Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek. Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.
Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.
Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net
Rozmawiamy o przełomowym eseju Lindy Nochlin, który w latach 70 zrewolucjonizował myślenie o sztuce. Czy nadal jest aktualny? Kim są tak naprawdę wielcy artyści? Czym jest talent i czy to naprawdę boski dar? Rozmawiamy o tym z naszą gościnią Karoliną Sikorską - feministką, kulturoznawczynią, badaczką praktyk artystycznych.
Rozmawiamy o wspaniałej książce Rebeccki Makkai "Mam do Pana kilka pytań", w której znajdziecie wszystkie nasze ulubione tematy - od #metoo po cancel culture. Będzie trochę spoilerów, ale nie ujawniamy KTO ZABIŁ. Pisarka świetnie komentuje naszą współczesność, pokazując jednocześnie jej pułapki. Bardzo polecamy!
Na zaproszenie Gutek Film rozmawiamy o świetnym debiucie filmowym Molly Manning Walker. "How to have sex" pokazuje pułapki seksualnej swobody i presji rówieśniczej. Film w świetny sposób otwiera dyskusję o świadomej zgodzie oraz o debiutach seksualnych. O dobrym podejściu do seksualności rozmawiamy z Patrycją Wonatowską, seksuolożką, eskeprtką SexEd i twórczynią Instytutu Pozytywnej Seksualności.
Działalność Patrycji możecie obserwować tu:
IG: https://www.instagram.com/
http://sexpositiveinstitute.
Z radością prezentujemy odcinek specjalny podcastu, który powstał podczas konferencji WOMEN TALK. Poznanianki 2023. W ramach akcji „Poznanianki” Miasto Poznań wspiera kobiety, które działają aktywnie w naszym mieście. Z tej okazji zaprosiłyśmy do rozmowy o siostrzeństwie wspaniałe gościnie: Aleksandrę Sudolską – prezeskę Local Girls Movement, Magdę Szewciów – edukatorkę antydyskryminacyjną i Angelikę Kucińską – autorkę podcastu „Kobiety objaśniają świat”. Rozmowa była nagrywana na żywo 12 października i wzięły w niej udział również osoby z publiczności, w tym mopsiczka Linda.
Nasza ulubiona gościni powraca i to podwójnie - jako drag queen: Twoja Stara, ale także jako Piotr Buśko, czyli rzecznik wrocławskiej Kultury Równości i aktywista. A wszystko dlatego, że rozmawiamy o potrzebie queerowania historii, o tym kogo i czego w niej nie ma oraz dlaczego tak się dzieje. Wyjaśniamy też dlaczego tak ważne jest rozwijanie skrótu LGBTQ+ oraz wiedza skąd i dzięki komu mamy nasze prawa.
Rozmawiamy o eseju irlandzkiej pisarki Eimear McBride "Coś nie tak. Kobiecość i wstręt" wydanej przez wydawnictwo Pauza, a przetłumaczonej przez one and only Aga Zano. To książka o kobiecym ciele, która dekonstruuje tę opowieść, pokazując jej przesiąknięcie wstydem i tabu. Choć jest niepozorna objętościowo, porusza wiele naszych ulubionych tematów, w tym tych, które są problematyczne dla myśli feministycznej. Zastanawiamy się też, czy możliwy jest świat, gdzie wszyscy będziemy wspólnie biegać po łąkach równości.
Bell hooks powraca! A to za sprawą wydanej przez wydawnictwo Filtry bestsellerowej książki "Wszystko o miłości. Nowe wizje". To filozoficzny wywód o miłości, z perspektywy feministycznej. Co Wam zrobi ta książka? Wywróci Wasz spojrzenie ma lovkę do góry nogami i uprzytomni Wam, że miłość to ruch na rzecz sprawiedliwości społecznej i jedyna słuszna rewolucja!
Rozmawiamy o reakcjach na film „Barbie” wyreżyserowany przez Gretę Gerwig. Kogo ten film wkurzył? Czy feministkom wypada powiedzieć, że film im się podobał? Co można mu zarzucić? Czy pokazuje tylko geniusz kapitalizmu, który na wszystkim potrafi zarobić?
O tym i wielu innych wątkach rozprawiamy uprawiając bezwstydny womansplaining. Enjoy!