Środki Unijne

Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy

Przejrzyj wszystkie

Sygnet logotypu Estrada Poznańska Zawsze pod ręką na:

Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek.  Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.

Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.

Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net

słuchaj na


najnowsze odcinki

121

Do czego służy mieszkanie?

W najnowszym odcinku Kasia pyta Zofię Piotrowską, architektkę, urbanistkę i od niedawna radną dzielnicy Śródmieście w Warszawie o to dlaczego zdecydowała zająć się polityką zamiast projektować osiedla mieszkaniowe. Zosia analizuje składniki kryzysu mieszkaniowego w Polsce i opowiada o alternatywach dla nastawionego tylko na zysk budownictwa deweloperskiego. Więcej na ten temat dowiecie się z profilu stowarzyszenia WSPÓŁ!

120

Nie jesteś sama

Wciąż w emocjach po premierze filmu Karoliny Domagalskiej o Aborcyjnym Dream Teamie, rozmawiamy z nią o siostrzeństwie i legalizacji oraz medykalizacji praw reprodukcyjnych. Zastanawiamy się dlaczego w ogóle trzeba dyskutować tak fundamentalną kwestię jak możliwość wyboru. Zachwycamy się reżyserskim debiutem Karoliny i czekamy na więcej, a tymczasem polecamy świetne dwa sezony jej podcastu "coś na a" i jej książkę "Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro".

119

Ciała obce. Opowieści o transpłciowości

Jako dumne sojuszniczki na rozpoczęcie Pride Month rozmawiamy z Paulą Szewczyk o jej świetnym reportażu "Ciała obce. Opowieści o transpłciowości". Rozprawiamy o tożsamości, prawie do decydowania o sobie i o rozszczelnianiu binarnego podziału świata.
Rozmowa poprowadziła nas też do powieści "Trans i pół bejbi" Torrey Peters i "Wszyscy mają w dupie co stało się z Carlottą" James`a Hannahama, czy filmu " Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz dokumentu "Jesteśmy idealni" Anu Czerwińskiego i Marka Kozakiewicza.

118

Jutro będzie nasze

"Jutro będzie nasze" to bardzo przewrotny film, który szturmem zdobył serca Włochów i Włoszek i pobił rekord kasowy (wyprzedził nawet "Barbie" i "Oppenhimera!). To opowieść o emancypacji z przemocy tej bardzo dosłownej domowej i tej systemowej, nie dającej kobietom pełni praw. Na zaproszenie Gutek Film rozmawiamy z Babką od histy (Agnieszką Jankowiak-Maik) o równości, herstorii, edukacji i w końcu także o tym, dlaczego tak ważne i potrzebne są takie filmy jak ten Paoli Cortellesi. Idźcie do kin i bierzcie ze sobą babcię, mamę, kuzynkę, przyjaciółkę, koleżankę i oczywiście każdego faceta - podziękują Wam za to!

Agnieszka jest również wiceprezeską powstającego Muzeum Historii Kobiet - inicjatywy, którą musicie wspierać:
https://patronite.pl/MuzeumHistoriiKobiet

117

Polecajki na 21. MDAG

I tym razem nie mogłyśmy odmówić sobie przyjemności polecenia Wam naszych TOP TYTUŁÓW do obejrzenia na kolejnej edycji festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. A co polecamy tym razem? W programie dużo dobra, w tym także feministycznego. Sprawdziłyśmy, obejrzałyśmy i powiemy Wam czego nie możecie przegapić.

116

Drag Me Out

Rozmawiamy o pierwszym dragowym show w polskiej telewizji. Towarzyszy nam Wasza ulubiona gościni - Twoja Stara, zwycieżczyni 1 edycji programu "Drag Me Out. Czas na show". Czy zdradzi nam zakulisowe ploteczki? Jak czuła się w roli drag mentorki w parze z kulturystą Marcinem Łupuckim? Posłuchajcie!

115

"Wściekłe suki"

Tak, znowu czytamy, ale co to jest za książka! Jakiś czas temu wydawnictwo Filtry wydało fenomenalny zbiór opowiadań "Wściekłe suki" autorstwa Dahli de la Cerda. Ten niepozorny zbiór opowiadań jest świeżym spojrzeniem na przemocową kulturę maczystowską i zjawisko kobietobójstwa w Meksyku. Głos Dahli to głos potrzebny i ważny, pokazujący wielowymiarowe bohaterki i ich nieoczywiste herstorie.

114

Feminizmy. Historia globalna

Jak opowiedzieć historię feminizmu? A raczej FEMINIZMÓW? Rozmawiamy o ważnej i potrzebnej książce Lucy Delap "Feminizmy. Historia globalna" od wydawnictwa Drzazgi.
Brytyjska badaczka opowiada fascynującą herstorię feminizmu jako idei i marzenia, pokazując jednocześnie, że nie ma i nie będzie jednego feminizmu. To książka pełna zaskakujących i wzruszających momentów, nie pomijając także tych problematycznych i niekoniecznie powszechnie znanych.

113

O "przepisywaniu" filmów na seriale

W tym odcinku kontunuujemy wątek popkulturowy. Przyglądamy się temu jak filmy, okrzyknięte mianem kultowych prezentują się po latach w reinterpretacji serialowej. Rozmawiamy o "Mr. and Mrs. Smith" oraz "Dead Ringers". Co nam wyjdzie z tego porównania? Czy te przykłady pokazują jak na dłoni, że popkultura jest zaiste nośnikiem kulturowych i społecznych zmian? Sprawdźcie! Gościem specjalnym odcinka jest Jakub Wojtaszczk, dziennikarz i autor książek oraz co-host podcastu "Nie spać, słuchać!".

112

No to co z tym pop feminizmem?

Kochacie "Biedne istoty"? Uprawialiście hate-watching "The Idol"? "Barbie" to Wasz feministyczny manifest? Jesteście behive, czy swiftie? W tym odcinku rozprawiamy się z popkulturą widzianą przez feministyczną soczewkę i rozmawiamy o najgłośniejszych wydarzeniach w popie w ostatnim roku. Oczywiście są spoilery! Towarzyszy nam absolutnie wspaniała gościni - Angelika Kucińska, dziennikarka muzyczna i twórczyni podcastu "Kobiety objaśniają świat".

https://open.spotify.com/episode/1R4sDqqj4wSu1jOOzkLB6v?si=h79S0FwnQK2jrd--qMKfyQ

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata