Przed nami kolejny sezon ulubionego cyklu najmłodszych widzów Sceny na Piętrze i ich rodziców – Dzieciaków na Piętrze. W 2022 roku zapraszamy do udziału w spektaklach i warsztatach na żywo oraz odsłuchu kolejnych słuchowisk.
Pierwszy spektakl, na który zapraszamy to „W pracowni Ambrożego Kleksa” w wykonaniu Teatru Pana O. Zapraszamy do Sceny na Piętrze w sobotę 10 września o 16:00. Bilety właśnie trafiły do sprzedaży. Do 29. sierpnia można kupić je w promocyjnej cenie 20 PLN, po tym terminie kosztować będą 25 PLN.
O spektaklu:
Teatr Pana O zabierze wszystkich do roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni Profesora Kleksa. Podczas niezwykłego spektaklu postacie wchodzą w interakcje z publicznością, a oprócz niepowtarzalnych wrażeń wizualnych, młodzi widzowie mogą poznać bliżej jedną z najbardziej lubianych postaci lektur szkolnych, Ambrożego Kleksa. Takie połączenie polskiej klasyki literatury dziecięcej oraz unikalnego widowiska teatralnego z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci.
Spektakl z wykorzystaniem światła UV jest połączeniem różnych technik scenicznych i efektów specjalnych. Aktorzy w barwnej oprawie wprowadzają w podróż po Świecie wyobraźni Jana Brzechwy. Zapraszamy dzieci do pracowni Pana Kleksa, gdzie magia wprowadza w zachwyt adeptów Akademii, jak i tych, którzy ją dawno temu ukończyli.
Autorką tegorocznej identyfikacji wizualnej cyklu jest Ola Płocińska, projektantka graficzna, ilustratorka. Miłośniczka świnek morskich i matka dwóch synów.
Dzieciaki na Piętrze to autorski cykl przedstawień, słuchowisk, książeczek i twórczych warsztatów dla najmłodszych realizowany przez Estradę Poznańską. Do współpracy przy spektaklach zapraszamy niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynującą podróż po świecie wyobraźni. W multimedialnej bibliotece instytucji znajduje się już ponad 20 darmowych słuchowisk dla całej rodziny. Wszystkie znajdują się na stronie estrada.poznan.pl KLIK
Dzisiaj odszedł Romuald Grząślewicz. Prezes Fundacji Sceny na piętrze Tespis, aktor, scenarzysta, reżyser, pisarz i poeta. Przyjaciel artystów. Osobowość poznańskiej kultury. Odszedł Człowiek, którego nie sposób będzie zastąpić. Nad życie kochał teatr, a serce oddał (szczególnie) poznańskiej Scenie na Piętrze. Zapamiętamy jego szeroki uśmiech, anegdoty i krówki, którymi częstował przy powitaniu. W linku znajdziecie podcast z jego udziałem. Opowiada o początkach historii Sceny na Piętrze. Zdradza jak ściągnął do Poznania Wilhelmiego, Kondrata czy Łomnickiego. Dziękujemy za wszystko Panie Romualdzie.
https://open.spotify.com/episode/69i3xBAQHxqjOxJwPRrtNE?si=4621956da1fb417d
Estrada Poznańska i Miasto Poznań zapraszają na wydarzenia kulturalne w samym centrum Poznania. W sierpniu przygotowaliśmy dla Was koncerty i spektakle teatralne dla dzieci! Dodatkowo na tarasie Arkadii w letnie wieczory króluje poezja i taniec. Zapraszamy na salsę i salsę sensual, slamy poetyckie, bal folki i tango milonga. A w piątki i soboty po ciszy nocnej na dyskoteki z muzyką na słuchawkach - czyli silent disco. Chodźcie tańczyć! Od drugiej połowy czerwca działa już strefa gastro, w cieniu parasoli można spróbować co przygotowali dla Was restauratorzy ze Starego Rynku. Dodatkowo, od 22 czerwca na placu działa odrestaurowana 100-letnia karuzela wenecka.
SIERPIEŃ NA PLACU WOLNOŚCI:
02.08 I 21:45 – DWA KOLORY KINA: PARASITE
05.08. I 20:00 – koncert Meek Oh Why?
06.08. I 20:00 – koncert Pablopavo i Ludziki
07.08. I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Pszczółka Maja" Teatr Mattenia
09.08 I 21:45 – DWA KOLORY KINA: FRANCES HA
12.08. I 20:00 – koncert Ars Latrans Orchestra: Sztuka Miłości
13.08. I 20:00 – koncert - Kadabra Dyskety Kusaje
14.08. I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Magiczna kostka" Teatr Gili Gili
16.08 I 21:45 – DWA KOLORY KINA: THE PARTY
19.08. I 20:00 – koncert Polskie Znaki + Matylda Damięcka
21.08. I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Muzyczne wygibasy" Teatr Mozaika
23.08 I 21:45 – DWA KOLORY KINA: O DZIEWCZYNIE, KTÓRA WRACA NOCĄ SAMA DO DOMU
26.08. I 20:00 – koncert Ka$hell
28.08. I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Wikingowie z ulicy Północnej" Teatr Wariate
30.08 I 21:45 – DWA KOLORY KINA: TRUPOSZ
DWA KOLORY KINA NA PLACU WOLNOŚCI:
Seanse filmowe w wakacyjne wtorki o godz. 21:45
Kino narodziło się w czerni i bieli, a potem nadeszła era koloru i wydawało się, że to jest barwa kina. Jednak współcześni reżyserzy coraz częściej powracają do tego pierwotnego prostego i ascetycznego obrazu. Przekonajmy się co wnosi do kinowej opowieści.
2 sierpnia | „PARASITE” | reż. Joon-ho Bong | Korea Południowa 2019 | 132 min.
Przedsiębiorczy młody Ki-woo w skutek zbiegu okoliczności znajduje dobrą posadę korepetytora młodej bogatej dziewczyny.
9 sierpnia | „FRANCES HA”| reż. Noah Baumbach | USA 2012 | 86 min.
Frances ma 27 lat i każdego dnia budzi się z nowym pomysłem na przyszłość. Brzmi znajomo? Zapadająca na zawsze w pamięć i serce wspaniała rola Grety Gerwing.
16 sierpnia | „THE PARTY” | reż. Sally Potter | Wielka Brytania 2017 | 71 min.
Brytyjska czarna komedia lawirująca między polityką, a życiem towarzyskim bohaterów. Film pełen zaskakujących zwrotów akcji rozgrywających się w trakcie jednego przyjęcia.
23 sierpnia | „O DZIEWCZYNIE, KTÓRA WRACA NOCĄ SAMA DO DOMU” | reż. Ana Lily Amirpour | USA 2014 | 104 min.
Mieszkańcy miasta o bardzo złej sławie – irańskiego Bad City - zaczynają być prześladowani przez samotnego wampira. Niezwykle nastrojowy film na pograniczu gatunków horroru i dramatu.
30 sierpnia | „TRUPOSZ” | reż. Jim Jarmusch | Japonia/Niemcy/USA 1995 | 121 min.
Tajemniczy western z Johnym Deepem w roli głównej. Księgowy William Blake odbywa niezwykłą podróż w towarzystwie przypadkowo spotkanego Indianina o imieniu Nobody. W jednej z ról zobaczymy tutaj samego Iggy’ego Popa.
KONCERTY NA PLACU WOLNOŚCI:
05.08. I 20:00 – koncert Meek Oh Why?
Zespół Meek, Oh Why? zadebiutował w 2015 roku, tymczasem do sieci trafił właśnie czwarty studyjny album zespołu, zatytułowany “Offline”. Muzycznie to kolejny po „Zachodzie” ukłon w stronę̨ brzmień wypływających z serc analogowych syntezatorów, którym wtóruje hip-hopowy groove. W skład płyty wchodzi 10 nastrojowych utworów, na których poza narracją prowadzoną przez samego artystę̨ usłyszymy Szczepana Pospieszalskiego, Kubę Więcka, czy Michał Żaka. W twórczości Meek, Oh Why? słuchacz odnajdzie z pozoru przeciwstawne inspiracje: tętniące życiem miasto, młodość, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale romantyzm, lirykę i myśl utopijną. SKŁAD ZESPOŁU: Mikołaj Kubicki – lider i założyciel zespołu, wokal, trąbka; Mateusz Hulbój – wokal, elektronika; Maciej Porada – syntezator; Wawrzyniec Topa – gitara basowa, syntezatory basowe; Karol Szczygieł – pad perkusyjny, elektronika
06.08. I 20:00 – koncert Pablopavo
Pablopavo czyli Paweł Sołtys swój pierwszy zespół założył w wieku lat 15. Z kolegami, Czyli klasyk.
Pablopavo wyrabiał markę w sound-systemie Zjednoczenie. To było mniej więcej nowoczesne reggae, wiadomo. A ze Zjednoczenia powstała grupa Vavamuffin, której przypominać nie trzeba.
Pablopavo w pewnym momencie zaczął nagrywać płyty z kolejną formacją - Ludzikami. Są to piosenki dobre, pomysłowe, inteligentne, melodyjne, ciekawe. Co najważniejsze - słuchane, Co równie ważne - w pewnych kręgach kultowe. Co miłe - nagradzane. Pablopavo pojawił się gościnnie na mniej więcej pięćdziesięciu krążkach innych wykonawców. Nominowany był do różnych ważnych nagród i czasem je dostawał. A czasem nie. Pablopavo jest też pisarzem, ale jeśli czytujesz książki, to raczej to wiesz, a może nawet czytałeś. To bardzo ważne - Pablopavo jest Warszawiakiem i kibicem. Pablopavo raczej Cię lubi i zaprasza na wszelkie możliwe koncerty z jego udziałem. Na ten również, a wręcz szczególnie!
12.08. I 20:00 – koncert Ars Latrans
Ars Latrans to autorski projekt muzyczny tworzony specjalnie na interdyscyplinarny festiwal sztuki, organizowany przez Stowarzyszenie ARS LATRANS. Każdego roku kolektyw zaprasza do współpracy kilkunastu muzyków, którzy wspólnie komponują utwory inspirowane tematem festiwalu. Aktualnie realizowany projekt pt. “Sztuka Miłości” za pomocą warstwy muzyczno-lirycznej, wizualnej i teatralnej narracji opowiada historię o poszukiwaniu kontaktu z drugim człowiekiem, nawet wtedy kiedy nie zawsze okazuje się to przyjemnym uczuciem. SKŁAD: Aleksandra Dąbrowska (Odet), Grzegorz Wardęga (runforrest), Jakub Wojtas (Clock Machine/Kidei), Kuba Jaworski (Gypsy and the Acid Queen), Kuba Tracz (Bass Astral x Igo), Maciej Kwarciński (Hyper Son), Nikodem Dybiński (dybiński), Piotr Wykurz (Clock Machine/Kidei)
19.08. I 20:00 – koncert Polskie Znaki & Matylda Damięcka
Takiego projektu w Polsce jeszcze nie było! Ważne postacie polskiej popkultury pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarka Ważnego (Kult) oraz Janusza Zdunka (Kult) ratują polskie pieśni ludowe przed wyginięciem. W tym celu powstał tryptyk „O jak fałszywe wszystko” (z udziałem Matyldy Damięckiej, Michała Szpaka i Sanah), który jest częścią albumu “Rzeczy ostatnie” i który ukazał się w marcu 2022 roku. Materiały do „Rzeczy ostatnich” to wynik spotkań z twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. To efekt podróży po polskich wsiach, miastach i miasteczkach. Na podstawie zebranych przez Jarka Ważnego tekstów i zrębów melodii (nagrywanych często na dyktafon w kole gospodyń wiejskich!) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy.
13.08. I 20:00 – koncert Kadabra Dyskety Kusaje
Kadabra Dyskety Kusaje to ukraińsko-polski duet elektroniczny. Tworzą go Mariya Mavko, pochodząca ze Lwowa wokalistka i flecistka, oraz Michał Szczepaniec, wrocławski multiinstrumentalista i producent, współtwórca projektu Gaijin Blues. Muzyka duetu to połączenie folkowej wrażliwości z bajkowo-oniryczna elektroniką. Kompozycje tworzone przez Michała i Mariyę łączą w sobie popową chwytliwość i prostotę z eksperymentalnymi rozwiązaniami i progresywną strukturą. Na żywo zespół tworzy płynną muzyczną narrację, pełną zmian tempa i nastrojów, obfitującą w momenty nieskrępowanej improwizacji. Swoją pierwszą EPkę zatytułowaną Simplex zespół wydał w 2019 roku nakładem Seszele Records. Był to mini album koncepcyjny, bazujący na radzieckiej książce dla dzieci zatytułowanej Byłem w komputerowym mieście, opowiadającej o przygodach chłopca Aloszy, który trafił do miasta ukrytego w trzewiach komputera. EPka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem wśród krytyków i słuchaczy. W 2020 roku zespół został nominowany do nagrody WARTO przyznawanej przez Gazetę Wyborczą. Debiutancki album zatytułowany "Slowa" duetu ukaże się 21 kwietnia 2022 roku.
26.08. I 20:00 – koncert Ka$hell
Ka$hell to zespół stworzony przez Marcina (AbradAba) Martena oraz muzyków zespołu Coma: Dominika (Witosa) Witczaka, Marcina (Kobeza) Kobzę, Rafała (Matusza) Matuszaka i Adama (Von Marszala) Marszałkowskiego. Muzycy grają mocno, bezkompromisowo, ale też przebojowo. Abradab to muzyk dobrze znany z formacji Kaliber 44 i z działalności solowej. W jego dyskografii znajdziemy kilkanaście albumów i niezliczoną ilość wspólnych nagrań, dokonanych z innymi artystami związanym ze sceną hip hopową. Wszystkie są doskonale znane, wiele z nich to już klasyka polskiego rapu. Muzyków zespołu Coma także nie trzeba specjalnie przedstawiać, na koncie mają dziewięć albumów studyjnych, z których jeden uzyskał status złotej płyty, a dwa platynowej. Każdy, kto widział ich na żywo dobrze wie jaką energię potrafią wygenerować. Wspólny projekt z AbradAbem to z jednej strony krok w stronę nowych pomysłów i rozwiązań, a z drugiej kontynuacja wszystkiego co było najlepsze w muzyce Comy.
PLAC WOLNOŚCI DLA DZIECI:
07.08. I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Pszczółka Maja" Teatr Mattenia
Znajdziemy się na pięknej, zielonej polanie. Zabawny, skoczny i zwinny Konik Polny wprowadzi Nas w atmosferę - zaczynają się wielkie przygotowania do przyjścia na świat dwóch pszczółek. Pani Kwiatkowa przygotuje ciasto zrobione z kwiatów, a Konik Polny zabierze się za pranie. Zobaczymy też potyczki z chmurami, pogodą oraz dwoma grzmotami. Poznamy mieszkańców polany, dowiemy się czego nie lubią kwiaty i jak śpiewają Motyle. Nauczymy się jak dbać o przyrodę, która chce być zawsze piękna, kolorowa i pragnie by ją szanowano. Gucio zmierzy się też z Pająkiem. Jaki będzie finał tej opowieści? Tego dowiecie się na spektaklu „Pszczółka Maja" – to teatralna opowieść o bohaterstwie, wewnętrznej sile i odwadze oraz różnorodności.
14.08. I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Magiczna kostka" Teatr Gili Gili
Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy z Magiczną Kostką! W tej grze jest tylko jedna zasada - wszyscy mają swój szczęśliwy rzut! Ogromna dwunastościenna kość zapewni zabawę dorosłym i dzieciom, a jej wynik nie zawsze będzie oznaczał słodką niespodziankę. Czasem trzeba będzie pomóc zwariowanym pszczołom, lub wybrać sobie rodzinę do zdjęcia. Przyjdzie również czas na karmienie cukierkami wujka Maurycego, oraz taniec ślimaka. Wesoła gra przeplatana autorskimi piosenkami zapewni doskonałą zabawę dzieciom i dorosłym!
21.08. I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Muzyczne wygibasy" Teatr Mozaika
Przed nami spotkanie z przygodami, zabawami i wierszami zapodzianymi w piosenkach. Nie rezygnując ani na chwilę z zabawy melodią i słowem, zastanowimy się: o czym, po co, kto, do kogo i dlaczego śpiewa? Innymi słowy, dowiemy się, jak to jest być kompozytorem piosenek oraz sami spróbujemy swoich sił w trakcie rozmaitych muzycznych wyzwań, do których zaproszą nas muzycy. Zwrotki będą w kropki, a refreny w pasy - jesteście gotowi na muzyczne wygibasy? Koncert zawiera wiele elementów interakcji z dziećmi. Czas trwania: 50 minut | wiek odbiorców: 3 | Twórcy: Przemek Mazurek i Teatr Mozaika: Milena Konopińska, Karolina Ociepka, Ewa Płotka, Daria Wróbel
28.08. I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Wikingowie z ulicy Północnej" Teatr Wariate
Premierowy spektakl cyklu „Lato z Estradą”
Poznajcie Wiktorię (tak właściwie Wiki), która jest Wikingiem! Dziewczynka wyrusza w pełną przygód, szaloną podróż na północ. Wszystko za sprawą trolla Knuta, który zleca jej misję uratowania nieznanego chłopca przed wielkim niebezpieczeństwem. Wiki czeka spotkanie z Walkiriami, krukami Odyna, rekinem, a nawet samym Krakenem. Zapraszamy w rejs do świata legend północy, podczas którego każdy dowie się jak zostać nieustraszonym Wikingiem.
Spektakl Teatru Wariate zrealizowany na podstawie tekstu Maliny Prześlugi, inspirowany jest opowieściami i legendami z północnych krajów Europy. Dzieciaki poznają norweskie słowa, historie zakorzenione w nordyckich kulturach oraz dowiedzą się, że odwaga nie jest przypisana tylko do jednej płci.
Spektakl dla dzieci od 4 lat| Reżyseria: Sylwia i Marek Cyris |Scenariusz: Malina Prześluga | Scenografia: Zyta Paszkowska |Muzyka: Michał Łaszewicz
Do zobaczenia!
Oświadczenie
Podjęłam decyzję o zakończeniu współpracy z Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR, Panem Marcinem Giżyckim.
Wspólnie z całym zaangażowanym w przygotowania, organizację, i realizację ANIMATORA zespołem Estrady Poznańskiej jesteśmy wdzięczni Panu Marcinowi Giżyckiemu za wszystko, co od początku zrobił dla Festiwalu. Za wiedzę, zaangażowanie, rady i przede wszystkim serce, które włożył w ANIMATORA. Dziś to najważniejsze tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. To w dużym stopniu Jego zasługa i za to wszystko bardzo dziękuję.
Wiem, że moja decyzja wywołała dyskusję w środowisku twórczyń i twórców filmu animowanego. Otrzymałam w tej sprawie kilka pytań, protest oraz przeczytałam petycję przeciwko tej decyzji. Wszystkie przeczytałam. Za wszystkie dziękuję. Na każdą wiadomość odpowiem i deklaruję, że poświęcę czas na korespondencję w tej sprawę. Zrobię tak z szacunku dla Pana Marcina Giżyckiego oraz dla tych, które i którzy nie akceptują mojej decyzji. Jednocześnie proszę o przeczytanie i zrozumienie powodów, które uzasadniają konieczność zmiany.
Pozycja filmu animowanego jest coraz ważniejsza we współczesnym świecie. Festiwal tej rangi musi być programowo adekwatny do otaczającej nas rzeczywistości. Konieczna jest otwartość na nowe media, gatunki i technologie. Popularność filmu animowanego, zarówno na platformach streamingowych, jak i w kinach, powoduje z roku na rok coraz większe zainteresowanie ANIMATOREM. Uważam, że naszym obowiązkiem wobec widzów oraz widzek, jest budowanie wartościowej oferty, w tym pokazywanie prac wybitnych twórczyń i twórców, prezentujących swoje filmy na ANIMATORZE. Obok samej przyjemności oglądania, edukacja jest ważnym aspektem misji, za której realizację czuję się wraz z zespołem odpowiedzialna.
Miasto Poznań od lat dotuje ANIMATORA kwotą między 500 tys. zł do 1 mln zł. rocznie. Odpowiedzialność za wydatkowanie publicznych pieniędzy nakazuje mi dbać o najwyższy poziom jakościowy Festiwalu.
Takie są najważniejsze powody trudnej dla mnie decyzji o zmianie. Zainteresowane i zainteresowanych rozmową zapraszam do kontaktu ze mną.
Głęboko wierzę, że dla wszystkich stron najważniejszym priorytetem jest dobro samego Festiwalu. Spełnianie potrzeb publiczności poprzez prezentację bogactwa najlepszych animacji z całego świata, z czym wiąże się dawanie jej nowych impulsów do filmowych poszukiwań. W najbliższych miesiącach przedstawię osobę, która obejmie funkcję Dyrektorki Artystycznej/Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Zapewniam, że powierzę tę funkcję właściwej osobie, która zadba o utrzymanie pozycji i dalszy rozwój ANIMATORA.
Za rok spotkamy się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2023. Mam nadzieję, że Pan Marcin Giżycki zasiądzie z nami na widowni. Już dziś zapraszam Go jako Honorowego Gościa i mentora Festiwalu.
Małgorzata Kempa, Dyrektorka Estrady Poznańskiej
I jest! Przewodnik po 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR jest już gotowy do pobrania.
Zachęcamy do zapoznania się z tegorocznym programem i zaplanowaniem własnego planu działania - jak co roku przygotowaliśmy dla Was mnóstwo niepowtarzalnych wydarzeń, naprawdę jest w czym wybierać! Więcej na temat naszych gości, seansów i innych atrakcji przeczytacie w programie opisowym, dostępnym TU.
Przy okazji przypominamy, że pierwsze pokazy z cyklu ANIMATOR BEZ SELEKCJI startują już w poniedziałek 4 lipca w Kinie Muza oraz na placu Wolności w Poznaniu.
Nie może Was tam zabraknąć - pomóżcie nam wybrać laureatów "dzikiej karty"!
Do zobaczenia na festiwalowym szlaku!
Estrada Poznańska i Miasto Poznań zapraszają na wydarzenia kulturalne w samym centrum Poznania. W lipcu zapraszamy również na wydarzenia z okazji 15. edycji ANIMATORA – kwalifikującego do Oscara® Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Dodatkowo na tarasie Arkadii w letnie wieczory króluje poezja i taniec. Zapraszamy na salsę i salsę sensual, slamy poetyckie, bal folki i tango milonga. A w piątki i soboty po ciszy nocnej na dyskoteki z muzyką na słuchawkach czyli silent disco. Chodźcie tańczyć! Od drugiej połowy czerwca działa już strefa gastro, w cieniu parasoli można spróbować co przygotowali dla Was restauratorzy ze Starego Rynku. Dodatkowo, od 22 czerwca na placu działa odrestaurowana 100-letnia karuzela wenecka.
LIPIEC NA PLACU WOLNOŚCI:
04.07-16.07 I 21:30 - WIECZORNE POKAZY FESTIWALU ANIMATOR
08.07 I 21:30 – koncert z animacjami - Cowboy Bebop Tribute - Dizzy Boyz Brass Band
09.07 I 21:30 – koncert z animacjami - Tribute to John Carpenter - Mooryc / Maurycy Zimmermann
13.07 I 21:30 – koncert z animacjami – Rick’s Cafe - Adam Brzozowski
17.07 I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Księżycowe opowieści" Teatr Małe Mi
19.07 I 21:30 - DWA KOLORY KINA: Rejs
22.07 I 20:00 – koncert Agata Karczewska
23.07 I 20:00 – koncert Smutne piosenki
24.07 I 10:00 – Warsztaty artystyczne "Klub 6 Kontynentów - Europa" Iluminati
26.07 I 21:30 - DWA KOLORY KINA: C’MON C’MON
30.07 I 20:00 – koncert Biff
31.07 I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Przebój lata czyli skrzydlaty odlot" Teatr Kultureska
KONCERTY Z ANIMACJAMI NA PLACU WOLNOŚCI:
08.07 I 21:30 – Cowboy Bebop Tribute - Dizzy Boyz Brass Band
Projekt audiowizualny zespołu Dizzy Boyz Brass Band – animacyjno-muzyczny hołd złożony kultowej serii anime pt. Cowboy Bebop.
09.07 I 21:30 - Tribute to John Carpenter - Mooryc / Maurycy Zimmermann
Koncert z animowanymi wizualizacjami (horrorowym kolarzem animowanym), dedykowany znanemu kompozytorowi i twórcy horrorów. Warstwa muzyczna: Mooryc / Maurycy Zimmermann; Warstwa wizualna: Ewelina Leszczyńska i Tessa Moult-Milewska. Partnerem wydarzenia jest Warsaw Animation Film Festival.
13.07 I 21:30 – Rick’s Cafe - Adam Brzozowski
Koncert z animacjami z okazji 80-tej rocznicy powstania „Casablanci” Michaela Curtiza. Warstwa muzyczna: Adam Brzozowski; Warstwa wizualna: Anna Błaszczyk.
DWA KOLORY KINA NA PLACU WOLNOŚCI:
Seanse filmowe w wakacyjne wtorki o godz. 21:30. Zaczynamy 19 lipca 2022!
Kino narodziło się w czerni i bieli, a potem nadeszła era koloru i wydawało się, że to jest barwa kina. Jednak współcześni reżyserzy coraz częściej powracają do tego pierwotnego prostego i ascetycznego obrazu. Przekonajmy się co wnosi do kinowej opowieści.
19 lipca | „REJS” | reż. Marek Piwowski | Polska 1970 | 65 min.
Kultowa komedia znana każdemu Polakowi, rozgrywająca się wśród pasażerów statku płynącego po Wiśle! Przeżyjmy to razem, … jeszcze raz!
26 lipca | „C’MON C’MON” | reż. Mike Mills | USA 2021 | 108 min.
Dziennikarz radiowy zabiera swojego małego siostrzeńca w podróż po Stanach. Piękna opowieść o słuchaniu i bliskości.
KONCERTY NA PLACU WOLNOŚCI:
22.07 I 20:00 – koncert Agata Karczewska
Agata Karczewska to warszawska singer-songwriterka tworząca muzykę z pogranicza amerykańskiego folku i country. W 2019r. ukazał się jej debiutancki album “I’m Not Good at Having Fun”. Krążek otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii “Album roku blues”. Agata wzięła udział w cyklu "Estrada w sieci: DUETY", w ramach którego razem z Johnem Porterem, stworzyła utwór "No Way to Say Goodbye". Obecnie pracuje nad nowym materiałem na wspólny album z Porterem.
23.07 I 20:00 – koncert Smutne piosenki
Smutne Piosenki to poznański zespół założony przez Paulinę Frąckowiak, basistkę i songwriterkę, której autorskie piosenki z polskimi tekstami określane są jako „nowa jazzowa poezja śpiewana”. Zespół współtworzą: Iza Polit (wokal), Michał Ruksza (instrumenty klawiszowe) oraz Jakbub Szwarc (perkusja). Smutne Piosenki wydały w 2018 roku debiutancką płytę, zatytułowaną „Dziki ogród”. Kooperacja z Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem – wokalistą i liderem zespołów Pogodno i Babu Król zaowocowała płytą Babu Król & Smutne Piosenki „Nowa Fala Polskiego Dansingu”, wydaną w 2019 roku nakładem Mystic Production. Podczas tego koncertu muzycy zaprezentują materiał jeszcze nieopublikowany.
30.07 I 20:00 – koncert Biff
W skład zespołu BiFF, znanego również jako Brachaczek i Fochmann, wchodzą byli członkowie legendarnego Pogodno. W 2009 roku wydali debiutancką płytę "Ano", która zdobyła dwa Fryderyki i siedem nominacji do tej nagrody. W 2013 roku ukazała się druga płyta zespołu „Attenzione Bambino”, a w 2018 odbyła się premiera trzeciej płyty BiFF „Legendy". Zespół zagrał na najważniejszych polskich festiwalach (Heineken Opener, OFF Festival, KFFP w Opolu). Ania Brachaczek udziela się też w zespole SIQ, projekcie Panny Wyklęte i znana jest ze współpracy z Acid Drinkers, Muńkiem Staszczykiem, Zbigniewem Hołdysem i Markiem Jackowskim.
PLAC WOLNOŚCI DLA DZIECI:
17.07 I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Księżycowe opowieści" Teatr Małe Mi
W spektaklu „KSIĘŻYC’owe OPOWIEŚCI” przedstawiamy pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Jest tu bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób - odpowiada na nie. Postacią łączącą wszystkie historie jest Księżyc.
24.07 I 10:00 – warsztaty artystyczne "Klub 6 Kontynentów - Europa" Iluminati
Warsztaty artystyczne "KLUB SZEŚCIU KONTYNENTÓW" to warsztaty familijne dla dzieci i ich rodziców. Mają na celu rozwijać wrażliwość na odmienność wyglądu, kultury, poglądów czy sposobu życia ludzi z innych często dalekich krajów. Podczas warsztatów uczestnicy poznają brzmienia muzyczne i tańce charakterystyczne dla danego kraju lub grupy etnicznej, ich kulturę i sztukę. Poznamy najdłuższe rzeki, najwyższe szczyty i wodospady oraz najgłębsze i największe jeziora na różnych kontynentach. W oka mgnieniu sprawdzimy który kontynent jest najmniejszy i zobaczymy, jakie zwierzęta na nim żyją! Będziemy śpiewać, kleić, wycinać, rzeźbić, projektować, tańczyć, grać i czerpać wprost z nieokiełznanej wyobraźni.
31.07 I 10:00 – spektakl dla dzieci: "Przebój lata czyli skrzydlaty odlot" Teatr Kultureska
„Przebój lata, czyli Skrzydlaty Odlot” to pełen dobrego humoru spektakl musicalowy dla dzieci z przepięknymi kolorowymi kostiumami. A wszystko zaczęło się na dachu... Tam spotkali się Gołąb Gienio, Papuga Pelagia i Sowa Sonia. Te wesołe ptaki postanowiły spełnić swoje marzenia i zbudować teatr! Spektakl pełen jest wyjątkowych piosenek - w 60 minutowym spektaklu znajduje się ich aż 10! Wszystkie są śpiewane przez aktorów na żywo. Spektakl trwa adresowany jest do dzieci w wieku 3-11 lat, czyli dzieci z przedszkoli i klas I-IV szkoły podstawowej.
Do zobaczenia!
Lato z Estradą powraca. Przed nami ponad 80 bezpłatnych plenerowych wydarzeń na poznańskich osiedlach.
Estrada Poznańska produkuje co roku kilkadziesiąt wydarzeń odbywających się cyklicznie przez 11 tygodni lata. Celem projektu jest zwiększenie dostępności kulturalnej dla mieszkanek i mieszkańców z obrzeży miasta, poprzez organizację dedykowanych wydarzeń kulturalnych. Partnerami Lata z Estradą są Rady Osiedli, lokalne firmy, instytucje kulturalne i oświatowe.
Tegoroczna, VI edycja odbędzie się pod hasłem „Podróże po kulturze: kierunek Północ”. Poprzez działania artystyczne przyjrzymy się kulturze krajów bałtyckich i nordyckich, posłuchamy muzyki w północnych językach, porozmawiamy o współczesnej literaturze dziecięcej oraz obejrzymy wspólnie najciekawsze filmy kina skandynawskiego.
„Podróże po kulturze” to hasło, które będzie towarzyszyć nam przez następne trzy edycje, podczas których odkrywać będziemy kolejne kierunki, mając w tle ideę integracji i budowania otwartej oraz ciekawej świata społeczności.
Podczas tegorocznej edycji znajdziecie nas na aż 12 poznańskich dzielnicach:
ANTONINEK - ZIELINIEC - KOBYLEPOLE
FABIANOWO - KOTOWO
GRUNWALD POŁUDNIE
KIEKRZ (OSIEDLE)
ŁAWICA
NARAMOWICE
PIĄTKOWO
PIĄTKOWO PÓŁNOC
STAROŁĘKA - MINIKOWO
STRZESZYN
SZCZEPANKOWO -SPŁAWIE - KRZESINKI
ŚWIERCZEWO
Pełen program wydarzeń znajdziecie na stronie: latozestrada.poznan.pl
Do zobaczenia!
*Autorką tegorocznej identyfikacji wizualnej jest Anna Rudak. Ilustratorka, wielbicielka jogi i piesków.
Latem 2022 roku zapraszamy na wydarzenia kulturalne, które odbywają się tuż przy nowej strefie gastronomicznej na placu Wolności.
Przed nami klimatyczne koncerty, spektakle da najmłodszych i pokazy filmowe. Nie zabraknie warsztatów dla dzieci, nauki tańca, czy silent disco. W lipcu zapraszamy również na wydarzenia z okazji 15 edycji ANIMATORA – kwalifikującego do Oscara® Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych.
W najbliższym czasie na placu Wolności zagrają m.in. : Adam Nowak i Amigos, Biff, Agata Karczewska, Bez i Smutne piosenki.
CZERWIEC NA PLACU WOLNOŚCI:
Piątek 17.06 I 20:00 – koncert: Adam Nowak i Akustyk Amigos
Piątek 17.06 I 22:00 – Silent Disco (Taras)
Niedziela 19.06 I 19:00 – Milonga (Taras)
Środa 22.06 I 19:00 – Salsa (Taras)
Czwartek 23.06 I 18:00 – Slam Poetycki (Taras)
Piątek 24.06 I 20:00 – koncert: Bez
Piątek 24.06 I 22:00 – Silent Disco (Taras)
Sobota 25.06 I 22:00 – Silent Disco (Taras)
Niedziela 26.06 I 10:00 – spektakl dla dzieci: Kosmiczni Turyści (teatr Kulturka)
Niedziela 26.06 I 19:00 – Milonga (Taras)
Środa 29.06 I 19:00 – Salsa (Taras)
Do zobaczenia!
*Autorem identyfikacji placu Wolności jest Adam Kosik. Ilustrator i miłośnik architektury. www.adamkosik.com
Przedstawiamy czwartą już odsłonę muzycznego projektu Estrada w Sieci: DUETY VOL.2. Od dziś możecie posłuchać utworu "You" na wszystkich Waszych ulubionych platformach streamingowych.
“You” to utwór tajwańskiej wokalistki 丁佳慧 Hany Lin oraz polskiego beatmakera Huberta Tasa. Projekt w całości przygotowany został online. Artyści musieli radzić́ sobie z różnicą czasu i brakiem możliwości fizycznego spotkania, co dla kreatywnej pracy stanowi nie lada wyzwanie. Po kilku miesiącach bazowania na instynktach, „udało się̨ znaleźć́ odpowiednią furtkę̨” – wspomina Hubert.
丁佳慧 imtyping._ x Hubert Tas – "You"
Tekst: 丁佳慧 Hana Lin
Linia melodyczna i autor muzyki: 丁佳慧 Hana Lin, Hubert Tas
W nagraniu udział wzięli:
gitara akustyczna: 丁佳慧 Hana Lin
pianino (sample): Michał Wojtczuk
perkusja akustyczna (sample): Piotr Jaraszkiewicz
stem mixing / mastering: Adrian Kasprzyk
A&R: Piotr Maciantowicz
produkcja: Hubert Tas
Art work: Łukasz Waberski (Dobry Sztos)
Zdjęcie: 陳育維 @chenyuweii_
O WSPÓŁPRACY:
"To było niezwykle cenne i wartościowe doświadczenie. Spotkały się̨ bowiem dwie nieznane sobie wcześniej osoby z dwóch rożnych światów (muzycznych również̇) i udało się̨ stworzyć́ coś (mamy nadzieję) ciekawego" – Hubert Tas
O PIOSENCE:
Nasze spotkania online zamieniały się na początku w zwykłe rozmowy o wszystkim i o niczym - bez słowa o projekcie. Z perspektywy czasu myślę, że to był jednak dobry ruch - poczuliśmy się pewniej w swoim towarzystwie i po jakimś czasie zaczęły się pojawiać pierwsze dźwięki i koncept. Pamiętam, że był jeden kluczowy moment - podczas jednego z naszych online'owych spotkań konwersacja dotarła w bardziej intymne rejony i pod wpływem tych emocji w kilka godzin powstał szkielet utworu "YOU".
丁佳慧 imtyping._
Wokalistka, autorka tekstów, gitarzystka. Współzałożycielka zespołu 問題總部 It's Your Fault.
https://www.instagram.com/imtyping._/
https://www.instagram.com/itsyourfaul...
HUBERT TAS
Kolekcjoner płyt, beatmaker, DJ, turntablista.
https://www.instagram.com/huberttas/
ESTRADA W SIECI: DUETY to cykl muzyczny Estrady Poznańskiej, do którego zaproszono artystki i artystów, by w nietypowych połączeniach skomponowali nowe utwory. Efektem pierwszej odsłony cyklu jest digitalowy album zawierający 9 utworów nagranych przez Małgorzatę Ostrowską, Swiernalisa, Marikę, Anię Rusowicz, Keva Foxa, Izzy and The Black Trees, Bloki, Michała Wiraszko, Michała Kowalonka, Agę Czyż, Michała Kmieciaka, Adi Nowaka, Wczasy, Ivonę SKV, Vyspę, Patricka The Pana, Envee’go i Bibobit.
Link do albumu na spotify: [KLIK]
Joanna Rajkowska, ceniona polska artystka, pojawi się w Przystani Sztuki ze swoim najnowszym projektem „SORRY”. Na wejściu do Przystani Sztuki stanie betonowy mur. Będzie on fizyczną przeszkodą, której nie da się przekroczyć, ani się na nią wspiąć.
Percepcja samego projektu nie jest jednak łatwa. Dopiero z góry widać że mur składa się z liter tworzących słowo SORRY, który z perspektywy przechodnia nie jest widoczny.
Projekt Joanny Rajkowskiej jest odpowiedzią na ostatnie wydarzenia o skali jak państwowej, tak i światowej. Jest to reakcja na kryzys uchodźczy i gospodarczy, sytuację na granicy polsko-białoruskiej czy nadmierną eksploatację środowiska naturalnego.
"SORRY" jest rodzajem lustra: Rajkowska chce wprowadzić widza w niekomfortową sytuację zażenowania, gdy twarzą w twarz staje z prawdą i nie bardzo wie, co z nią zrobić. Chce, abyśmy z naszym komfortem wreszcie poczuli się źle i zadali sobie niewygodne pytania, na które nie znamy odpowiedzi.
Rajkowskiej nie chodzi ani o karanie winy, ani też tylko o wypowiedzenie prawdy. Artystka chce odwrócić rolę ofiary i sprawcy: nie (tylko) jesteśmy ofiarami wszelkich katastrof – jesteśmy przede wszystkim ich sprawcami.
Miejsce: Poznań, Przystań Sztuki, ul. Roosevelta 22 - plac między biurowcem Bałtyk, a Concordią Design.
Otwarcie: 29.06 2022, godz. 19.00 (wernisaż)
O godzinie 19.30 odbędzie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział:
Goście: Joanna Rajkowska, Jan Sowa, Małgorzata Juszczak
Moderator: Monika Bobako
Joanna Rajkowska: "SORRY"| Antypomnik
Kuratorka: Monika Branicka
Producent: Karolina Koziolek (VOX Artis, Zachęta)
Wykonawca form rzeźbiarskich: PanKreator Damian Rożynek
Projektant: Michał Rudnicki
Organizator: WTZSP "Zachęta"
Partnerzy i mecenasi:
- Miasto Poznań
- Estrada Poznańska
- Fundacja VOX Artis
- Concordia Design
- sp. Bałtyk
- Uniwersytet SWPS
- Art Archive Foundation
Wystawa trwa do 1.09.2022.
Zapraszamy!