smoczyńską.
Nową książeczkę można od dzisiaj odbierać w:
"Podróże po kulturze: kierunek południe" to 11 interaktywna książeczka wyprodukowana przez Estradę Poznańską. Pozostałe 10, które zwierają m.in. twórcze zadania i dużo ciekawostek - można pobrać całkowicie za darmo ze strony estrada.poznan.pl
Życzymy miłego czytania i dobrej zabawy!