Środki Unijne

ogłaszamy!

Tegoroczna Noc Muzeów, która miała miejsce 20 maja, już za nami. Czas na podsumowanie!

W tym roku w wydarzeniu wzięło udział, aż 75 placówek (z Poznania i Wielkopolski), odbyło się 200 wydarzeń, a 60 000 to liczba zwiedzających, którzy tego dnia odwiedzili muzea, galerie i inne instytucje kulturalne biorące udział w Nocy Muzeów.

Za nami wystawy, spotkania, spacery, pokazy filmów, mapping, warsztaty i wiele innych atrakcji, które tego dnia bawiły wszystkich uczestników projektu.

Zobacz jak wyglądała tegoroczna edycja Nocy Muzeów:

DZIĘKUJEMY za udział w Nocy Muzeów i do zobaczenia za rok!

Zdjęcia z tegorocznej edycji można obejrzeć m.in. na oficjalnym koncie FB Noc Muzeów w Poznaniu.

 

Przedstawiamy pełen program tegorocznej NOCY MUZEÓW! W tym roku do wydarzenia zgłosiła się rekordowa liczba placówek - jest ich aż 70!

ZOBACZ PROGRAM

Już 20 maja (w sobotę), zapraszamy do 70 placówek, które proponują prawie 200 wydarzeń.

W związku z bardzo dużą liczbą instytucji biorących udział w wydarzeniu, zachęcamy do sprawdzenia programu Nocy Muzeów i wytypowania własnych ścieżek zwiedzania.

Pomogą w tym specjalnie ułożone programy na stronie nocmuzeow.poznan.pl, materiały do samodzielnego wydruku oraz przewodniki, które od przyszłego tygodnia będą dostępne w placówkach biorących udział, restauracjach, barach i klubach w stolicy Wielkopolski.

W trakcie Nocy Muzeów będzie można kupić specjalnie uszytą na tę okazję torbę, która przeniesie nas w czasie do lat 90-tych, gdy na ulicach królował kresz i ortalion. Czarne, bardzo pojemne torby z magentową metką dostępne będą od 20 maja w Kasie Kina Muza oraz sklepiku Muzeum Narodowego w cenie 49 PLN. Każda osoba kupująca torbę wspiera kulturę w Poznaniu, za co dziękujemy.

70 miejsc. Prawie 200 wydarzeń. 1 noc.
Do zobaczenia 20 maja!

Miło nam zakomunikować, że podcast "Nie spać, słuchać!" powraca z nowym sezonem już 7 maja.

Przed nami kolejne spotkania z Anną Tatarską i Jakubem Wojtaszczykiem, którzy co dwa tygodnie zapraszać będą na rozmowy o serialach, których nie można przegapić.

Zapraszamy do zobaczenia zapowiedzi.

Nie spać, słuchać - podkast serialowy - Jakub Wojtaszczyk razem z Anną Tatarską zapraszają do odkrycia kolejnych odcinkowych produkcji i wiadomości z serialowego świata. Anna kocha rozmawiać z ludźmi tworzącymi filmy i seriale, ma na koncie wywiady m.in. z Kate Winslet, Meryl Streep czy Martinem Scorsese. Kuba jest na bieżąco z premierami i hollywoodzkimi plotkami. Razem zapraszają na podcast, w którym dzielą się przemyśleniami w temacie seriali i wszystkiego, co ich dotyczy.

Estrada Poznańska to instytucja kultury działająca od 65 lat. Organizujemy m.in. kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Opiekujemy się Kinem Muza oraz działamy w sieci tworząc 9 autorskich serii podcastów, słuchowiska, produkując piosenki i teledyski oraz książki dla całych rodzin.

Linki

Zobacz zapowiedź [kliknij]

SPARING KULTURALNY. Badania publiczności vs. Intuicja. Konferencja zawodników_czek kultury.

Termin: 21-22 marca 2023
Organizator: Estrada Poznańska, Wydział Kultury Miasta Poznania

 

SPARING - sport.  mecz albo walka zawodników, mające charakter treningowy i szkoleniowy (za: Wielki słownik języka polskiego)

 

Warhol vs. Basquiat, Mickiewicz vs. Słowacki, Blur vs. Oasis – twórcy od zawsze mierzą się na idee i artystyczne interpretacje. Instytucje, ludzie kultury na co dzień ścierają się z oczekiwaniami publiczności, organizatora, grantodawców oraz misją definiującą podstawy funkcjonowania.

Dlaczego sparing? Z uwagi na codzienne zmaganie się, przybierające czasem formę walki na ringu, innym razem przyjacielskiej wymiany piłki i graniem do wspólnej bramki.

Dlaczego zawodnicy_czki? Dlatego, że praca w kulturze wymaga ciągłego treningu, doskonalenia się, bycia na bieżąco, ale też współzawodnictwa i pracy zespołowej.

W ramach marcowego SPARINGU KULTURANEGO, poruszymy temat badań publiczności. Mimo że temat powraca, analizowanie oczekiwań odbiorców nie jest standardem w organizacjach. Niektórym udało się je przeprowadzić i stosować w praktyce, dla innych nadal codziennością jest praca w oparciu o lepszą lub gorszą intuicję i własne przekonania.

Pierwszego dnia, w trakcie 3 paneli dyskusyjnych, spróbujemy określić stan faktyczny, w jakim punkcie, w kontekście dostępnych badań i raportów, jesteśmy. W jaki sposób praktycy i praktyczki kultury korzystają z badań oraz z jakim skutkiem. Omówimy stosowane praktyki i rezultaty działań realizowanych na ich podstawie.

Drugi dzień poświęcimy pracy warsztatowej nad praktycznym wykorzystaniem badań odbiorców i odbiorczyń oraz tworzeniem programu z uwzględnieniem wskaźników, struktury odbiorców oraz doborem kanałów komunikacji.

21 i 22 marca spotykamy się w Scenie na Piętrze, w siedzibie Estrady Poznańskiej, by sprawdzić formę zawodników i zawodniczek kultury działających przede wszystkim na terenie Poznania i okolic. Zestawimy badania publiczności vs. intuicji a o swoich doświadczeniach, obserwacjach i praktyce opowiedzą eksperci i ekspertki kultury z instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz reprezentujący sektor prywatny.

Link do zapisów: https://forms.office.com/e/2ZU89fXftq

Pliki

Regulamin wydarzenia

Mrozu, Ralph Kaminski, Nosowska, Margaret i ponad 100 artystek i artystów na NEXT FEST Music Showcase & Conference

Program następcy festiwalu Spring Break nabiera kształtów. Ponad setka koncertów, a do tego wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i wydarzenia towarzyszące. Premierowa edycja NEXT FEST Music Showcase & Conference nie zamyka się na określone osoby i formaty.

NEXT FEST Music Showcase & Conference to trzydniowy festiwal i spotkanie branży muzycznej, który ma służyć integracji, networkingowi i poznaniu tego, co rodzima muzyka ma najciekawszego do zaoferowania. Mowa tu zarówno o jasno święcących postaciach na krajowej scenie, jak i o tych wschodzących, dla których poznańskie wydarzenie ma szansę być trampoliną do poważnej kariery. Czy tak się stanie? Przekonajcie się o tym na żywo, oglądając koncerty, które odbędą się w dniach 20–22 kwietnia w CK Zamek, Scenie na Piętrze, na pl. Wolności, klubach Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Pod Minogą, Lokum, Schron i Muchos.

Wśród headlinerów festiwalu znalazły się czołowe postacie polskiej sceny muzycznej – energetyczny Mrozu, artysta totalny Ralph Kaminski czy niepokorna Margaret. W Poznaniu premierowy materiał zagrają też Nosowska i Julia Pietrucha. Tłumy porwie odmieniony Jamal, funkowy Bartek Królik i wulkan energii – Mery Spolsky. Na NEXT FEST zagra też Igor Herbut z solowym materiałem, promujący album Piotr Zioła i gorące popowe nazwisko – Marissa. Do elektronicznego bujania zaproszą Kamp! i zapowiadający nadchodzący krążek Tomek Makowiecki. Poprockowi Sorry Boys zahipnotyzują publiczność głosem Beli, a wizualnie rozpieści Arek Kłusowski.

Najważniejsza podczas NEXT FEST Music Showcase & Conference jest jednak strefa obiecujących debiutów. Zaproszeni artyści i artystki reprezentują różne gatunki muzyczne – od popu, przez elektronikę, po black metal.

Na NEXT FEST Music Showcase & Conference nie zabraknie gatunkowego popu, a jego reprezentanci często poszukują inspiracji w okolicznych stylach muzycznych. Podczas trzech dni festiwalu wystąpi doskonale rozumiejący trendy Kamil Hussein, zahaczający o sielskie country zespół Jelsa, poprockowy Senny czy Stach Bukowski, udowadniający, że rock and roll ma się świetnie także w nowoczesnym, popowym wydaniu. Takich artystów na festiwalu pojawi się dużo więcej. Międzygatunkowe poszukiwania muzyczne prowadzi m.in. Żurkowski, znany ze współpracy ze Skubasem Niesłuchowski czy chillwave’owy pawlack.

W Poznaniu zagra też melancholijna Daria ze Śląska, Julia Rocka popowym brzmieniem stworzy mieszankę wybuchową, za to Maks Łapiński ukoi łagodnością. Nostalgiczno-romantyczną dyskotekę rozkręcą Kryształy, czyli duet Pawła Swiernalisa i Michała Kmieciaka, za to będzie można odsapnąć przy akustycznych kompozycjach Ozi. Słuchaczy zaczarują Krzewy, a także Sonia Pisze Piosenki. Ładne piosenki. Na festiwalu jako Sienkiewicz zagra też połowa duetu Kwiat Jabłoni.

Akustyczny pop z elementami indie folku to domena zespołu Rozen, w rejony R&B zabierze nas Ania Szlagowska, a przy zastosowaniu minimalnych środków i maksymalnych emocji zaczaruje Magda Kluz. Z muzyki Vincenta bije ogrom wrażliwości i refleksyjności podobnie jak u lirycznej Asi Nawojskiej czy Dominiki Płonki. Nastrojowy, alternatywny pop zagra Bałtyk, w podobne rejony zabierze nas duet Miro Kępiński i Michał Kowalonek, w stronę indie rocka skręci z kolei VHS. W ciekawe rewiry zaprowadzi romantyczno-melancholijna Ola Olszewska, a do bujania przy bigbitowych inspiracjach zaprosi Tańka Szafraniec. Najlepszy gatunkowy rodzimy pop przypomni duet Anieli.

NEXT FEST Music Showcase & Conference to też okazja do posłuchania pełnego emocji songwritingu Kathii, dreampopowych brzmień FellowB czy alternatywnego popu zespołu Älskar. Małgola, No podobnie jak Ełmi pokażą, co najlepszego dała polskiej muzyce scena indiepopowa ostatnich dwóch dekad, a pochodzący z Krakowa Helucze przyniesie trochę lata i beztroski. Do świata mocniejszych gitarowych brzmień przeniosą m.in. kipiący punkową energią Izzy and the Black Trees czy Mona Polaski. Jeśli chodzi o rock and rolla, to posłuchamy eksperymentalnego rocka Pure Bedlam czy osadzonych w klasycznym rock and rollu riffów grupy Ziembul. Lochy i Smoki zadbają o to, by duch emo rocka w narodzie nie zginął, a Carnal pokaże, co to znaczy być wiernym dobremu metalowi.

Do świata alternatywy zabiorą nas Swiernalis czy debiutująca longplayem w 2021 roku Helaine Vis. Coś dla fanek i fanów noise rocka, emo rocka czy post hardcore’u zagra trójmiejski Zespół Sztylety. Emmeth zaserwuje z kolei prawdziwy rollercoaster emocji i stylistyk. Metal i punk zderzają się z… trapem i hyperpopem. Nowofalowa Mnoda ukoi rozwibrowane gitarami brzmienia, serwując słuchaczom shoegaze’owy nastrój. Wierny gitarom i dobrym melodiom pozostanie za to zespół Cinemon oraz podkarpacki Mark and the Boomers.

In Twilight’s Embrace to mocne, choć niebywale melodyjne brzmienie na pograniczu death metalu i hardcore’u, a Odium Humani Generis we wspaniały sposób czerpią to, co najlepsze z dorobku polskiego black metalu. Fanów i fanki gitarowej energii zachwycą punkrockowy The Pau, alternatywna Nanga, Spokój czy Iksy. Warszawski skład daysdaysdays deklaruje, że w swojej muzyce łączy elementy alternatywy, punka i emo, z kolei Lock Down przypomni, jakie emocje wzbudza młodzieńczy hardcore. Do krainy glam punk rocka publiczność przeniesie grupa Swayzee.

Dla fanów elektroniki i hip-hopu również zapowiada się dobry czas. Eksperymenty w obrębie muzyki basowej, ambientu, jungle i hip-hopu zaserwuje producent Przemysław Jankowiak znany jako 1988. W hipnotyzującą podróż zabierze zespół Nohono i w podobną wyruszy również publiczność słuchająca elektroakustycznych kompozycji Sabiny Szewczyk. Na NEXT FEST zmierzymy się też z nieoczywistą elektroniką nity, lekkością i bezkompromisowością Olivera Gigona i głębokim wokalem Tynsky’ego. Zespół Feral Atom zaserwuje miks elektroniki, dark folku i psychodelii, za to Jeże Oruelińskie zapowiadają set szlacheckiego punk house’u.

Didżej i producent naked relaxing zwiastuje równie dobrą imprezę, a dla amatorów jeszcze bardziej skocznego tempa zagra drumandbassowy Goddie. Etnobotanika proponuje spotykanie hip-hopu, trip-hopu i pochodnych ciut wolniejszych gatunków elektroniki, a niespieszne disco wymieszane z downtempo zaprezentuje Ikarvs. Do tańca zaproszą poznańska Zuta i unikający szufladek zespół open, a syntezatorowe, elektropopowe brzmienia zaserwuje Julia Rover. Przedsięwzięcie łączące niełatwe oblicza elektroniki ze słowiańską quasi-folkową duchologią to specjalność grupy Naphta. Duet Vyspa zapewni wielobarwny, dźwiękowy kolaż i znakomite pole do wokalnych popisów.

W obszarze hip-hopu zaprezentuje się rzucający ciętymi wersami Bryan czy jeden z najpopularniejszych polskich raperów młodego pokolenia – Janusz Walczuk. Ciepłe Brejki zabawią się muzyką na swoich zasadach, a raczej bez zasad w ogóle, a poznański raper Szygenda i producent Eddie Block zaserwują bujające brzmienia oraz szczegółowe obserwacje lokalnych ulic. Reprezentację hip-hop around zasilą Ananas, po prostu Kajtek czy nowa artystka wytwórni Def Jam – Maggie.

Podczas festiwalu zagrają też adaś., który zgrabnie łączy elementy alternatywy, popu i rapu, oraz duet Córy romansujący z soul and rapem. Małe Miasta łączą hiphopowe bity z piosenkowymi formułami, melancholijny miks rapowej narracji z alternatywnym brzmieniem będzie można usłyszeć za sprawą Jakuba Skorupy.

Na NEXT FEST Music Showcase & Conference nie zabraknie przestrzeni na jazz i muzykę eksperymentalną. Od jazzu wszystko się zaczęło i jest to punkt wyjścia do muzycznych poszukiwań Ignacego. W jednym z poznańskich klubów posłuchamy też intrygującego wokalu znanej z formacji Klawo Artificialice. Mająca na koncie udane projekty m.in. z Hanią Rani Dobrawa Czocher dostarczyła wystarczających dowodów na to, że jest artystką kompletną.

Niepokorny jazz spotkał się z artpopową wrażliwością i żarliwością post-rocka w zespole Nene Heroine, na których występ czeka już wielu fanów. Trio USO 9001 zaczaruje nie tylko muzycznym warsztatem, lecz także świeżym podejściem do jazzu, za to marzycielskie dźwięki zabrzmią spod palców poznanianki Yany Couto. Line-up zasilą też trójmiejski duet Jazxing oraz kompozytorka, pianistka i wokalistka Kama Salach.

 

Karnety są dostępne w sprzedaży na www.eventim.pl/nextfest23. Liczba karnetów w określonych pulach jest ograniczona (II pula 199 zł, III pula 229 zł).

Organizatorem wydarzenia są poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Trzy Sztuki. Mecenasem imprezy jest Miasto Poznań. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Partnerami strategicznymi są Teatr Muzyczny w Poznaniu, Estrada Poznańska, CK Zamek. Partnerami wydarzenia są Eventim, Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Pod Minogą, Lokum, Schron, Muchos. Partnerami medialnymi są Radio Nowy Świat, Radio Afera, Rytmy, „Gazeta Wyborcza”, cgm.pl, Interia, Meloradio, Antyradio.

 

Kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR rozpocznie się 21 czerwca.

Poznań po raz 16. stanie się stolicą światowej animacji.

ANIMATOR od początku swego istnienia stara się kształtować wrażliwość i wspólnie z publicznością odkrywać fascynujący świat filmu animowanego. W ramach tegorocznej odsłony festiwalu pojawi się sporo nowych tematów. Program 16. edycji powstaje we współpracy z nową Dyrektorką Artystyczną - Adrianą ProdeusANIMATOR 2023 będzie realizowany pod hasłem Poszukiwanie siebie.

Adriana Prodeus z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Animowanych ANIMATOR współpracuje od jego pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku. Brała udział w Festiwalu jako selekcjonerka, moderatorka i uczestniczka debat. Prowadziła także galę rozdania nagród w roku 2009. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie i filmie animowanym. Jest kuratorką programów filmowych, m.in. w Anthology Film Archive w Nowym Jorku, Giornate del Cinema Muto w Pordenone, na Festiwalu Nowe Horyzonty i innych. Przez ostatnie 3 lata była również selekcjonerką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nowością w roku 2023 będzie sekcja KRYSZTAŁY ANIME, która poświęcona jest niezwykle popularnej w ostatnich latach i intensywnie rozwijającej się animacji z Japonii oraz Korei Południowej.

W znanej dobrze widzom festiwalu sekcji RETROSPEKTYWY pokażemy dorobek reżyserski zmarłego w 2022 roku wieloletniego Dyrektora Artystycznego, współzałożyciela festiwalu ANIMATOR - Marcina Giżyckiego.

 

Poszukiwanie siebie – HASŁO 16. edycji

Publiczność będzie mogła też obejrzeć selekcję filmów przesłanych przez twórców z całego świata w ramach Open Call inspirowanego hasłem tegorocznej edycji Poszukiwanie siebie / Searching for yourself. Spośród 118 autorów i autorek, którzy zgłosili swoje filmy w otwartym naborze, zostali wybrali także twórcy czołówki 16. odsłony MFFA ANIMATOR. Animację stworzy Dudek Pulit a muzykę skomponuje Sławomir Kandziora. W sekcji Poszukiwanie siebie pokazana zostanie ich wspólna praca pt. Choice z 2020 roku.

KONKURSY

Sercem ANIMATORA są konkursy: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych.

W zakończonym 20 lutego 2023 naborze, znalazło się  3250 tytułów z 114.krajów, w tym  z tak odległych zakątków jak: Bahrajn, Dominikana, Liban, Kamerun, Mali, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Honduras, Wyspy Zielonego Przylądka, Jamajka, Mjanma, Jordania, Maroko, Zimbabwe, Paragwaj, Sudan, Trynidad i Tobago, Jemen, Senegal, Ghana, Bangladesz, Kostaryka, Gwadelupa, Boliwia, Panama, Arabia Saudyjska, Eswatini, Sri Lanka.  W tym roku padła również rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu pełnometrażowego!  

Do JURY konkursów co roku zapraszani są wybitni animatorzy i animatorki z całego świata.

Dotychczas gośćmi festiwalu byli m.in. Mariola Brillowska, Daniel Gill, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, Emily Hubley, Hisko Hulsing, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Phil Tippett, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, Raoul Servais, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański.

 

Wielokrotnie nagradzany autor kultowego Trio z Belleville – Sylvain Chomet oraz nominowana do Oscara 2023 - Sara Gunnarsdóttir będą gośćmi 16. edycji festiwalu ANIMATOR.

 

SYLVAIN CHOMET, francuski reżyser, laureat Cezara oraz nagrody BAFTA, autor Trio z Belleville. Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu będziemy wspólnie świętować 20. rocznicę premiery tego kultowego filmu.

W czerwcu Poznań odwiedzi także nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar islandzka twórczyni - SARA GUNNARSDÓTTIR. Jej wyróżniona przez Akademię animacja My Year of Dicks została również nagrodzona podczas ANIMATORA 2022 w kategorii Najlepszy Serial Animowany.

O szczegółach programu i potwierdzonych gościach będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem newslettera, kanałów w mediach społecznościowych oraz oficjalnej strony Festiwalu: animator-festival.com 

16. edycja Festiwalu ANIMATOR będzie realizowana w formule hybrydowej

W dniach 21-25 czerwca 2023, zapraszamy do Poznania na pokazy filmowe w Kinie Muza w Poznaniu oraz wydarzenia interdyscyplinarne prezentowane w plenerowej i klubowej strefie festiwalowej w Pawilonie w starym korycie Warty. Zaplanowany został też szereg wydarzeń realizowanych we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i lokalnymi partnerami.

Pokazy online odbędą się w terminie 26-30 czerwca 2023.

W pierwsze dwa dni lipca (1-2 lipca 2023) w Kinie Muza odbędą się pokazy filmów krótko- i pełnometrażowych nagrodzonych w konkursach ANIMATORA 2023, prace uczestników warsztatów realizowanych w programie festiwalu oraz pokazy zwycięskich filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy 2023.

 

Kwalifikujący do Oscara®

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR istnieje od 2008 roku. Jest to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Od 2017 roku ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar®. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix festiwalu ANIMATOR ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej® nominacji.

 

 

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na kolejną odsłonę Dzieciaków na piętrze - ulubionego cyklu Estrady Poznańskiej dla najmłodszych.

W tym sezonie poza spotkaniami na żywo w poznańskiej Scenie na Piętrze (nowymi spektaklami i warsztatami artystycznymi) zapraszamy także na nowy cykl minisłuchowisk o nazwie „Zwierzyniec”.

W każdy trzeci piątek miesiąca na wszystkich serwisach streamingowych w formie audio oraz tych, które wspierają format - video zaprezentujemy premierowy odcinek minisłuchowiska opowiadający o jednym zwierzaku, który przykuł naszą uwagę.

Dzieciaki odkryją interesujące i często zaskakujące fakty o zwierzętach, z którymi dzielimy planetę. W każdym odcinku usłyszą także specjalnie napisany wierszyk oraz przyjemną dla ucha piosenkę, jak i zadania do wykonania z przyjaciółmi lub rodzicami.

20 stycznia premierę ma pierwszy odcinek opowiadający o alpace. Dzieciaki dowiedzą się m.in. ile powiek mają alpaki, jakie właściwości mają ich futra i dlaczego dla ludzi w dawnych czasach były one cenniejsze niż złoto.

Dodatkowo wraz z premierą odcinka na wszystkich serwisach muzycznych pojawią się piosenki, które usłyszeć można w Zwierzyńcu.

Piosenka o Alpace znajduje się tu: https://e-muzyka.ffm.to/estradapoznanskaalpakasong

Klip z tekstem do równoległego śpiewania: https://youtu.be/Oigl6BRjwMc

 

Autorem kompozycji muzycznych, opracowania muzycznego oraz wykonania wokalnego minisłuchowisk jest Jakub Woźniak. W nagraniu udział wzięły dzieciaki : Urszulka, Makary, Tymon, Gucio, Ignaś oraz Anna Rozmianiec. Teksty napisał Patrycjusz Tomaszewski. Autorką tegorocznej identyfikacji projektu jest Alicja Piotrowska. Koordynatorką cyklu Dzieciaki na Piętrze jest Michalina Radomska. Producentami cyklu są Miasto Poznań i Estrada Poznańska.

Tym samym Zwierzyniec dołącza do 22 istniejących, darmowych słuchowisk Estrady Poznańskiej, które słuchane są w 32 krajach na całym świecie. Obecnie liczba osób, które korzystają ze słuchowisk instytucji przekroczyła 78 tysięcy. Wszystkie odcinki znaleźć można na popularnych platformach streamingowych oraz stronie estrada.poznan.pl – to dobra strona kultury.

O Dzieciakach na Piętrze:

Cykl twórczych aktywności Estrady Poznańskiej skierowany do najmłodszych. Niezależne i instytucjonalne teatry zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców. Cykl, poza spektaklami i warsztatami tworzą również książeczki, piosenki, audiobooki i słuchowiska przygotowane przez teatry dziecięce oraz młodych twórców i twórczynie literatury dziecięcej. Dotychczas w projekcie na żywo wzięło udział ponad 20 000 dzieci.

O kompozytorze:

Jakub Woźniak - muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, śpiewak i aktor grający na stałe w Teatrze Fuzja. Od 20  lat ściśle związany ze światem muzyki - na swoim koncie ma ponad 200 koncertów z grupami: Endor, Lost Children, Alkhadar, Dyzmatronik, Łojciec&Syn oraz Gonzo. Aktualnie pracuje nad solowym albumem w klimatach reagge, rap, dub., elektro.

O Estradzie Poznańskiej:

Estrada Poznańska to instytucja kultury działająca od prawie 70 lat. Organizujemy m.in. kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Opiekujemy się Kinem Muza oraz działamy w sieci tworząc 9 autorskich serii podcastów, słuchowiska, produkując piosenki i teledyski oraz książki dla całych rodzin. https://www.estrada.poznan.pl

Estrada Poznańska zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Dzieciaki na Piętrze. Tym razem motywem przewodnim naszych inspirujących spotkań teatralno-warsztatowych będą emocje. Zmierzymy się ze smutkiem, złością i strachem, ale przede wszystkim będziemy się cieszyć i bawić.

Oczekiwania na wydarzenia w Scenie na Piętrze umilą nam wierszyki i piosenki o bardzo ciekawych zwierzętach. Już w styczniu wyruszycie do niezwykłego Zwierzyńca i poznacie pierwsze z nich.

Projekt identyfikacji: Alicja Piotrowska

Ilustratorka i animatorka. Współwłaścicielka studia Fromsquare specjalizującego się w zakresie produkcji animacji 2D. Wykładowczyni na studiach podyplomowych na CDV na kierunku Grafika Projektowa.

18.02.2023, Scena na Piętrze, g. 16.00

“Bajka o Szczęściu” Teatr TeatRyle

Już wiemy – tegoroczny wiosenny sezon imprez muzycznych w Polsce rozpocznie NEXT FEST Showcase & Conference! W dniach 20–22 kwietnia do Poznania przyjedzie ponad 100 artystów i artystek, wśród których będą dominować najbardziej obiecujący debiutanci i debiutanki oraz czołowe gwiazdy rodzimej sceny. Na premierowej edycji festiwalu zagrają, m.in. Mrozu, Margaret, Jamal, Izzy and the Black Trees, Stach Bukowski, nita, Ola Olszewska i Maks Łapiński. 

Święto polskiej muzyki oznacza również obecność setek delegatów i delegatek, reprezentujących poszczególne profesje w obrębie branży muzycznej. Dziennikarze, menedżerki, przedstawiciele agencji, właścicielki klubów i wytwórni, organizatorzy festiwali i nie tylko – wszystkie te osoby spotkają się niebawem w Poznaniu.

Program spadkobiercy i jednocześnie następcy festiwalu Spring Break nabiera kształtów. Informacja o powołaniu do życia NEXT FEST Music Showcase & Conference wywołała falę radości. Ponad setka koncertów, a do tego wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i wydarzenia towarzyszące. Pierwsze nazwiska artystów tegorocznej edycji pokazują, że NEXT FEST Music Showcase & Conference nie zamyka się na określone osoby i formaty.

Mrozu stał się czołową postacią polskiej sceny muzycznej, a jego każde kolejne kroki w karierze udowadniają, że w pełni zasługuje na swój sukces. Podobnie sprawa ma się w przypadku Margaret, która dokonując wizerunkowo-stylistycznej wolty pokazała się z nowej, ekscytującej strony, wywołując zachwyt wśród publiczności i krytyków. Od lat swoją pozycję buduje również Jamal, który pokazuje, jak sprawnie lawirować między gatunkami i nieustannie dostarczać wysokiej jakości twórczości. Bez dwóch zdań Bartek Królik należy do najbardziej utalentowanych i cenionych polskich wokalistów. Jego solowa kariera to wypadkowa wielu lat doświadczenia i znakomitego warsztatu.

Kamil Hussein to artysta, którego umiejętności wokalne w połączeniu z wyjątkowym nosem do wyłapywania trendów stały się jego znakiem rozpoznawczym i szybko dały mu uznanie wśród słuchaczy i słuchaczek. Swiernalis to człowiek orkiestra i człowiek kameleon. Żonglerka stylami, a jednocześnie zachowanie własnego, niezwykle charakterystycznego stylu sprawiły, że muzyk wyrobił sobie markę na rodzimej scenie. Kolejna znakomita płyta i kolejne zachwyty ze strony BBC Radio 6 Music czy KEXP to chleb powszedni dla Izzy and the Black Trees, czołowego polskiego zespołu łączącego wiele wcieleń muzyki gitarowej kipiącej punkową energią w wybuchowej mieszance. O sile rażenia musicie przekonać się na żywo.

Łączyć stare z nowym bez banału i bez zgrzytu? Zespół Stach Bukowski wie, jak to robić, a jego muzyka jest dowodem na to, że rock and roll ma się świetnie, także w nowoczesnym, popowym entourage’u. Formacja Mnoda wyrasta na jedno z najciekawszych zjawisk rodzimej sceny na pograniczu nowej fali i shoegaze’u. Niewielu jest 19-latków, którzy mogą pochwalić się uznaniem i supportem przed… Simply Red. A Tynsky może, bo jego głęboki, dojrzały wokal robi wrażenie od pierwszych dźwięków.

Ciepłe Brejki bawią się muzyką na swoich zasadach, a raczej bez zasad w ogóle. Maksimum zabawy, minimum rutyny. Z muzyki Vincenta bije ogrom wrażliwości i refleksyjności. Jego ostatni album to zbiór intymnych, onirycznych tekstów, otoczonych ciepłymi dźwiękami pianina i delikatnej elektroniki. Mona Polaski to przykład na to, że punk jest nieprzemijalnym punktem wyjścia do tworzenia muzyki zarówno przebojowej, jak i wbijającej się do głowy.

Julia Rocka jeszcze nie wydała debiutanckiej płyty, a jej utwory już wykręcają milionowe wyniki w serwisach streamingowych. Niebanalny i zarazem nie do końca poważny storytelling obudowany nienachalnym, popowym brzmieniem tworzy mieszankę wybuchową. Słuchając muzyki formacji Rozen, trudno nie poczuć ciepła w środku. Akustyczny pop z elementami indie folku, który w dość oczywisty sposób przywodzi na myśl przyjemne skojarzenia z Mumford & Sons, to lekarstwo na troski codzienności. Ania Szlagowska jest utalentowaną wokalistką zgrabnie odnajdującą się w estetyce z pogranicza popu i R&B, do której jej przyjemny, ciepły i plastyczny głos pasuje znakomicie. Muzyka Magdy Kluz jest tak delikatna, że aż krucha. Minimalizm środków, maksimum emocji.

Muzyczne doświadczenia członkowie Pure Bedlam zdobywają od ponad 20 lat. Zespół orbituje wokół brzmień z okolic eksperymentalnego rocka, w którym słychać echa alternatywy, grunge’u czy post-rocka. Błyskotliwe, słodko-gorzkie teksty Wiktoria Zwolińska zamyka w ramach przebojowej alternatywy, której jednak daleko do radiowej pstrokatości. Opowieści o ludziach, zdarzeniach i rzeczach nieuchwytnych – takie właśnie historie opisuje w swoich onirycznych piosenkach Asia Nawojska. Swojego muzycznego języka poszukuje gdzieś między folkiem, muzyką klasyczną a indie popem.

Lochy i Smoki dbają o to, by duch emo rocka w narodzie nie zginął. Tak opisują genezę zespołu: człowiek paladyn, krasnolud wojownik/złodziej, elf łowca i gnom kapłan/iluzjonista spotkali się, by razem ruszyć ku przygodzie. Obdarzona mocnym głosem Tańka Szafraniec to kompozytorka, wokalistka i autorka tekstów, która za swoje najważniejsze inspiracje uważa m.in. bigbit czy synth pop. Anita Dudczak, czyli nita, wchodzi na rynek muzyczny pod szyldem wytwórni Kayax. Nie boi się wyrażać siebie za pośrednictwem unikatowego stylu i lubi nieoczywiste połączenia brzmień elektronicznych. Ola Olszewska udowadnia, że na polskiej scenie popowej wciąż jest miejsce na zaskakujące debiuty. Słodko-gorzkie, romantyczno-melancholijne piosenki – to propozycja tej młodej wokalistki. Lekkość i bezkompromisowość twórczości urodzonego w 2003 roku Olivera Gigona są znacznie istotniejsze niż gatunkowa tożsamość. Młody artysta bawi się brzmieniem i słowem z ujmującą łatwością. Pop łączy się z elementami rapu, gitarowe partie ustępują miejsca bitowym podkładom. Głos Dominiki Płonki zabierze was na orbitę snów, z której nie będziecie chcieli wrócić.

W 2021 roku niewiele było równie udanych i zarazem dojrzałych debiutów co Pretty Cliché, pierwszy longplay w dorobku Helaine Vis. Nie ma tu jednak mowy o nowicjuszce. Kilkadziesiąt występów na koncie, w tym wspólna trasa koncertowa z formacją Flunk, to już całkiem mocne punkty w artystycznym CV. Pochodzący z Krakowa Helucze chciałby, by jego muzykę traktowano jako pocztówki z wakacji – by przywodziła na myśl obrazy zapierające dech w piersiach. Pomagają w tym zresztą jego klipy, pełne sielskich obrazów, kojarzących się z latem i beztroską. Kiedyś jako jednoosobowy projekt, dziś czteroosobowy zespół Ziembul sukcesywnie staje się coraz bardziej rozpoznawalnym bandem na rockowej mapie Polski. Szczególnie ciekawy dla kapeli był zeszły rok, który rozpoczął się od supportowania zespołu Kult, a zakończył premierą debiutanckiego albumu Splin – gratki dla fanów i fanek klasycznego rockowego grania.

Maks Łapiński pierwszą piosenkę napisał w wieku dziewięciu lat. Dziś gra ponad 50 koncertów rocznie i jest żądny muzycznych przygód. Alternatywny pop, łączący w sobie subtelny wokal z elektroakustycznymi kompozycjami – tak w skrócie można opisać muzykę Sabiny Szewczyk. Na jej koncie znajduje się wydany niezależnie album Unisono, pełny nieoczywistych połączeń i onirycznych klimatów, które na żywo potrafią zaczarować widownię. Warszawski zespół Jelsa wśród swoich inspiracji wymienia takie grupy jak Wilco, Big Thief czy Whitney. W ich muzyce słychać także alternatywne country, przywodzące na myśl sielskie obrazy. Niesłuchowski grał ze Skubasem, śpiewał u boku Natalii Przybysz, ze sceną zna się od lat. To wokalista, tekściarz, kompozytor i gitarzysta, który przygotowuje debiutancki album. Nohono to elektronika w złożonym, organicznym wydaniu, gdzie obok syntetycznych dźwięków doskonale odnajdują się żywe instrumenty i wyrazisty głos wokalistki Anny Jurek. Muzyka poznańskiego zespołu to hipnotyzująca podróż, którą chce się odbyć od początku do końca, bez chwili przerwy. Jeże Oruelińskie, jak sami określają, grają szlachecki punk house, znany światu jako muzyka electro do potupania i pląsania.

 

NEXT FEST Music Showcase & Conference ma służyć integracji, networkingowi i poznaniu tego, co rodzima muzyka ma najciekawszego do zaoferowania. Mowa tu zarówno o jasno święcących postaciach na krajowej scenie, jak i o tych wschodzących, dla których poznańskie wydarzenie ma szansę być trampoliną do poważnej kariery. Czy tak się stanie? Trzymamy za to kciuki, a wy przekonajcie się o tym na żywo, oglądając koncerty, które odbędą się w dniach 20–22 kwietnia w CK Zamek, Scenie na Piętrze, na pl. Wolności, klubach Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Pod Minogą, Lokum i Schron. To dopiero pierwsze z ogłoszeń muzycznej części NEXT FEST Music Showcase & Conference. Niebawem opublikujemy również informacje o programie konferencji i przedstawimy nazwiska pierwszych prelegentów i prelegentek.

 

Najświeższe informacje o wydarzeniu znajdują się na profilu na Instagramie @nextfestmusicshowcase i Facebooku @nextfestmusicshowcase oraz na stronie www.nextfest.pl. Karnety są dostępne w sprzedaży na www.eventim.pl/nextfest23. Liczba karnetów w określonych pulach jest ograniczona (I pula 169 zł, II pula 199 zł, III pula 229 zł).

 

Organizatorem wydarzenia jest poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Trzy Sztuki. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Partnerami strategicznymi są Teatr Muzyczny w Poznaniu, Estrada Poznańska, CK Zamek. Partnerami wydarzenia są Eventim, Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Pod Minogą, Lokum, Schron.

 

 

 

Ponad 340 tys. osób oglądało i słuchało w 2022 roku produkcji Estrady Poznańskiej

Festiwale, wystawy, spektakle teatralne, koncerty, teledyski produkowane przez Estradę Poznańską obejrzało i wysłuchało w 2022 roku ponad 340 tys. osób. 

Mówimy, że nasze produkcje są oglądane i słuchane, ponieważ tak samo ważne jest dla nas zainteresowanie naszymi festiwalami, spektaklami czy festynami osiedlowymi, na które trzeba przyjść jak i teledyskami czy podcastami, których można słuchać online w dowolnym miejscu na świecie – podkreśla dyrektorka Estrady Poznańskiej Małgorzata Kempa.

W 2022 roku oprócz wydarzeń, które Estrada Poznańska produkuje od wielu lat, takich jak Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR, Noc Muzeów, teatralnego cyklu Dzieciaki na Piętrze czy wydarzeń na poznańskich osiedlach Lato z Estradą powstał m.in. cykl słuchowisk dla dzieci, teledyski, 350 odcinków podcastów oraz instalacja Sorry Joanny Rajkowskiej.

Wśród wydanych przez Estradę książeczek dla dzieci jest też wydawnictwo po polsku i ukraińsku - Gry i Zabawy z Psem parówką. 

Dyrektorka Estrady dodaje, że 2022 rok był kolejnym rokiem, w którym Estrada Poznańska przygotowywała produkcje udostępniane on-line: podcasty, słuchowiska i teledyski.  Za pomocą animacji ożywiono także cztery słuchowiska, które dostępne są na serwisie Spotify oraz Youtube.

Mieszkanki i mieszkańcy Poznania są dla nas najważniejsi, bo jesteśmy miejską instytucją kultury i to dla nich pracujemy, ale jeśli nasze podcasty są dodatkowo słuchane w 32 krajach i porównaniu z ubiegłym rokiem słuchało ich 300 proc. więcej osób oraz są w pierwszej piątce najchętniej słuchanych podcastów w najpopularniejszym na świecie serwisie streamingowym to możemy się tylko cieszyć – podkreśla Małgorzata Kempa.

Estrada Poznańska zarządza także placem Wolności i placem Kolegiackim i jest odpowiedzialna za udostępnianie przestrzeni organizującym wiece i demonstracje, a także za sprzątanie tych miejsc po wydarzeniach.

 

Ikona strzałki
Ikona kółka
Ikona okna

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata