Środki Unijne

Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy

Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:

Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek.  Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.

Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.

Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net

słuchaj na


najnowsze odcinki

50

Wakacyjne odprężenie - rozmawiamy o programie „Too Hot Too Handle”

Czy programy typu reality show to rzeczywiście tylko niewinna i prosta(cka) rozrywka? Skąd bierze się przyjemność z ich oglądania? Jaką wizję świata sprzedaje nam liberalny Netflix i czy w gruncie rzeczy nie jest ona... konserwatywna? (fujka!). Trochę na luzie, a trochę z analitycznym twistem rozmawiamy o programie „Too Hot Too Handle”.

49

Ten świat jest kłamstwem

Ta rozmowa toczy się w trójkącie, a gościem jest Piotr Busko aka Twoja Stara, który ma za sobą bardzo pracowity miesiąc performowania i prowadzenia wydarzeń w ramach Pride Month. Rozmawiamy o dumie, o sojusznictwie i celebracji różnorodności w świecie urządzonym w kłamstwie binarności i cispłciowości.

48

O transformacyjnej mocy miłości

Rozmowa Kasi z Agnieszką Bułacik, współzałożycielką kolektywu New Visions, o feministycznym przywództwie i o oduczaniu się patriarchatu. Agnieszka opowiada o holistycznym programie liderskim TAIGA, skierowanym do kobiet pracujących w sektorze kultury oraz wyjaśnia dlaczego tworzenie silnych więzi międzyludzkich (i międzygatunkowych!) oraz radykalna czułość i troska są drogą do wyjścia z kryzysów teraźniejszości.

Chcesz wziąć udział w programie microTAIGA (jesienią 2021)? poczytaj/zapisz się tu: https://newvisions.me/taiga

 

Polecajki do poczytania:

Kolektyw Gesturing Towards Decolonial Futures https://decolonialfutures.net/

bell hooks https://www.goodreads.com/book/show/17607.All_About_Love

Sara Ahmed https://www.dukeupress.edu/living-a-feminist-life

Peggy Antrobus https://www.jstor.org/stable/20459121

Jack Kornfield https://jackkornfield.com/

spiritual activism - Alastair McIntosh http://www.alastairmcintosh.com/spiritualactivism/

47

O miłosnych dylematach z perspektywy feministek po 30

Dzisiaj rozmawiamy o miłości, nie unikając banału i generalizacji - czyli całe my! Zastanawiamy się, czy da się pogodzić ukształtowane przez tradycję i kulturę wyobrażenia o miłości romantycznej z postawą feministyczną i marzeniem o równości w związku partnerskim. Powtarzamy jak mantrę, że warto rozmawiać (i nie pozdrawiamy Jana Pospieszalskiego) - bo relacje są udane, gdy aktualizujemy i komunikujemy sobie nasze potrzeby i emocje.

46

O modzie na "brzydotę"

Miało być o miłości i trochę będzie. O milości do siebie i swojego ciała, które nie musi być idealne. Bo ważniejsze jest zdrowie psychiczne i dystans wobec narzucanych nam, nieosiągalnych kanonów piękna. A wszystko przez kolejną "internetową inbę" z estetyką i lenistwem w tle.

45

"Dziewczyna, kobieta, inna"

To nie jest odcinek, w którym tylko zachwycamy się książką i opowiadamy, o czym ona jest. No dobra trochę jest. Bernardine Evaristo zachwyciła nas, a jej portrety kobiet, ich herstorie i ich feministyczne rozkminy zostaną z nami na zawsze. Jeśli lubicie nasz podcast to oszalejecie na punkcie tej książki.

44

Przyglądamy się książkom i się w nich przeglądamy

Gościnią Kasi jest Natalia Stecka, książkofilka zajmująca się książkami także zawodowo (@publicat_sa). W tym odcinku dostaniecie mnóstwo czytelniczych polecajek. Rozprawiamy się z mitem literatury kobiecej i rozmawiamy o książkach, które cenimy zarówno za przedstawianie bliskich nam doświadczeń, jak i za pokazywanie nieznanych nam punktów widzenia.

Polecamy do czytania:
Reshma Saujani - “Odwagi, nie musisz być doskonała”
Blythe Roberson - “Do kina czy na film”
Carolina Paul - “Girl Power”
Taffy Brodesser-Akner “Pan i Pani Fleischman”
Seria kryminalna “Ślady zbrodni” (Jo Nesbo, Robert Galbright, Kuźmińscy, Marta Matyszczak)
Kate Elizabeth Russel - “Moja mroczna Vanesso”
Lisa Taddeo - “Trzy kobiety”
Delia Owens - “Gdzie śpiewają raki”
Sigrid Nunez - “Przyjaciel” i “Pełnia miłości”
Marie Aubert - “Dorośli”
Eleną Ferrante - “Zakłamane życie dorosłych”
Brit Bennett - “Moja znikająca połowa”

43

Patriarchat

Okazuje się, że opowiedzenie o czymś tak oczywistym, jak patriarchat nie jest wcale takim prostym zadaniem. Jak opowiedzieć o strukturze, która jest przezroczysta i odwieczna? Do tego zadania zapraszamy ponownie wspaniałą Martę Mazurek.

bell hooks, „Zrozumieć patriarchat", dostepny tutaj: http://codziennikfeministyczny.pl/zrozumiec-patriarchat/

bell hooks, „Patriarchat nie ma płci", dostępny tutaj: https://krytykapolityczna.pl/swiat/bell-hooks-metoo/

Katrine Kielos, "Jedyna płeć. O tym, dlaczego prześladuje cię homo economicus"

Rebeca Solnit „Matka wszystkich pytań”

Linda Scott, "Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca"

Caroline Criado Perez , „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”

Orędzie do słuchaczy_ek na rok podcastowania

Za nami rok podcastowania! Robimy dla Was krótkie podsumowanie i zastanawiamy się co przyniesie przyszłość.

42

Centrum Praw Kobiet – rozmowa z psycholożką o przemocy wobec kobiet

W rozmowie z Aleksandrą Gierczyk, psycholożką współpracującą z Centrum Praw Kobiet, zgłębiamy temat przemocy wobec kobiet. Przedstawiamy dane statystyczne, rozwiązania i procedury prawne oraz strategie niesienia pomocy. Więcej na ten temat dowiecie się z Raportu CPK dotyczącym sytuacji kobiet w Polsce: https://publicystyka.ngo.pl/raport-centrum-praw-kobiet-kobiety-w-polsce-w-xxi-wieku.

Zachęcamy Was do wsparcia finansowego Centrum Praw Kobiet: https://cpk.org.pl/ - możecie przekazać mu darowiznę lub 1% podatku.

Polecamy artykuł o billboardowej kampanii antyaborcyjnej: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26880258,miliony-na-antyaborcyjne-billboardy-za-te-pieniadze-moj-alex.html.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata