Kasia Chrobak i Agnieszka Szczepanek spotykają się co dwa tygodnie. Są feministkami, jak każdy rozsądny człowiek. Gadają o tym wszystkim, też o tym co dla nich znaczy być feministką, bo cały czas sobie to definiują.
Trzy odcinki podcastu opowiadające o historii feminizmu są lekturą i wstępem do kursu „Płeć, seksualność, polityka /Gender, sexuality, politics/” na Uniwersytecie Łódzkim.
Portal Vogule Poland określił podcast jako jeden z ich „najukochańszych polskich podcastów. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.” – vogulepoland.net
Przedstawiamy drugi odcinek z cyklu SHERO, który dedykujemy Margaret Atwood - pisarce, która nie boi się wygłaszać komentarzy mogących nie spodobać się opinii publicznej. Możecie się o tym przekonać sięgając po "Palące pytania - eseje aktualne z lat 2004-2021". Klasycznie przywołamy nasze ulubione hasło "cancel culture", pogadamy o złych i dobrych feministkach, ale też przyjrzymy się temu jak bardzo nieprzyjemnie "Opowieść podręcznej", dystopia Atwood z 1985 roku, przypomina dzisiejszą rzeczywistość i pokazuje czym się kończy ograniczanie praw kobiet.
Polecamy:
ZBIÓR ESEJÓW "PALĄCE PYTANIA":
wielkalitera.pl/sklep/eseje/palace-pytania/
ESEJ "CZY JESTEM ZŁĄ FEMINISTKĄ"
magazynpismo.pl/kultura/esej-kult…m-zla-feministka/
PRZEDRUK WYWIADU Z ATWOOD W MAGAZYNIE PISMO - magazynpismo.pl/idee/rozmowa/marg…t-atwood-twitter/
I JEGO ORYGINAŁ W THE GUARDIAN www.theguardian.com/books/ng-intera…TmFC76se8kYnhn0
podcast YOU'RE WRONG ABOUT - odcinek o cancel culture
open.spotify.com/episode/6UGeR4p0…HLRPykbFV-Ge9g0g
podcast HOW I FOUND MY VOICE - z udziałem Atwood - open.spotify.com/episode/6YiBtZQ0…xLQQ-wHuB_z9genQ
„MARGARET ATWOOD. SŁOWO TO SIŁA”, reż. Peter Raymont, Nancy Lang
BookTube - jedna z morza fajnych rozmów dostępnych na YT, na bardzo fajnym kanale dedykowanym książkom - prowadzą super dziewczyny!
www.youtube.com/watch?app=desktop…fsr_W_VW3NMOfZWXY
O "problematyczności" Atwood super tekst
www.writingonglass.com/content/marga…mXYGA8mxe6rfE
Wrocławskie stowarzyszenie Kultura Równości ruszyło z nowym projektem - queerowym klubem książki. Jest to dla nas świetny pretekst to rozmowy o literaturze, kanonie i o tym, co i dlaczego chcemy czytać. A że jesień sprzyja to jedziemy z tematem i polecamy super książki. Gościnią odcinka jest Wasza ulubiona drag queen - Twoja Stara.
"12 kroków do miłości" to reality show, w którym królowa polskiej sceny muzycznej szuka "tego jedynego". Czy go znajdzie? Tego nie wiemy, ale przyglądamy się całemu procesowi, przeprowadzając feministyczną nadinterpretację.
Na początku października Kasia wzięła udział w konferencji poświęconej herstoriom. Na zaproszenie Oliwii Olesiejuk, autorki koncepcji konferencji, w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze spotkały się edukatorki, aktywistki, pracownice kultury, członkinie kół gospodyń wiejskich, pisarki i działaczki samorządowe i rozmawiały o tym w jaki sposób możemy inspirować się naszymi przodkiniami by pracę organiczną wykonywać również dziś. Główna część tego odcinka to rozmowa z Małgorzatą Tkacz-Janik o tym dlaczego potrzebujemy herstorii. Małgorzata uważa, że dzień bez herstorii to dzień stracony, jest Ślązaczką, kulturoznawczynią i organizatorką licznych herstorycznych inicjatyw.
Wraz ze śmiercią Elżbiety II symbolicznie skończyła się pewna epoka i z tej okazji zadajemy sobie kilka pytań, w tym przede wszystkim o to, kogo to smuci? Poza tym zastanawiamy się: co symbolizuje monarchia i czy kiedyś się skończy, czy Ela była feministką, czy miała lekkie życie i jak zmieniał się jej wizerunek?
Natchnione orężem miłości bell hooks, rozmawiamy o tym dlaczego kobiety (i nie tylko one) nie chcą nazywać się feministkami. Zgłębiamy powody, skanujemy stereotypy i zadajemy wiele pytań, na które nie dajemy jednoznacznej odpowiedzi, czyli klasyka w naszym wydaniu.
Zaczynamy cykl bez nazwy, w którym będziemy przybliżać wspaniałe feministki. W pierwszej odsłonie zachwycamy się bell hooks, naświetlamy najważniejsze wątki z jej dorobku feministycznego i szczegółowo omawiamy, najważniejszą naszym zdaniem książkę, - "Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości".
Wakacje to dziwny czas - mamy odpoczywać i niby nie stresować się, bo sezon ogórkowy, ale hola hola - chyba nic bardziej mylnego (stwierdzenie na sierpień 2022). Przyglądamy się imbom, skandalom i skandalikom, kulturze wykluczenia i przebudzenia, kontekstowo dorzucając film "Nie w porządku". A gościnią jest one and only Twoja Stara - hejooooo hejooooo!
Wreszcie jest! Odcinek o macierzyństwie. Powstawał długo, we współpracy z 9 wspaniałymi znajomymi mamami, przyjaciółkami Kasi. Opowiadają o blaskach i cieniach ciąży, porodu, połogu, bycia mamą i bycia dalej sobą. Z własnej perspektywy, na bazie swoich doświadczeń. Mówią: Iza, Natalia, Julia, Marta, Sara, Ania, Kasia, Anita i Beata.
Zdjęcia:
@ulotne.foto
@kasia_sekula
Feministyczna analiza serialu "Pam i Tommy" wjeżdża z impetem. Rozmawiamy o początkach Internetu, o wizerunku bimbo, o słynnych wyciekach prywatnych taśm celebrytów, ale przede wszystkim o prawie do siebie, swojego ciała i prywatności w ogóle. Herstoria Pameli Anderson jest jaskrawym przykładem stosowania podwójnych standardów w ocenie i traktowaniu kobiet.