Aby skutecznie chronić przyrodę i zwierzęta potrzeba, poza akcjami sprzątania świata czy recyklingiem, dotrzeć do samych źródeł kryzysu ekologicznego, a szerzej społecznego i systemowego oraz dokonywać tam zmian. Sylwia Czubała oraz jej rozmówczynie i rozmówcy opowiadają o różnych formach proekologicznych inicjatyw, niehierarchicznych modelach współpracy, pomocy wzajemnej, kręgach kobiet, zielarstwie, aktywizmie i animacji lokalnej, działaniach antydyskryminacyjnych oraz walce z wyzyskiem tak natury jak i człowieka w różnych odsłonach i skalach. Rozmawiają w odniesieniu do własnych doświadczeń, praktyki terenowej, z perspektywy działaczek/czy, animatorek/ów, aktywistek/ ów.
W 10 odcinku "Zielonych rozmów" porozmawiamy o drzewach, ich aspekcie kulturowym, przyrodniczym i ekologicznym; projektach społecznych i wydarzeniach przyrodniczych oraz edukacji przestrzennej. Gościnią odcinka będzie architektka krajobrazu, nauczycielka i animatorka Magdalena Garczarczyk, która sadzi, sieje, buduje, projektuje, konsultuje i w ramach swoich działań namawia do przejścia na zieloną stronę życia. Jest członkinią Kolektywu Kąpielisko oraz Koalicji ZaZieleń Poznań.
W 9 odcinku "Zielonych rozmów" kontynuujemy rozmowy o alternatywnych kanałach dystrybucji żywności. Tym razem porozmawiamy o kooperatywie spożywczej Nowa i szerzej o suwerenności żywieniowej. Gościnią odcinka będzie Joanna Tekla Woźniak.
Okres okołoświąteczny to czas wzmożonego konsumpcjonizmu, w tym także marnotrawienia żywności. W 8 odcinku Zielonych rozmów porozmawiamy o alternatywnych sposobach dystrybucji żywności, inicjatywie Długi Stół Poznań oraz freeganizmie. Gościniami odcinka będą aktywistka społeczna Florentyna Macioszczyk związana z CIL Łazanka oraz Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty i Maria Ratajczak ze stowarzyszenia Zielona Grupa.
W 7 odcinku "Zielonych rozmów" o oddolnych działaniach na rzecz ochrony zieleni w mieście i o wspólnotach gromadzących się wokół ogrodów społecznych porozmawiam z przedstawicielką koalicji Zazieleń Poznań oraz członkinią kolektywu Kąpielisko - Agnieszką Antonowicz.
Dlaczego młodych tak bardzo dotyka katastrofa klimatyczna, czego domagają się od władzy, na czym polega sprawiedliwość klimatyczna oraz jak sprawdzić swój ślad węglowy - o tym rozmawiam w 6 odcinku Zielonych Rozmów z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - Martą Walkowiak oraz Wojciechem Stangierskim.
W 5 odcinku Zielonych Rozmów - o zielonym anarchizmie, leśnym aktywizmie, codziennej walce z kapitalistycznym i patriarchalnym wyzyskiem przyrody, zwierząt oraz ludzi oraz o konieczności łączenia walk na różnych polach opowie Luiza Banach - aktywistka antyłowieckiej grupy Poznaniacy Przeciwko Myśliwym i członkini OZZIP.
W czwartym odcinku Zielonych rozmów, porozmawiamy o idei dzielenia się i powtórnym użyciu, jako sposobie na korzystanie z nadmiaru. Bliskie będą nam te praktyki, dla których kluczowa jest pomoc wzajemna. Gościnią spotkania jest Anna Kaczmarek z Po:dzielni.
Jak projektować przestrzeń do życia w zgodzie z ideami permakultury, na czym polega edukacja leśna i jakie umiejętności musi posiadać pedagog ulicy, by zbliżyć się do młodzieży w naturalnym dla niej środowisku.
W 3 odcinku podcastu Zielone Rozmowy Sylwia Czubała i Paulina Rogowicz rozmawiają o własnych praktykach animacyjnych i społecznych, które nakierowane są na samoregulację i akceptację.
W drugim odcinku podcastu Sylwia Czubała rozmawia o podwodnym aktywizmie z Kolektywem Nurkowym Bojka. To niezwykła feministyczna grupa, która sadzi rafę koralową w Meksyku i uczy nurkowania osoby o różnym stopniu sprawności.
W pierwszym odcinku podcastu Sylwia Czubała rozmawia z Anką Gruszką, współtwórczynią duetu Dziewczyny w Naturze o ekologii głębokiej i ekofeminizmie oraz źródłach obecnego kryzysu ekologicznego. Przyjrzymy się oddolnym kobiecym praktykom, stymulującym "powrót do natury", ziołom, roślinom i ich symbolicznemu oraz społecznemu kontekstowi.