Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek. Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.
Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.
Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net
Ten temat chodził za nami od dawna i w końcu jest. Rozmawiamy o kulturze unieważniania, znanej jako cancel culture, o jej „specyfice”, kogo dotyczy i w końcu co zostaje z nami po „scancellowaniu”.
Gościem odcinka jest Piotr Buśko, dragperformer „Twoja Stara” oraz aktywista.
Nowy Rok - ZOZI, zaczynamy od przeglądu kilku medialnych/internetowych sporów. Jak to my, idealistki - nawołujemy do posługiwania się empatią i staramy się podświetlić „lekcje” z tych sporów płynące. Odgrzewamy słynny case Staśko vs. Lewandowska, komentujemy szczepionka gate i staramy się nadal wierzyć w Strajk Kobiet.
Polecamy:
„Gniew” Tomasz S. Markiewka
TĘCZA NIE OBRAŻA – ŻĄDAJ SPRAWIEDLIWOŚCI DLA AKTYWISTEK! - petycja Amensty International
https://amnesty.org.pl/akcje/zadaj-sprawiedliwosci-dla-elzbiety/?fbclid=IwAR1yVB8lZv5JTNSz3619cHfTGUQxR5jwHx5h8OxqjI5iTSKLIXZNjQF9Qzw
Ogólnopolski Strajk Kobiet - platforma "loomio"
https://www.loomio.org/osk?fbclid=IwAR1HwIgv6jsHK2nKYG06XkpRrWqj52niSEa1qvU7k7OXib8_pokz3BBlWAM
Podsumowujemy 2020 rok, zwracając uwagę na najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia, ruchy społeczne i kobiece postaci, które wpłynęły na naszą rzeczywistość. Propsujemy kobiece liderki, działaczki, artystki, twórczynie i naukowczynie, które dają nam nadzieję na to, że będzie lepiej – w końcu FUTURE IS FEMALE! Zachęcamy was do zapoznania się z nowymi bohaterkami naszych czasów.
https://www.ft.com/content/469df412-7ed8-416e-99c3-2fabf0996ad6
W tym odcinku Kasia gości pełne energii taneczne duo Hashimotowiksa (www.instagram.com/hashimotowiksa/) - które wspólnie tworzą Paulina Jaksim (aka @Technoqueen - www.instagram.com/technoqueen_qt/) i Kasia Kulmińska (aka @Technoprincess - www.instagram.com/technoprincesss/). Rozmawiamy o tym jak to jest być tancerką oraz o spektaklach, w których dziewczyny występują w ramach pracy w Polskim Teatrze Tańca, jak i tych, które realizują samodzielnie. Zadaję pytania o ciało: w ruchu, na scenie i w codziennym życiu.
Dziś na antenie gościmy Gosię Bartosik – poznańską malarkę i rysowniczkę. Rozmawiamy o rysowaniu i protestowaniu oraz o tym czy można mówić o sztuce kobiecej i co taka etykietka miałaby w ogóle oznaczać. A także - jakże się do tego wszystkiego ma patriarchat.
Tu można podejrzeć sztukę i tatuaże Gosi Bartosik:
https://posoka.tumblr.com/
https://www.instagram.com/gosia.bartosik/
https://www.instagram.com/_rjro_/
https://www.instagram.com/pogadanki_rysunkowe/
https://www.instagram.com/jorgafux/
https://www.facebook.com/gosiabaartosik
https://ckzamek.pl/artykuly/499-gosia-bartosik/ - o rezydencji w Zamku „New Women Order” (+ wystawa „Obudziłam się dorosła”)
https://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/rezydencja/rezydencje-artystyczne-gosia-bartosik-rysunek-jako-ruch-oporu/ - o rezydencji w bwa w Bydgoszczy „Rysunek jako ruch oporu” (+ wystawa „dzień dobry”)
https://artmuseum.pl/pl/wystawy/farba-znaczy-krew
http://farba.artmuseum.pl/pl - o wystawie w MSN w Warszawie „Farba znaczy krew”
https://terytoria.com.pl/1100-jaka-szkoda-krotkie-zycie-pauli-modersohn-becker.html - książka, o której wspomina Gosia
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/stryjenska - książka, o której wspomina Kasia
Jeżeli chcecie kupić obraz Gosi, odezwijcie się do niej na Instagramie!
Wiecie co? Wraca Kasia! Z tej okazji odcinek jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Rozmawiamy o długo wyczekiwanej książce, która naprawdę jest orężem w każdej dyskusji, bo przecież każda w jakimś momencie schodzi na temat obalenia patriarchatu, prawda?
„Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Criado Perez to książka, na którą czekał każdy/każda z nas, wierzcie nam na słowo.
Dodajemy sobie i Wam otuchy w tym trudnym czasie. Rozmawiamy o tym, czy rewolucja jest możliwa i przy okazji uświadamiamy sobie, że to już ten czas w naszym życiu kiedy używamy sformułowania „młodzi ludzie”. Zapraszamy Was do naszej lewackiej bańki, w której widzimy nadzieję w mroku. Gościem odcinka jest Piotr Buśko aka Twoja Stara.